Přidávání peněz inflaci nedožene
Kvůli vysokým cenám potravin, služeb a energií se lidé stále častěji obracejí na své šéfy s požadavkem o navýšení mzdy. A podle personalistů jim řada z nich vyhoví. Přestože pokrýt dvojcifernou inflaci nedokážou.
Podle průzkumu společnosti Randstad firmy v letošním roce přidávaly více, než plánovaly. "Většina firem chtěla na jaře navyšovat maximálně o pět procent, během roku tak ale učinila pouze polovina, a to většinou v segmentu výroby a průmyslu, dopravy či rychloobrátkového zboží. Stouplo ale množství podniků, které oproti původním plánům nakonec přidávaly o šest až 10 procent," říká Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad v Česku.
Navýšení, které by z větší části pokrylo 18procentní inflaci, si dovolilo jen sedm procent firem, na jaře ho přitom plánovala pouhá dvě procenta. I přes významnější přidávání peněz se podle Jánského nedaří zastavit pokles reálných mezd. Pro většinu pracovníků je přitom výše mzdy hlavním faktorem, podle kterého si svého zaměstnavatele vybírají.
Podle Michala Nováka z portálu Platy.cz je těžké další růst mezd předpovídat. "Většina firem potřebuje stabilizovat lidské zdroje, takže lze očekávat, že budou zvyšovat mzdy tak, aby je udržely na konkurenceschopné výši vzhledem k ostatním v regionu," vysvětluje. "Můžeme se ale v některých oborech a regionech dočkat i snižování nákladů a zeštíhlování, protože finanční rezervy mnoha firem jsou kvůli negativnímu dopadu událostí v posledních dvou letech již vyčerpané," říká Novák.
- Následující přehled mapuje nejvýdělečnější a naopak nejméně placené pozice napříč českým trhem práce.