Nejlevnější účty nabízí menší banky, ukázal průzkum

Peníze.cz a BankovníPoplatky.com
2. 9. 2009 16:40
Kdo hledá nejlevnější bankovní účet, měl by jít do malých bank. Zjistil to průzkum serverů peníze.cz a bankovnipoplatky.com. Velké banky opět propadly.
Foto: Aktuálně.cz

Průzkum - Až 150 korun za měsíc se dá ušetřit při dobré volbě běžného účtu. Zhruba takový je rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším účtem pro běžného drobného klienta českých bank.

Stejně jako loni je králem účtů mKonto od mBank. Poslední místo tentokrát obsadila Komerční banka s účtem Extra Konto.

Jenže pokud by průměrný klient nesplňoval podmínky, při kterých některé banky své účty zlevňují, skončilo by na posledním místě Citikonto od Citibank a druhé nejhorší by bylo eKonto od Raiffeisenbank.

Ukázal to letošní průzkum, který v bankovních sazebnících provedly servery Peníze.cz a bankovnipoplatky.com.

Fakta:

Jak vypadá průměrný klient

  • Průzkum hledal nejlevnější účet pro běžného bankovního klienta, jehož profil byl sestaven na základě průměrného počtu transakcí, které klienti českých bank měsíčně či ročně provádějí.
  • Takový průměrný klient má jeden účet, k němu platební kartu, používá internetové bankovnictví, na účet mu chodí čtyři příchozí platby, z účtu mu odchází devět plateb z jednorázových a trvalých příkazů.
  • Má zřízeno SIPO a vybírá dvakrát z bankomatu vlastní a jednou z bankomatu cizí banky.
  • Podle informací z bank průměrný klient vyhledává pobočky, na kterých jednou vkládá hotovost a podává jeden příkaz k úhradě.

Zlevňují i zdražují

Ze srovnání loňského a letošního průzkumu nelze jednoznačně říct, že by banky služby zlevňovaly, nebo zdražovaly. Pohyby byly oběma směry.

Nejvíce běžný účet a navazující služby zlevnila LBBW Bank (loni BAWAG Bank). Ve srovnání s loňským IQ Kontem je letos vybrané konto „5 za 50" o 59 korun měsíčně levnější. Výhodnější je letos i Free Konto od Volskbank, které oproti loňsku stojí o 22 korun méně. V letošním průzkumu se levněji jeví i Osobní účet u České spořitelny, nicméně tento rozdíl vznikl tím, že letos byl za příkaz k úhradě podaný na přepážce započítán jen desetikorunový poplatek za jeho odevzdání. Loni se do celkové ceny promítl poplatek 45 korun za jeho okamžité zpracování.

O desetikoruny měsíčně ale řada účtů zdražila. Citikonto od Citibank je o 52 korun dražší. Průměrní majitelé účtu Mozaika od UniCredit Bank si letos připlatí oproti loňsku 49 korun. Dražší je i Extra Konto od Komerční banky či ČSOB Konto od ČSOB.

Výhodnější, ale...

Tři banky klientům srovnávání balíčků a rozhodování o výběru účtu komplikují doplňujícími podmínkami, po jejichž splnění je výsledná cena za jejich účet nižší.

Raiffeisenbank například u eKonta nabízí variantu Premium, pokud mimo jiné na účet každý měsíc přijde minimálně 25 tisíc korun. Pak eKonto stojí 80 korun. Bez splnění této podmínky přijde na 203 korun.

Ještě přísnější podmínky nastavila GE Money Bank u účtu Genius Active. Pokud na něm má klient průměrný měsíční zůstatek 250 tisíc korun, banka mu odpustí poplatek za vedení účtu ve výši 119 korun. Pro takového průměrného klienta pak je tento účet rovněž za 80 korun. Nicméně nechávat si na téměř neúročeném běžném účtu čtvrt milionu korun kvůli úspoře 119 korun není právě nejvýhodnější.

Zvýhodnění nabízí také Citibank. Pokud má průměrný klient v bance více než půl milionu korun, zaplatí za Citikonto 133 místo 432 korun.

Vítězem je mKonto

Výsledky průzkumu jsou proto letos dvojí. První pořadí představuje účty, u nichž průměrný klient všechny doplňující podmínky splnil. Druhá tabulka ukazuje účty pro průměrné klienty, kteří na zvýhodnění nedosáhnou.

V obou případech letos, stejně jako loni, vyhrálo mKonto od mBank s cenou 50 korun. Při splnění zvýhodňujících podmínek se s cenou 80 korun podělily o druhé a třetí místo eKonto Premium a Genius Active. Čtvrtý nejvýhodnější účet pro průměrného klienta nabízí Fio za 102 koruny.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více na Peníze.cz:
Tabulka nejlevnějších běžných účtů pro průměrného klienta

Pokud by ovšem průměrný klient na zvýhodnění účtů nedosáhl, měl by kromě mBank volit Fio (102 korun), LBBW s účtem 5 za 50 (108 korun) či Free Konto od Volksbank (113 korun). Potíž je v tom, že tyto malé banky nenabízejí příliš hustou pobočkovou síť, takže klient, který potřebuje s bankou komunikovat osobně, bude muset tu svou pobočku složitě hledat.

Tradiční velké banky, které klientům nabízejí pocit bezpečí pramenící z příslušnosti k velké a silné bance, hustou síť poboček či bankomatů, se podobně jako loni umístily ve druhé polovině tabulky. Cena za běžný účet včetně poplatků za transakce se za měsíc u průměrného klienta v těchto bankách vyšplhá v průměru ke 180 korunám.

Stejně jako loni i letos platí, že levnější účet lze sehnat u malé banky, nebo se klient musí vejít do podmínek, při nichž mu některé ústavy účet zlevní. Naopak nejdražší zůstávají tradiční velké banky, kde klienti v podstatě platí prémii za to, že svou banku najdou téměř všude.

Autoři: Jan Stuchlík, Peníze.cz a Patrik Nacher, BankovníPoplatky.com

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Sazby ČNB jsou na minimu, ale úvěry nezlevnily
Krize? Banky v Česku vydělaly stejně jako vloni
Čtyři banky změnily poplatky. Nejvíc potěšila KB
 

Právě se děje

Další zprávy