Nejlepší spořicí účty pro vašich 50 tisíc? Známe je

Věra Tůmová, Peníze.cz
14. 12. 2009 7:00
Porovnali jsme spořicí účty na českém trhu

Máte padesát tisíc korun, chcete je mít v bezpečí a něco s nimi vydělat, ale zároveň je mít kdykoli k dispozici?

Takovou kombinaci nabízejí spořicí účty, které jsou ze zákona pojištěny v rámci systému pojištění vkladů a jsou úročeny zpravidla více než dvěma procenty za rok. Podívali jsme se proto na nabídku bank a kampeliček a vybrali, kam byste své úspory mohli zaparkovat. Popravdě, moc jich není.

Mezi nejvýhodnějšími spořicími účty, které nabízejí okamžitou dostupnost úspor a nepožadují současně i založení běžného účtu ve stejné bance, je na tuzemském trhu pouze trojice produktů.

Patří mezi ně ING konto (ING bank), Spořicí účet LBBW (LBBW Bank CZ) a eMax Plus (mBank).

Všechny tři nyní zhodnocují vklady 2,5 procenty za rok, aniž by byl majitel účtu svázán limitem, kolik může z účtu vybrat, či výpovědní lhůtou pro výběr peněz. Nabízejí navíc i internetové bankovnictví.

Pozor na podmínky

Nicméně i tato zmíněná trojice spořících účtů má své "mouchy".

Z ING účtu je kvůli větší bezpečnosti možné posílat peníze jen na tři transakční účty, které si klient předem zvolí a uvede ve smlouvě. Kdykoliv pak chce majitel účtu poslat peníze jinam, musí změnu učinit písemně v bance nebo u svého poradce z ING. Posílat peníze na spořící účet a z něj je ale možné bez omezení a bez poplatků.

U spořícího účtu LBBW se platí poplatky za odchozí platby. Platební příkaz zde vyjde na desetikorunu, výběr z účtu na pobočce na třicet korun.

mBank na účtu eMax Plus účtuje poplatek 150 korun za druhý a další výběr hotovosti. Zdarma tak lze z tohoto účtu vybírat jen jednou měsíčně. Původní spořící účet eMax, který umožňuje mít k účtu i platební kartu a počet výběrů a převodů peněz neomezuje, je ovšem nyní úročen jen 1,3 procenty.

Nejvyšší úrok nabízí Unibon, ale...

Nejlepší sazbu mezi spořícími účty na dnešním trhu a bez omezení výběru peněz má kampelička Unibon. Pro klienty s nízkými úsporami se ale příliš nevyplatí u ní spořit.

Momentální sazba spořícího účtu od Unibonu je sice 3,1 procenta, klient ale musí zaplatit členský poplatek a zápisné v celkové hodnotě 500 korun, na což s padesátitisícovým vkladem u této sazby šetří téměř čtyři měsíce.

Výběr navíc nelze uskutečnit jinak než na pobočce, které jsou v Česku jenom čtyři.

Třemi procenty mohou mezi klienty bank nyní navyšovat svůj vklad už jen klienti GE Money Bank. Její Účet pravidelného spoření má však pro klienty spoustu omezení.

Vedle povinného běžného účtu a pravidelné měsíční úložky po dobu jednoho roku je možné také vybírat z účtu pouze sedm dní od výročního dne založení účtu.

Také další banky si s oblibou "schovávají" nejlepší úrokové sazby na spořících účtech pouze pro své vlastní klienty a úspory odjinud je příliš nezajímají.

Podrobné tabulky, přehled účtů a zbytek článku čtěte na Peníze.cz

 

Právě se děje

Další zprávy