Vejce jsou důležitou potravinou jak pro chudé rodiny, tak pro gurmány. A právě tato potravina se stala symbolem toho, jak se napříč Evropskou unií zvyšují životní náklady.
Začátkem roku byly ceny vajec v rámci EU meziročně vyšší o 30 procent, spočítal evropský statistický úřad Eurostat. Nejvyšší nárůst ze zemí unijního bloku zaznamenalo právě Česko, kde vejce podle dat v lednu podražila o 85 procent. V únoru už to bylo meziročně dokonce o 95,1 procenta více.
Už ne téměř na dvojnásobek jako v Česku, ale stále o výrazných 79,2 procenta zdražila vejce v Maďarsku. Například v Německu byl cenový nárůst nižší než průměr EU, za únor činil meziročně 16,6 procenta. Méně než evropský průměr zdražila vejce také na Kypru, v Lucembursku nebo v Rakousku.
Následující graf sestavený pro týdeník Ekonom mapuje vývoj cen vajec na pultech českých obchodů podle dat Českého statistického úřadu. Zároveň je porovnává s cenami, za které je v posledním roce prodávali zemědělci.
Z dalšího grafu pak vyplývá, že spotřeba vajec v Česku zůstává poměrně stabilní. Průměrný Čech jich v roce 2021 spořádal celkem 263.
Pokrýt poptávku tuzemských zákazníků ovšem české slepice samy nezvládnou. Nejčastěji se tak vejce dovážejí z Polska, Lotyšska a také ze sousedního Slovenska.
Z dat českých statistiků a ministerstva zemědělství je možné sestavit i žebříček krajů, kde slepice nesou nejvíce.
První příčka v tomto případě patří Plzeňskému kraji, kde loni jedna nosnice snesla v průměru 325 vajec. Na druhém místě skončila Praha a Střední Čechy s 322 vejci na nosnici a na třetí příčce skončil Zlínský kraj s 320 vejci na nosnici.