Pavla Adamcová
Aktualizováno 28. 10. 2019 17:55
Ekologická udržitelnost je pro české obchodníky klíčové téma, zajímá totiž stále více jejich zákazníků. Z potravin tak sundavají obaly, pytlíky mění za textilní sáčky, rozšiřují nabídku o rostlinné náhražky jídel. Řetězec Billa se nyní vydal zdánlivě opačným směrem - omezuje nabídku papírových tašek a vrátil se k "plastům". Přestože důvod má být ekologický, ne všichni na trhu se shodnou.
Jediný supermarket bez papírových tašek
Obchodní řetězec Billa od začátku října do nabídky zařadil nákupní tašky z recyklovaného plastu, naopak po vyprodání zásob zcela vyřadí tašky papírové. Prodejce tak mimo jiné reagoval na studii Vysoké školy chemicko-technologické, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo životního prostředí.
"Síť supermarketů Billa nebude po vyprodání zásob jako jediný z řetězců v Česku nabízet papírové tašky, u kterých studie prokázala značnou energetickou náročnost při jejich výrobě. Výrobou papírových tašek jen pro společnost Billa padne měsíčně 300 vzrostlých stromů," uvádí tisková zpráva prodejce.
- "Taška vyrobená z recyklovaného plastu je šetrnější vůči životnímu prostředí nežli taška vyprodukovaná z primárních surovin. Každý materiál by měl sloužit co nejdéle a opětovné použití odnosných tašek vede ke snížení negativních environmentálních dopadů. Proto využití odpadního plastu na výrobu tašek vítám," řekl děkan Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Vladimír Kočí.
Do budoucna společnost plánuje tašky vyrábět z fólií, které sama vytřídí ve svých prodejnách v Česku.
Billa z reakcí zákazníků údajně zjistila, že papírové tašky opakovaně nevyužívají a většina z nich putuje v domácnostech rovnou do směsného odpadu. "Nové plastové tašky vyrobené z 80 procent z již recyklovaných plastů mají předpoklady k několikanásobnému použití, a když doslouží, stačí je vyhodit do žlutého kontejneru, odkud poputují na další recyklaci," tvrdí prodejce.