Test toaletních papírů: Dvojí kvalita je problém nejen u potravin, ukázalo porovnání

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 22. 1. 2018 15:49
Nejlépe vyšel z praktických i laboratorních zkoušek papír Rossmann/Alouette Toilettenpapier. Nejvíc nespokojenosti vzbudila odolnost vůči protržení u papíru Q-Soft.
Porovnání toaletních papírů.
Porovnání toaletních papírů. | Foto: dTest

Praha - Celkem 19 balení třívrstvých neparfémovaných vzorků toaletního papíru otestoval spotřebitelský časopis dTest. Dva výrobky pro srovnání koupil i na rakouském trhu.

Mimo jiné zjistil, že papír prodávaný pod značkou privátní značkou Clever řetězce Billa v Česku je o poznání horší než jeho rakouské dvojče. Naopak privátní značka Floralys z českého Lidli dopadla o trochu lépe než z toho rakouského.

Porovnání toaletních papírů.
Porovnání toaletních papírů. | Foto: dTest

"Ani jeden ze dvou toaletních papírů Clever, které jsou v české Bille k dostání, jsme nemohli do testu - na rozdíl od našich rakouských partnerů - zařadit, protože nesplňovaly základní podmínku: nemají tři vrstvy," říká šéfredaktorka dTestu Hana Hoffmannová.

"Český Clever Toaletní papír má vrstvy dvě a Clever Toaletní papír recyklovaný má jen jednu. V Bille u jižních sousedů je situace jiná. Papíry Clever ve stejném žlutém obalu jako v Česku a podobném fialovém obalu zakoupíte ve třívrstvém provedení," upřesňuje.

Lidé to tak chtějí

"Toaletní papír značky Clever prodáváme v Česku jako dvouvrstvý, protože si jej zákazníci v této kvalitě žádají. Z hlediska prodaných kusů o jednoznačně nejvíce prodávaný toaletní papír v celém našem portfoliu privátních značek," říká mluvčí Billy v Česku Dana Bratánková.

"Jednovrstvý toaletní papír nakupuje v ČR specifická skupina zákazníků, jakými jsou například chataři a chalupáři nebo obyvatelé menších obcí, kde není zavedena kanalizace," dodává.

"Kvalitu toaletního papíru, který prodáváme pod značkou Billa, vnímáme jako zcela srovnatelnou s toaletním papírem značky Billa v Rakousku. Jde o třívrstvý toaletní papír vyrobený ze 100% celulózy. Abychom zajistili zákazníkům stejnou kvalitu za příznivější cenu, tento toaletní papír z Rakouska neodebíráme," reagovala Bratánková na výsledky testu.

Odchylky v testu se podle ní týkaly pouze praktické zkoušky, kde dTest vyhodnotil odlišnost v hebkosti, příjemnosti na dotek, odtržení prvního útržku a savosti. "V ostatních parametrech, které vnímáme jako podstatnější, naopak česká verze toaletního papíru Billa dopadla lépe. Z hodnocení vyplývá, že český toaletní papír je pevnější a má lepší savost ve smyslu lepšího absorpčního času  a absorpční kapacity," říká mluvčí.

Testovala laboratoř i dobrovolníci

Žádný z celkem 19 testovaných výrobků však v testu nepropadl, přestože jsou mezi nimi rozdíly. Nejlépe vyšel z praktických i laboratorních zkoušek papír Rossmann/Alouette Toilettenpapier. Nejvíc nespokojenosti vzbudila odolnost vůči protržení u papíru Q-Soft, kterou dobrovolníci ohodnotili pouze jako dostatečnou. Kvůli tomu si z těchto zkoušek odnesl nejhorší hodnocení ze všech.

Testování všech toaletních papírů sestávalo z laboratorní a praktické části. Laboratorní zkoušky měly za cíl prověřit pevnost, savost a rozpustnost toaletního papíru v přesně daných a stejných podmínkách.

Laboratorní zkoušky testovaly, zda je papír v tahu pevný, ale zároveň zda se snadno odtrhává. "Ve všech zkouškách pevnosti obstály papíry většinou velmi dobře nebo dobře. Výjimku tvořil papír Big Soft, jehož pevnost v podélném i příčném tahu byla nejhorší ze všech," uvádí Hoffmannová.

"Jak je papír savý, ovlivňuje technologie výroby, různá délka celulózových vláken nebo použití recyklovaného papíru, který saje méně. Nasáknout vodu trvalo nejdéle papírům dm/Sanft & Sicher Toilettenpapier Recycling a Lidl/Floralys z Rakouska. Zbylé výrobky si v obou dílčích zkouškách savosti vysloužily jen jedničky a dvojky," dodává Hoffmannová.

Ve zkoušce rozpustnosti propadl papír Linteo Care & Comfort. Papír, který se po spláchnutí hůře rozpouští, může ucpat potrubí.

Do praktických zkoušek se pak zapojili dobrovolníci, kteří papíry testovali v domácím prostředí za běžného provozu. Jejich úkolem bylo hodnotit hebkost, příjemnost na dotek, vzhled, odolnost proti protržení, savost, soudržnost vrstev, trhání v místě perforace a odtržení prvního útržku.

dTest připomíná, že pro toaletní papír neplatí žádné předpisy týkající se chemických látek. "Specializovaná laboratoř, kde jsme test prováděli, doposud ve své praxi nezaznamenala problém s vysokým obsahem nežádoucích chemických látek v neparfemovaném toaletním papíru - bez ohledu na to, zda byl či nebyl na jeho výrobu použit recyklovaný papír. Častými látkami, které způsobují u citlivých jedinců podráždění kůže, jsou některé složky parfémů. Prvním krokem je proto kupovat papír bez vůně," radí Hoffmannová.

 

Právě se děje

Další zprávy