Smlouvy po telefonu čeká omezení, firmy je zneužívají

Petr Kučera Petr Kučera
22. 8. 2014 6:00
Nově má platit, že souhlas spotřebitele začne být závazný až poté, co ho zákazník písemně potvrdí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Stát chce omezit sjednávání spotřebitelských smluv po telefonu. Některé firmy totiž zneužívají dosavadní pravidlo, podle něhož je smlouva uzavřena pouze na základě telefonátu, jestliže člověk během hovoru souhlasí s objednávkou.

Nově má platit, že souhlas spotřebitele začne být závazný až poté, co jej písemně potvrdí. Obchodník tak bude muset po skončení hovoru ještě jednou nabídku zopakovat.

Máte rádi Aktuálně.cz?

Křišťálová lupa - hlasování pro A.cz

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Zpřísnění je součástí změn v novém občanském zákoníku, jejichž pracovní návrh v tomto týdnu dokončilo ministerstvo spravedlnosti. Omezení smluv po telefonu prosazovalo ministerstvo průmyslu a obchodu, do jehož resortu ochrana spotřebitele spadá.

Uzavření smlouvy přímo po telefonu nicméně bylo možné i podle dřívějšího občanského zákoníku. Nejde tedy o novinku kodexu, který je účinný od letošního ledna a jejž chce nová vláda postupně „opravit“.

Překvapení, tlak a chybějící informace

Díky dosavadní volné úpravě mohou podnikatelé zneužívat momentu překvapení spotřebitele. Lidé se tak nevědomky zaváží k platbě za zboží nebo služby, ačkoliv hovor považovali jen za nabídku, jejíž přijetí potvrdí písemně až později po podrobném prozkoumání podmínek.

Operátoři přitom mnohdy na potenciálního zákazníka tlačí a zamlčují nebo nepřesně uvádějí důležité informace. I podle současného zákoníku přitom nesmí používat agresivní nebo klamavé obchodní praktiky a musí jasně sdělit základní informace včetně ceny. Není však reálné ani povinné, aby hovor obsahoval všechny podrobné podmínky.

Odstoupit lze do 14 dnů, nebo i po roce

Obchodník musí klienta také výslovně seznámit s jeho právem na odstoupení od smlouvy do 14 dnů, a to i bez uvedení důvodu. Pokud tak operátor neučiní, prodlužuje se tato lhůta na jeden rok.

Hovor samozřejmě musí být archivován, aby měl obchodník důkaz o jasném souhlasu klienta a splnění podmínek.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Pyrotechnika na sportovních utkáních bude zakázaná, fanoušky přijde draho

Fanoušci, kteří během sportovních utkání používají pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až do 100 000 korun a zákazem vstupu na stadiony. Počítá s tím přestupková novela, kterou ve středu sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela, kterou vláda předložila dolní komoře už koncem předminulého roku, má také zjednodušit agendu spojenou s přestupky a zlepšit součinnost úřadů při ochraně dětí před domácím násilím. Zavádí pravidla šetrného výslechu svědka mladšího 15 let a informační povinnost správního orgánu vůči orgánu sociálně-právní ochrany dětí v případě, že byl přestupek vykazující znaky užití násilí v rodině nebo v partnerském vztahu spáchán na dítěti nebo před dítětem.

S pokutami od 10 000 korun do 50 000 korun a až 100 000 korun v případě opakovaného přestupku počítá novela za použití pyrotechniky při sportovních utkáních, a to i mimo místo zápasu. Pachatelům má hrozit i zákaz vstupu na stadiony. Aby měly správní úřady možnost kontroly recidivy, navrhují autoři návrhu nový typ přestupku zapisovat do rejstříku trestů.

V praxi bude prokazování tohoto přestupku podle návrhu obdobné jako u trestné činnosti spjaté s projevy diváckého násilí, které se nemusí přímo vázat na místo sportovní akce, ale na souvislost s návštěvou sportovní akce. "Podmínkou spáchání tohoto přestupku přitom nemusí být to, že se fanoušek chce sportovního utkání skutečně zúčastnit a být na stadionu přímo přítomen," uvádí. Postižitelní by měli být podle autorů návrhu i ti, kteří se cíleně vyhýbají hromadným přesunům, aby je nemohla sledovat policie.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok

Vyjednávání o financování stavby linky metra D bude trvat zhruba rok. Dopravní podnik (DPP) bude jednat s Evropskou investiční bankou (EIB) i s komerčními bankami. Sdělil to ve středu generální ředitel DPP Petr Witowski. Pro podnik je podle něho důležité, aby stavbu schválilo ve čtvrtek zastupitelstvo hlavního města, neboť rozhodnutí DPP umožní jednat o konkrétních podmínkách financování. Vedení Prahy v uplynulých měsících řeklo, že bude o zaplacení stavby jednat také se státem.

Další zprávy