Úvěr na auto? Provizi bazarům platit nemusíte, řekl arbitr

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
17. 7. 2014 10:50
Finanční arbitr nařídil úvěrové společnosti, aby klientovi vrátila poplatek za sjednání smlouvy, který sloužil na úhradu provize autobazaru.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Finanční arbitr České republiky nařídil společnosti Casper Consumer Finance, aby vrátila klientovi poplatek za sjednání úvěrové smlouvy. Výše poplatku dosahovala šestiny půjčky na auto. U arbitra uspěl spotřebitel, který si na auto půjčil v roce 2006 a na začátku roku 2013 si stěžoval, že neví, jakou protihodnotu za poplatek dostal.

Podle deníku MF Dnes, který o rozhodnutí informuje, arbitr ukázal směr, jímž se možná budou ubírat spory o vysoké poplatky za sjednání půjček na auta. Ve verdiktu nařizuje vrátit částku naúčtovanou za zpracování úvěru. Podle arbitra je ujednání o ní neurčité, a tedy neplatné. Poplatek tedy byl bezdůvodným obohacením.

Spotřebitel, který si u arbitra stěžoval, si koupil auto za 166 tisíc, z toho si 133 tisíc půjčil. Úvěr se navýšil o poplatek 21 tisíc za zpracování a měsíční splátka narostla o 300 korun. Šlo přitom o provizi pro prodejce auta.

Šance pro další klienty?

„Navrhovatel (spotřebitel) byl seznámen s povinností uhradit úplatu, ovšem za činnost spočívající ve zpracování úvěru, nikoliv za činnost spočívající ve zprostředkování. Nepřevzal závazek k úhradě výdajů finanční instituce v podobě provize, které jí vznikly v souvislosti s plněním jiného závazkového vztahu se zprostředkovatelem,“ zdůvodnila finanční arbitryně Monika Nedelková.

MF Dnes připomíná, že stejně jako Casper Consumer Finance - tedy že jde o provizi autobazaru - přitom zdůvodňují vysokou výši poplatků za sjednání smlouvy i další - a podstatně větší - úvěrové společnosti. Rozhodnutí finančního arbitra tak může být šancí na vrácení vysokých poplatků pro klienty, kteří například kromě ceny auta splácejí i vysokou provizi prodejci auta za sjednání úvěru.

Rozhodnutí finančního arbitra ale ještě může zvrátit soud, pokud se na něj společnost Casper Consumer Finance obrátí. Její vyjádření se MF Dnes získat nepodařilo. Proti prvnímu rozhodnutí arbitra v této věci firma nicméně podala námitky, které úřad odmítl a definitivně své rozhodnutí potvrdil.

Spotřebitel, v jehož prospěch nyní arbitr rozhodl, může z původních 21 tisíc dostat zpět jen něco přes polovinu. Nárok na vrácení druhých deseti tisíc je vzhledem k době uzavření smlouvy již promlčený.

Další spory o RPSN

Úvěrové společnosti nyní řeší také spory o správný výpočet roční procentní sazby nákladů (RPSN).

Česká obchodní inspekce v březnu pokutovala společnost Essox ze skupiny Komerční banky za špatný výpočet RPSN. Stejně jako Essox měly RPSN v letech 2011 až 2013 počítat také společnosti Home Credit a GE Money Auto. Desítky tisíc lidí tak možná mají právo na vrácení zaplacených úroků, rozhodnout o tom však opět musí soudy.

Podle MF Dnes je smluv se špatně vypočtenou RPSN zhruba 50 tisíc. Také u nich vznikla chyba v souvislosti právě s vysokým poplatkem za sjednání úvěrového účtu, který následně úvěrové společnosti podle ČOI špatně promítly do výpočtu RPSN. Nyní se tedy těchto a dalších smluv mohou týkat ještě spory o to, zdali nebyl poplatek za sjednání smlouvy neurčitý tak, jak si to myslí finanční arbitr u smlouvy, o níž právě rozhodl.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Křeslo v britském parlamentu po doplňovacích volbách získali konzervativci

Křeslo v britském parlamentu ve čtvrtečních doplňovacích volbách v severoanglickém Hartlepoolu získala kandidátka Konzervativní strany Jill Mortimerová. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Je to poprvé, co konzervativci v tomto tradičně levicovém volebním obvodu zvítězili.

Mortimerová v Hartlepoolu, jednom z nejchudších anglických měst, a jeho okolí získala 52 procent (přes 15 500) hlasů, kandidát opoziční Labouristické strany 29 procent (okolo 8500 hlasů). O křeslo se celkem ucházelo 16 politiků. "Labouristé příliš dlouho Hartlepool považovali za samozřejmost… Lidé už toho mají dost. A nyní skrze tyto výsledky promluvili a dali najevo, že je čas na změnu," uvedla Mortimerová, která zveřejněné výsledky označila za "historické".

Analytik BBC Chris Mason výsledek nazval zemětřesením, které sice nezmění poměr sil v parlamentu, zato změní náladu. Prohra labouristů podle něj povede k vzájemnému obviňování uvnitř britské levice. Konzervativní premiér Boris Johnson má po předloňských volbách v parlamentu pohodlnou většinu.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Twitter zablokoval účet, který na platformě sdílel Trumpova vyjádření

Sociální síť twitter zablokovala účet, který sdílel příspěvky, jež začal před několika dny zveřejňovat na svých webových stránkách americký exprezident Donald Trump. Ten byl přitom z twitteru nadobro vykázán letos v lednu, když vyjádřil podporu svým přívržencům, kteří násilně vtrhli do budovy Kongresu. Mluvčí twitteru uvedla, že účet porušil pravidla společnosti ohledně obcházení zákazů. Server BBC však napsal, že Trumpova sdělení na twitteru sdílí nadále řada dalších podobných účtů.

Zablokovaný účet nesl název @DJTDesk a jeho popisek zněl "příspěvky kopírované (…) jménem 45. prezidenta Spojených států. Původně napsané přes DonaldJTrump/Desk".

Trump v úterý představil novou sekci na svých stránkách, kam posílá svoje krátká vyjádření, jež nese název "ze stolu Donalda J. Trumpa" (From the Desk of Donald J. Trump). Vzhled stránky i formát jeho sdělení je podobný twitteru, uživatelé však nemohou na jeho příspěvky nijak reagovat. Mají však možnost je pomocí dvou tlačítek sdílet na twitteru i na facebooku, kde jsou Trumpovy účty rovněž pozastaveny.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Čína vypustila poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země

Čína vypustila do vzduchu poprvé více skleníkových plynů než všechny rozvinuté země dohromady. V roce 2019, ze kdy jsou poslední vyhodnocené údaje, jich z této země pocházela více než čtvrtina. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil americký institut Rhodium Group.

Nejlidnatější země světa přispěla v roce 2019 k celosvětovým emisím ekvivalentů CO2 sama 27 procenty, odhaduje americká společnost. Spojené státy na druhém místě byly zodpovědné jen za 11 procent skleníkových plynů a třetí Indie za 6,6 procenta emisí. Ještě o dvě desetiny procentního bodu méně činil příspěvek Evropské unie na čtvrtém místě.

Podle studie vypustila Čína do vzduchu více než 14 gigatun (jedna gigatuna je miliarda tun) ekvivalentu CO2. Ve srovnání s rokem 1990 je to trojnásobek, a za uplynulé desetiletí nárůst o 25 procent. Celosvětově se emise skleníkových plynů v roce 2019 zvýšily o 11,4 procenta na 52 miliard tun. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy