Žádný prostor pro triky. Zákazník si nesmí počítat slevu sám

Tomáš Fránek
30. 6. 2014 14:40
Soud potvrdil trest pro Tchibo. Přímo u zboží musí zájemce najít konkrétní cenu po slevě, nestačí sleva vyjádřená procenty.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha – Obchodníci nesmí nutit spotřebitele, aby si u regálů v prodejně sami vypočítali výši slevy. Přímo u zboží musí zájemce najít konkrétní cenu po slevě, nestačí sleva vyjádřená procenty. Potvrdil to Městský soud v Praze ve sporu společnosti Tchibo s Českou obchodní inspekcí.

Tchibo ve své prodejně v pražském nákupním centru Novodvorská Plaza umístilo u dámského textilního zboží pouze jednu informační cedulku s nápisem "sleva 20 procent na zboží v tomto regálu, sleva bude odečtena ze zobrazovaných cen při platbě na pokladně".

Kontroloři České obchodní inspekce označili takový postup za nezákonný a uložili řetězci pokutu 15 tisíc korun.

Na trestu podle inspekce a soudu nic nemění ani fakt, že si zákazníci mohli u pokladny svůj nákup ještě rozmyslet a zboží ve slevě nekoupit poté, co se jim ukázala konkrétní cena.

Žádné početní příklady

"Prodejci musí informovat o konečné ceně výrobku, tedy oznámit konkrétní částku. Sleva se nesmí stát početním příkladem, který musí zákazník sám vyřešit," zdůraznilo vedení České obchodní inspekce pro Prahu a Středočeský kraj.

Společnost Tchibo s tím ale nesouhlasila a obrátila se na soud. Právní zástupkyně českého zastoupení firmy Zuzana Žežulková argumentovala tím, že Tchibo postupovalo v souladu se zákonem, když umístilo informaci o slevě určitého zboží přímo u regálu, a to dostatečně viditelně a srozumitelně. Lidé navíc měli možnost u pokladny, kdy se dozvěděli přesnou cenu, nákup odložit.
 
Žežulková také připomněla, že v jednom ze soudních sporů už dříve Nejvyšší správní soud rozhodl, že prodejci mohou použít postup, při němž označí jednou informační cedulkou o slevě celé regály výrobků.

Jen u výjimečných případů

Nejvyšší správní soud v roce 2009 posuzoval případ, kdy prodejce obuvi označil v rámci jednodenní akce dvacetiprocentní slevou všechno zboží v prodejně. Pokutu pro obchodníka tehdy soud zrušil.

Podle Nejvyššího správního soudu není procentní označení slevy u krátkodobé, jednodenní akce u stovek až tisíců druhů protizákonné. Označit na pouhý jeden den takové množství druhů zboží údajem o konkrétní slevě u každého výrobku je totiž podle soudu nepřiměřeně náročné.
 
Případ slev v prodejně Tchibo je ale podle Městského soudu v Praze jiný. Sleva se týkala jenom několika desítek kusů zboží a nebyla jednodenní, krátkodobá, ale dlouhodobá. V tomto případě by tedy konkrétní uvedení slevy nebylo pro obchodníka náročné.

Nástroj k manipulaci

Soudci konstatovali, že pokud by se lidé dozvěděli přesnou cenu zboží ve slevě až těsně před placením u pokladny, stal by se z informačních cedulí u regálů nezávazný údaj, který by mohli obchodníci využívat k manipulaci se zákazníky.

"Lidé by si nemuseli skutečné ceny u pokladny všimnout, případně by se – nejen pod časovým tlakem – u pokladny ostýchali či nechtěli obtěžovat zboží vracet a nakoupit jiné," uvedl senát pražského městského soudu vedený Slavomírem Novákem.

Společnost Tchibo už svůj postup změnila, nyní uvádí u každého zboží přesnou cenu po slevě.

Čtyři sta chyb za čtvrtletí

Jen za první čtvrtletí letošního roku zjistili kontroloři České obchodní inspekce v různých tuzemských prodejnách 401 porušení zákona při slevových a výprodejových akcích.

Z toho 199 pochybení obchodníků se týkalo uvádění cen výrobků ve slevě a jejich vyúčtování. V 77 případech obchodníci porušili informační povinnost, takže zákazníci neměli dostatečné informace o tom, které výrobky jsou ve slevě a případně jak velká je sleva.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy