Prvním svátkem bez nákupů bude 28. říjen. Supermarkety povinně zavřou už letos

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
29. 6. 2016 13:50
Už v říjnu zažije Česko státní svátek bez velkých rodinných nákupů. Poslanci totiž včera schválili zákon, který velkým obchodníkům nařizuje zavřít o sedmi vybraných svátcích. Říjnový Vznik Československa je mezi nimi. Hospodářská komora volá po ústavní stížnosti, nelíbí se jí, že zákon míří jen na vybranou skupinu obchodníků. Jejich reakce na nová pravidla se různí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Praha – Oslava vzniku samostatného Československa bude mít letos zřejmě zvláštní nádech. Půjde totiž pravděpodobně o první sváteční den v historii Česka, kdy budou muset mít velké obchody povinně zavřeno.

Zákon, který v úterý schválili poslanci a který nařizuje obchodům zavřít o sedmi vybraných svátcích, totiž začne platit tři měsíce od konce měsíce, ve kterém zákon vstoupí v platnost. A protože se tak velmi pravděpodobně stane v červenci, poté co zákon podepíše prezident, začnou nová pravidla platit už od začátku října.

Obchodníci jsou na změnu připraveni. "Budeme novou povinnost respektovat," říká Pavla Hobíková, mluvčí řetězce Globus.

O definitivní platnost nových pravidel se zároveň ještě bude možná bojovat před ústavním soudem. Hospodářské komoře totiž vadí, že omezení míří jen na velké obchody s rozlohou nad 200 metrů čtverečních, a snaží se přesvědčit poslance, kteří hlasovali proti novému zákonu, aby zákon napadli právě u Ústavního soudu. "Věříme, že v případě, že se tak stane, soud diskriminační obsah zákona potvrdí," říká mluvčí komory Karolína Sadílková.

Podle ní je Hospodářská komora předběžně dohodnutá s poslaneckými kluby ODS a TOP 09 a nyní čeká, zda dohodu potvrdí. Oba kluby mají dohromady 41 poslanců, přesně tolik jich je třeba pro sepsání ústavní stížnosti. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát ale odmítá, že by za poslance jeho strany slíbil podání žaloby. "Nechceme udělat z ústavního soudu třetí parlamentní komoru. Předběžně si myslím, že ústavní žalobu nepodáme, ale ještě se o tom budeme bavit," řekl Aktuálně.cz.

Laudát sice souhlasí s Hospodářskou komorou, že zákon diskriminuje jednu skupinu obchodníků, ale podle něj vzniká zákonů, které diskriminují jen vybrané skupiny podnikatelů, v současné vládní koalici tolik, že by podání ústavních stížností Ústavní soud zahltilo.

Lidé si nakoupí jindy

Hospodářská komora vystupuje proti omezení prodeje o svátcích dlouhodobě. Podle jejího prezidenta Vladimíra Dlouhého připraví regulace zaměstnance a brigádníky o příplatky za práci o svátcích a v noci. Obchody zase utrpí ztráty na tržbách - Svaz obchodu a cestovního ruchu spočítal, že řetězce za každý den, kdy budou muset mít zavřeno, přijdou o 700 milionů korun.

Zastánci zákona s takovou argumentací nesouhlasí. Lidé si podle nich prostě nakoupí jindy a obchodníci o žádné peníze nepřijdou. Podle předsedy poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiřího Miholy regulace českou ekonomiku nijak nezbrzdí. "Věřím, že rodiny a jednotlivci nezůstávají v tuto dobu doma, ale vyráží po naší zemi, takže napomáhají ekonomickému růstu využíváním služeb," uvedl poslanec.

Mihola také nevzdává boj za to, aby se zákaz prodeje týkal všech svátků. Chce postupně obejít všechny poslanecké kluby a v úterý schválený zákon, který ze Sněmovny míří rovnou k podpisu prezidentovi, brzy novelizovat. "Je šance udělat někdy novelu," řekl Mihola.

Sedm svátků jako kompromis

Poslanci včera definitivně rozhodli o zákazu prodeje ve větších obchodech během svátečních dnů. Nakonec se podařilo prosadit původní senátní návrh zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě, podle kterého budou mít obchody zavřeno během sedmi svátků - 1. ledna, na Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Omezení svátečního prodeje se netýká obchodů s menší prodejní plochou než 200 metrů čtverečních. Výjimku získají i lékárny, čerpací stanice a obchody v nemocnicích, na letištích či na nádražích.

O regulaci prodejní doby usilují odboráři z obchodů už přes deset let. Argumentují hlavně tím, že prodavači by měli mít nárok trávit svátky s rodinou. Aby měl zákaz šanci projít, tak netrvali na všech svátcích - sedm vybraných označují za kompromis.

Mezi obchodníky, které nový zákon postihne, se názor na novinku různí. "Nám to nevadí. Respektujeme legislativu," uvádí generální ředitel řetězce IKEA pro Česko, Slovensko a Maďarsko Marek Feltl. "Z těch sedmi dnů už máme tři dny zavřeno, takže nás osobně se budou týkat jen čtyři dny," pokračuje.

IKEA má podle něj zkušenost z Maďarska, kde byly obchody rok zavřené i v neděli, a ani zde nijak finančně neutrpěla. "Zákazníci se rychle přizpůsobili a nakupovali v jiném čase. Takže když se přesuneme do Česka, čtyři dny pro nás neznamenají nic," říká Feltl.

Jiný pohled mají zástupci obchodního řetězce Globus. "Nejsme zastáncem regulačních opatření. Nechceme naše zákazníky omezovat v rozhodnutí, kdy mají chodit nakupovat. Jsme přesvědčeni, že i bez legislativních omezení jsme schopni najít kompromis, se kterým budou spokojeni jak zákazníci, tak zaměstnanci. Včerejší rozhodnutí ale samozřejmě budeme respektovat," říká mluvčí Pavla Hobíková.

Podle ní část zaměstnanců směny o svátcích vyhledává, protože za ně dostávají stoprocentní příplatek. "Jedná se především o starší zaměstnance, kteří mají již odrostlé děti, nebo naopak mladé lidi, kteří vlastní rodinu ještě nemají," pokračuje Hobíková.

Obchodníkům hrozí za porušování zákona milionová pokuta, která může v případě opakovaného prohřešku vystoupat až na pětinásobek.

 

Právě se děje

Další zprávy