Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 4. 2020 17:58
"Prevence koronavirus", "Imunitní balíček anti-covid-19", "ochrana i proti koronaviru". Taková označení na potravinových doplňcích jsou podle inspektorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) tabu. Někteří prodejci podle inspekce využívají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení, a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru. Podívejte se, o jaké přípravky jde.
Pozor na podvodníky
Zmínění prodejci potravinových doplňků nejsou podle expertů zdaleka jediní, kdo se snaží na pandemii koronaviru vydělat. Například spotřebitelský časopis dTest před časem upozornil na praktiky e-shopů, které prodávají za pochybných podmínek nejrůznější ochranné pomůcky.
- Odborníci doporučují v této době zvýšenou opatrnost, obzvláště při objednávání ochranných prostředků přes internet.
"Typickou praxí nyní je, že si jeden útočník vytvoří několik podobných e-shopů s nabídkou roušek a dalších ochranných pomůcek. Na e-shopu získá od lidí osobní údaje a ty následně zpeněží. Nejrizikovější situací je, když oběť přímo na podvodném webu vyplní údaje o své platební kartě," uvedl příkladem bezpečnostní expert společnosti ESET Václav Zubr.
Jindy sice nemusí ke zneužití osobních údajů dojít, prodejci ale například produkty nabízejí za přemrštěné ceny. Objednané zboží rovněž v některých případech nemusí k zákazníkovi vůbec dorazit, případně se na něj čeká týdny.