Těží ze strachu, prodávají imunitu vůči koronaviru. Zjistěte, zda jste také uvěřili

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 5. 4. 2020 17:58
"Prevence koronavirus", "Imunitní balíček anti-covid-19", "ochrana i proti koronaviru". Taková označení na potravinových doplňcích jsou podle inspektorů ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) tabu. Někteří prodejci podle inspekce využívají zakázaná léčebná tvrzení a nepovolená zdravotní tvrzení, a to právě uváděním údajných účinků proti koronaviru. Podívejte se, o jaké přípravky jde.
Foto: SZPI

Energy Czech Republic

Čvrtým prodejcem je Energy Czech Republic a web www.energy.cz/cz/.

  • Na uvedené stránce a na ní dostupném elektronickém letáku byla v souvislosti s nabízenými potravinami užívána léčebná tvrzení jako "KORONAVIRUS", "Infekční onemocnění vyvolaná koronavirem" nebo "onemocnění koronavirem".
  • Nechyběl ani popis typu "projevuje se jako běžná chřipka. Rozdíl je pouze v déletrvající horečce, delší inkubační době a větší nakažlivosti.", "KORONAVIRUS - JAK SE ÚČINNĚ BRÁNIT?, Prevence - posílení - regenerace" a také "VITAMARIN ANEB DALŠÍ POMOCNÍK V BOJI PROTI COVID-19".

Léčebná tvrzení byla podle inspekce použita například ve vztahu k potravinám DRAGS IMUN, Grepofit, Flavocel, Vironal a řadě dalších z nabídky.

"Užitím zakázaných tvrzení uvedení provozovatelé porušili požadavky nařízení 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům," připomíná Kopřiva.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Polsko si postěžovalo německému diplomatovi na zprávy o volbách

Polské ministerstvo zahraničí si ve středu předvolalo německého chargé d'affaires, aby si postěžovalo na způsob zpravodajství o polských prezidentských volbách v německých médiích. Informovala o tom agentura Reuters. Podle Varšavy jsou příspěvky v německých médiích nepřesné a předpojaté.

Poláci budou hlasovat ve druhém kole voleb hlavy státu tuto neděli. Očekává se těsný souboj mezi stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou, který je spojencem konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), a liberálním starostou Varšavy Rafalem Trzaskowským z centristické Občanské platformy (PO).

Duda už dříve obvinil zahraniční média z dezinterpretace některých jeho výroků, které zazněly v předvolební kampani. Vytržen z kontextu byl údajně i jeho nedávný výrok o tom, že hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT) představuje možná větší nebezpečí než komunistická ideologie. Dudův tábor také ostře reagoval i na zpravodajství o udělení prezidentské milosti v pedofilním skandálu v jednom polském listu spoluvlastněném německými majiteli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy