Primark v Praze ještě neotevřel, už ale míří i do Brna. Podívejte se, proč láká davy

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
Aktualizováno 26. 10. 2019 16:47
Už je tomu téměř rok, co oblíbený řetězec s levnou módou Primark potvrdil, že v roce 2020 na rohu pražské Opletalovy ulice a Václavského náměstí otevře svoji první českou prodejnu. Podle informací HN se nyní prodejce poohlíží i po dalších lokalitách v Praze i mimo ni. Nejdále je vyjednávání o prodejně v Brně. Podívejte se na zajímavosti o obchodu, který se pyšní tržbami ve stovkách miliard.
Sídlo stanice BBC v Londýně.
Sídlo stanice BBC v Londýně. | Foto: Reuters

Omluva od britské televize

Jednou z nepravdivých zpráv, o kterých se Primark zmiňuje, je incident z roku 2008. Stanice BBC tehdy odvysílala v rámci pořadu Panorama reportáž o továrně na oblečení v indickém Bengalúru. Na záběrech jsou tři chlapci, kteří na oblečení z Primarku podle svých slov "zkouší zašívání". Podle některých aktivistů bylo video důkazem o využívání dětí v oděvním průmyslu.

Primark se však ohradil, že záběry nejsou autentické, a celou kauzu hnal k soudu. Na videu totiž nebyly vidět jiné děti krom tří chlapců a ani jiné oděvy od Primarku než ty, na kterých údajně pracovali.

Soud bral v potaz i námitky, že chlapci na videu využívají větší jehly, než které se při výrobě oblečení běžně používají.

Tři roky po odvysílání reportáže dal soud za pravdu irskému řetězci. Stanice BBC se Primarku i svým divákům omluvila. Primark však kvůli podezřením mezitím zrušil smlouvu s třemi dodavateli oblečení.

  • Již dříve vyšlo najevo, že velké řetězce s módou (konkrétně Primark a Marks & Spencer) platí zaměstnancům v továrnách v Bengalúru nízké mzdy. Podle charitativní organizace War on Want brali zaměstnanci podle tehdejšího přepočtu měsíčně pět set korun.
 

Právě se děje

Další zprávy