Potravinové banky mohou přijímat více darů, mají nové logistické centrum

ČTK ČTK
25. 6. 2018 14:31
Sklad pojme více než 700 tun potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market, zatím na pět let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Modletice - Česká federace potravinových bank má ode dneška nové logistické centrum v Modleticích u Prahy, které umožní skladovat větší objem potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market. Sklad pojme více než 700 tun potravin.

Potraviny z centra poputují do regionálních potravinových bank, kterých je v tuzemsku 15. Odtamtud se potraviny distribuují přímo potřebným jako například azylovým domům, denním stacionářům, vývařovnám nebo noclehárnám.

"Centrální sklad nás velmi přiblíží k zahraničním potravinovým bankám. Obdobné prostory jsou běžné ve větších městech Francie, Itálie, ale i na Slovensku," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Podle jednatele Penny Marketu Martina Peffka bude potravinová banka moci nyní skladovat i větší objem potravin, což v jejich regionálních malých skladech zatím nešlo.

Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 m2 povinně nabídnout potravinové přebytky.

Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 vznikla Česká federace potravinových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

 

Právě se děje

Další zprávy