reklama
 
 

Potravinové banky mohou přijímat více darů, mají nové logistické centrum

25. 6. 2018
Sklad pojme více než 700 tun potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market, zatím na pět let.

Modletice - Česká federace potravinových bank má ode dneška nové logistické centrum v Modleticích u Prahy, které umožní skladovat větší objem potravin. Federaci ho přenechala bezúplatně společnost Penny Market. Sklad pojme více než 700 tun potravin.

Potraviny z centra poputují do regionálních potravinových bank, kterých je v tuzemsku 15. Odtamtud se potraviny distribuují přímo potřebným jako například azylovým domům, denním stacionářům, vývařovnám nebo noclehárnám.

"Centrální sklad nás velmi přiblíží k zahraničním potravinovým bankám. Obdobné prostory jsou běžné ve větších městech Francie, Itálie, ale i na Slovensku," uvedla ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Podle jednatele Penny Marketu Martina Peffka bude potravinová banka moci nyní skladovat i větší objem potravin, což v jejich regionálních malých skladech zatím nešlo.

Podle nového zákona, který platí od ledna, musejí potravinovým bankám obchody s prodejní plochou nad 400 m2 povinně nabídnout potravinové přebytky.

Potravinové banky loni v ČR distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 vznikla Česká federace potravinových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

autor: ČTK | 25. 6. 2018

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama