Plaťte víc, nebo sem vůbec nechoďte. ČOI našla téměř dvacet podniků, které diskriminují spotřebitele

Ekonomika Ekonomika
24. 3. 2017 10:24
V loňském roce se ČOI nejčastěji setkávala s diskriminací z důvodu národnosti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Devatenáct podniků, které pravděpodobně diskriminují část spotřebitelů, našla během loňských kontrol Česká obchodní inspekce (ČOI). Jde o stejný počet zjištění jako před rokem.

"Nejčastěji jsme se setkávali s diskriminací z důvodu národnosti, kdy například anglicky mluvícím zákazníkům byly v restauracích účtovány vyšší ceny než českým spotřebitelům," říká Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

Inspekce loni provedla celkem 1412 kontrol, při kterých se zaměřila na projevy diskriminačního jednání prodávajících vůči spotřebitelům. Podezření na některou z forem diskriminace bylo zjištěno v 1,4 procenta z nich. Porušení jiných předpisů pak ve 42,1 procenta případů.

"Sedm případů diskriminace se týkalo národnosti, respektive státní příslušnosti, kdy s cizojazyčně hovořícími spotřebiteli bylo zacházeno méně příznivě, než se zachází s jinými osobami ve srovnatelné situaci," upřesňuje Bezecný. Šlo například o neodůvodněné navýšení ceny nabízených pokrmů a nápojů, popřípadě účtování takzvaného servisu v hostinských zařízeních cizojazyčně hovořícím spotřebitelům.

Dalším diskriminačním jednáním založeným na státní příslušnosti byl přístup cestovní kanceláře, která podmiňovala přístup k nabízeným produktům (zájezdům) požadavkem na cestovní doklad vydaný Českou republikou.

Ve třech případech bylo zjištěno diskriminační jednání založené na rasovém, respektive etnickém důvodu. Ve dvou případech se jednalo o nevpuštění romských občanů do provozovny poskytující hostinské služby a v jednom případě o odmítnutí ubytování romských občanů v hotelu.

Další případy diskriminace se pak týkaly například paušálního omezení dodání objednaného zboží prostřednictvím elektronického obchodu pro osoby na určité adrese z důvodu, že v předchozí době některá z těchto osob neuhradila cenu objednaného zboží anebo objednané zboží nepřevzala.

Inspekci se nelíbily také požadavky na dokládání většího počtu dokladů při poskytování spotřebitelského úvěru spotřebitelům z EU a omezení poskytnutí spotřebitelského úvěru věkovou hranicí, stejně jako omezení nabídky projede výrobků a poskytování služeb osobám, které jsou nazývány imigranty.

V loňském roce nabylo právní moci - v souvislosti s prokázaným diskriminačním jednáním - šest pokut v celkové hodnotě 82 tisíc korun. V dalších šesti případech (za celkem 615 tisíc korun) nabyly právní moci takzvané sdružené pokuty, které byly uloženy za porušení zákazu diskriminace spotřebitele a dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy