Praha – Obchodní řetězce už nebudou muset u vchodu zveřejňovat seznam pěti zemí, z nichž pocházejí dodavatelé potravin s největším podílem na celkových tržbách. Rozhodla o tom vláda, když schválila novelu navrženou ministerstvem zemědělství.
Novou povinnost prosadilo ministerstvo zemědělství nad rámec unijních předpisů. Měla spotřebitelům pomoci získat přehled o dodavatelích jednotlivých obchodů a lépe se rozhodnout, kde nakoupí. Povinnost platí teprve od letošního ledna a vztahuje se na řetězce s ročními tržbami přesahujícími pět miliard korun.
Kritici této povinnosti upozorňovali, že běžným spotřebitelům v praxi nepomůže. Rozhodující je totiž sídlo dodavatelské firmy, nikoliv skutečný původ potravin. Pokud například polské maso zabalí firma sídlící v Česku a ta jej do řetězce dodá pod svým jménem, počítá se taková potravina jako česká. A to paradoxně i tehdy, pokud na obalu samotného výrobku je země původu uvedena "správně". Podle očekávání proto v seznamech s výrazným náskokem vede Česká republika.
"Tabulka reálně nezobrazuje původ sortimentu, jak bylo původně zamýšleno, ale jen podíl firem se sídlem v daném státě. Tato informace je pro zákazníky zcela nepotřebná, a zrušení je proto namístě," upozorňovala například mluvčí společnosti Lidl Jitka Vrbová.
Povinnost byla součástí širší novely, která sice vznikala ještě před nástupem současné vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, definitivně ji pak ale schvalovala už nynější Sněmovna a podpořilo ji ministerstvo v čele s Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Ten ale už na začátku letošního roku uznal, že povinnost je zbytečná, a slíbil její brzké zrušení. "Tak, jak je pravidlo nyní definováno, je naprosto nesmyslné. Nesplnilo cíl, který se od toho očekával,“ uvedl.
Lepší orientaci v původu potravin má přinést zpřísnění, které je součástí dnes schválené novely. Výrobci a prodejci budou moci používat označení Česká potravina a podobně působící sdělení jen v případě, že je skutečně vyrobena v Česku a z českých surovin (pokud se potravina skládá z více složek, musí podíl těch českých dosahovat alespoň 75 procent).