Obchody mají nového krále. Vedení se ujímá Lidl, Kaufland doplatil na růst platů

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
2. 3. 2020 13:35
Zisk Kauflandu ve finančním roce 2018/2019 meziročně klesl o 59 procent na 1,2 miliardy korun. Tržby se snížily o 2,4 procenta na 56,2 miliardy korun. Vyplývá to z výsledků zveřejněných ve Sbírce listin. Kaufland tak ztratil pozici největší české potravinářské sítě ve prospěch prodejen Lidl Česká republika, které za toto období utržily 57,5 miliardy a dosáhly zisku 4,8 miliardy korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Kaufland a Lidl patří do stejné německé maloobchodní skupiny Schwarz. Za poklesem zisku Kauflandu stojí kromě snížení obratu růst personálních nákladů a investic do modernizace a expanze.

"V roce 2018 jsme navýšili nástupní mzdy našim zaměstnancům na provozních pozicích na prodejnách o 26 procent. Navíc jsme ve stejném roce stanovili minimální interní mzdu ve výši 24 000 korun při plném pracovním úvazku bez ohledu na pracovní zařazení," uvedla mluvčí řetězce Renata Maierl. Společnost předloni otevřela pět nových prodejen a sedm obchodů modernizovala.

Kaufland loni rozšířil samoobslužné pokladny, digitální obrazovky a také službu K Scan, díky které si zákazníci mohou zboží skenovat a vkládat do tašky. V současné době funguje v prodejnách v Praze na Vypichu a Podbabě.

Postupně se služby K Scan podle Maierl dočkají zákazníci i v dalších obchodech. Kaufland v únoru zavedl i věrnostní kartu, kterou si za zhruba dva týdny registrovalo 760 000 lidí. "Očekáváme, že během letošního roku se do věrnostního programu zapojí až 1,5 milionu lidí," dodala Maierl.

Kaufland působí v ČR od roku 1998, kdy otevřel první prodejnu v Kladně. Nyní zde provozuje přes 100 obchodů, ve kterých zaměstnává přibližně 15 000 provozních pracovníků.

Lidl vstoupil na český trh až v červnu 2003, kdy otevřel prvních 14 prodejen. V současnosti provozuje síť 255 obchodů, které jsou zásobovány čtyřmi logistickými centry. Mezi další velké potravinářské řetězce v Česku patří Tesco, Penny Market, Albert, Billa a Globus.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Pokus o start rakety společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil

První testovací let rakety vesmírné společnosti Virgin Orbit miliardáře Richarda Bransona se nezdařil kvůli blíže nespecifikované poruše. Raketa vypuštěná ze speciálně upraveného letounu měla na oběžnou dráhu dopravit satelit, selhala však krátce po startu. S odvoláním na prohlášení společnosti o tom dnes informovala agentura Reuters.

Více než 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne měla odstartovat ve výšce 10.600 metrů ze speciálně upraveného letounu boeing 747 pojmenovaného jako Cosmic Girl (Vesmírná dívka).

Zdroj: ČTK
Další zprávy