Lidl otevřel v Písku první dvoupatrový obchod v Česku. Nabízí i dobíjení elektrokol

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
21. 2. 2020 12:44
Obchodní řetězec Lidl tento týden otevřel v Písku svůj první dvoupatrový obchod. Jde o takzvanou metropolitní prodejnu, její stavba probíhala s ohledem na omezený prostor v širším centru města. Přízemí slouží jako částečně kryté parkoviště a vstupní hala, první patro je pak prodejní plocha.

"Metropolitní prodejna v jedné budově spojuje na více úrovních několik různých funkcí," popisuje jednatel společnosti Lidl Česká republika Martin Molnár. "Jde o stavbu založenou na ekologických základech, což jsme podtrhli instalací nových nabíjecích stanic pro elektromobily a elektrokola," dodává.

Částečně kryté parkoviště má celkem 124 parkovacích míst se šířkou 2,7 metru. To je podle řetězce o 20 centimetrů více než standardní parkovací stání. "Vyčleněna jsou tu i parkovací místa pro rodiny s dětmi. Aby zákazníci bez problémů zaparkovali, bylo parkoviště opatřeno závorovým systémem. Parkování pro zákazníky přitom zůstává nadále zdarma," doplňuje společnost. Služby jsou sice poskytovány bezplatně, fungují ovšem pouze v otevírací době prodejny.

Prodejní plocha dvoupatrového obchodu má téměř 1500 metrů čtverečních, například nákupní uličky tedy mohou být širší. Budova prodejny má prosklenou fasádu, což má pomoci využívat denní světlo, uvnitř prodejny i na parkovišti se pak svítí úspornými LED zdroji.

Společnost Lidl vstoupila na český trh v červnu 2003, kdy otevřela prvních 14 prodejen. V současnosti provozuje síť 255 obchodů. "Další metropolitní prodejnu plánujeme postavit v Praze-Uhříněvsi, kde vlastníme pozemek," doplňuje pro Aktuálně.cz tisková mluvčí Zuzana Holá.

V únoru představil nový formát prodejny také řetězec hypermarketů Globus. V Praze na Pankráci začal testovat koncept malého městského obchodu, kde se mohou zákazníci kromě nákupu také najíst, posedět u baru či v kavárně. Platba všeho přitom probíhá až na úplný závěr.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Navalného spolupracovníci se obrátili na EU ve věci opozičníkova zdraví

Evropská unie musí tlačit na Moskvu, aby odsouzenému ruskému opozičníkovi Alexeji Navalnému umožnila ve věznici návštěvu jeho lékaře. V dopise ministrům zahraničí zemí Evropské unie to podle agentury Reuters uvedli spojenci předního kritika Kremlu, který drží protestní hladovku kvůli odpírání adekvátní lékařské péče.

Navalného spolupracovníci Vladimir Ašurkov a Leonid Volkov vyzvali šéfy diplomacie 27 členských zemí EU, aby opozičníkův zdravotní stav probrali na pondělním summitu. Kopii dopisu má Reuters k dispozici.

"Alexejovo zdraví se neustále zhoršuje. Špatně cítí obě nohy, ale i levou ruku, bolí ho záda a má svalovou ochablost," stojí v dopise. "Alexej trpí také horečkami a silným kašlem. Několika jeho spoluvězňům v trestanecké kolonii v poslední době diagnostikovali tuberkulózu," dodávají autoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy