Nekvalitních pohonných hmot v Česku ubývá. Loni neprošla 1,2 procenta vzorků

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
19. 1. 2016 11:20
Normu loni nesplnilo 33 z celkem 2723 vzorků odebraných Českou obchodní inspekcí. Zatím nejvyšší pravomocnou sankci kvůli kontrole uskutečněné v loňském roce dostala společnost Limitoo, provozující čerpací stanici v obci Vojkovice na Frýdecko-Místecku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Kontrolám České obchodní inspekce (ČOI) loni u benzinových stanic nevyhovělo 1,2 procenta odebraných vzorků pohonných hmot. V roce 2014 to byla tři procenta.

Zatímco v loňském roce odebrala ČOI ke kontrole jakosti u čerpacích stanic celkem 2723 vzorků, z nichž nevyhovělo příslušným technickým normám 33, o rok dříve neprošlo 81 vzorků z 2663 odebraných.

Největší podíl nekvalitních vzorků nalezla loni inspekce u bionafty (FAME) - šlo o 12,1 procenta z 33 odebraných vzorků. U automobilových benzinů a nafty, jejichž vzorky odebírali inspektoři tradičně nejvíce, nevyhovělo 1,6 procenta vzorků nafty a půl procenta vzorků benzinu.

Úplně bez problémů pak vyšel z loňských kontrol stlačený zemní plyn (CNG). ČOI za celý rok neobjevila ani jeden nekvalitní vzorek tohoto paliva.

Z přehledu konkrétních pokut, který zveřejnil online deník Aktuálně.cz, vyplývá, že zatím nejvyšší pravomocnou sankci kvůli kontrole uskutečněné v loňském roce dostala společnost Limitoo, provozující čerpací stanici v obci Vojkovice na Frýdecko-Místecku. Pokutu 580 tisíc korun musí zaplatit za nekvalitní bionaftu. 

Nejvyšší pravomocnou pokutu loni dostala společnost Laney Invest - 2,2 milionu korun za prodej nekvalitního paliva LPG na třech čerpacích stanicích v Ostravě. Kontrola ale proběhla už na jaře roku 2014.

 

Právě se děje

Další zprávy