Víc než půlka autobazarů šidí, zjistili kontroloři. VW měl stočený tachometr o 127 tisíc kilometrů

Petr Koděra Michal Polák Petr Koděra, Michal Polák
Aktualizováno 14. 1. 2016 23:05
Kontroloři z České obchodní inspekce (ČOI) v roce 2015 provedli celkem 115 kontrol autobazarů a více jak polovina z nich odhalila šizení zákazníků a porušování právních přepisů. Nejoblíbenější jsou tradičně podvody s tachometry. Smutným rekordmanem se stal Volkswagen Passat, u kterého kontroloři odhalili stočení tachometru o 127 tisíc kilometrů. Podle šéfa ČOI Mojmíra Bezecného většina správních řízení zatím nebyla ukončena. Za delikty z roku 2014 prodejci ojetých aut zaplatili pokuty za více než 1,7 milionu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Radek Pecák

Praha - Jeden z českých autobazarů loni nabízel starší Volkswagen Passat s tím, že má najeto 193 tisíc kilometrů. Kontrolorům z České obchodní inspekce se ale údaj nezdál. Nechali proto prověřit tachometr u soudního znalce a nestačili se divit: vůz měl ve skutečnosti najeto minimálně o 127 tisíc kilometrů víc.

Jde o nejkřiklavější příklad podvodů s ojetinami z loňského roku, během něhož inspektoři zkontrolovali přes stovku autobazarů a zjistili, že klienty šidí víc než polovina z nich.

Inspekce už proto s nimi zahájila správní řízení. Podle šéfa ČOI Mojmíra Bezecného však zatím nebyla většina správních řízení ukončena, a nelze proto předjímat celkovou výši pokut. Nepoctivým prodejcům hrozí sankce v řádu milionů korun.

"Spotřebitelům na základě zkušeností z kontrol doporučuji, aby si k výběru ojetého vozu přizvali znalce v oboru. Vyhnou se tak zklamání z nevýhodné koupě a také případným následným komplikacím, neboť někteří prodejci odmítají zákonem stanovenou odpovědnost za vady zakoupeného vozu," řekl Mojmír Bezecný.

Ministr slibuje změnu zákona

Ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka výsledky kontrol příliš nepotěšily, a proto plánuje, že proti nepoctivcům zasáhne změnou zákona.

"Podvodníci stáčející tachometry jsou nepoučitelní a dělají to ve velkém měřítku. Budu trvat na tom, aby se stáčení tachometrů stalo trestným činem. Trestná by ale samozřejmě měla být i samotná nabídka takového jednání," řekl Mládek.

Kontroloři v loňském roce provedli celkem 115 kontrol. Porušení právních předpisů se prokázalo v celkem 65 případech. Nejhůře dopadl Zlínský a Jihomoravský kraj, kde šizení zákazníků odhalili během 13 ze 16 kontrol. Nejlepší situace je pak v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde porušení zákona odhalilo 8 kontrol z celkových jednadvaceti.

Většina loňských hříšníků kvůli dlouhému čekání na znalecké posudky obdrží pokuty až v roce 2016. Prodejci ojetých aut v roce 2015 zaplatili pokuty za více než 1,7 milionu korun. Větší část z nich ale pocházela za delikty ještě z roku 2014.

Pokuta není všemocná, při extrémní pokutě se firmě vyplatí zmizet a vybudovat firmu novou pod jiným názvem, říká šéf České obchodní inspekce Mojmír Bezecný. Stát podle něj vede se "šmejdy" nerovný boj | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy