Největší predátoři ve světě půjček? Máme nový žebříček

Petr Kučera Petr Kučera
13. 12. 2010 11:45
Člověk v tísni sestavil pořadí firem podle rizika pro klienty
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvíce rizikové nebankovní půjčky nabízí společnost Home Credit. Vyplývá to z nového vydání takzvaného Indexu predátorského úvěrování, připraveného neziskovou organizací Člověk v tísni. Naopak nejlépe skončila - stejně jako před rokem - společnosti Cofidis.

Analýza se nicméně zabývala pouze sedmi nebankovními poskytovateli půjček, kteří v rámci celého nebankovního trhu patří mezi serióznější. Jsou totiž členy České leasingové a finanční asociace a na svých webech zveřejňují smluvní podmínky i úvěrové kalkulačky.

"Další nebankovní společnosti, které nejsou členy asociace, považujeme za tak rizikové, že plošně doporučujeme si u takovýchto firem peníze nepůjčovat," vysvětluje Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Pět základních kritérií

Třetí vydání takzvaného predátorského indexu vzniklo podle pěti základních kritérií:
- srozumitelnost (vyjádřena délkou smluvních podmínek a četností výskytu různých zkratek)
- přítomnost úroků z prodlení nad rámec zákonné úpravy
- náklady na jednu zpožděnou splátku (o 30 dní) v podobě sankcí
- cena produktu v případě řádného splácení
- využívání (zneužívání) institutu rozhodčí doložky

Čím vyšší je index, čím vyšší je riziko pro klienta. Hlavní žebříček roku 2010 (podle všech zmíněných kritérií) dopadl takto:

"Oproti rok starému indexu vypadly ze žebříčku dvě společnosti - Essox přestal poskytovat hotovostní půjčky a Triangl přestal fungovat úplně," dodává Hůle.

Jako posun k lepšímu hodnotí organizátoři krok společnosti Profi Credit, která omezila své sankce. Podobně také Cetelem omezil počet zpoplatněných upomínek, které je možné klientovi poslat.

Samostatné žebříčky pak ukazují rozdíly v jednotlivých kritériích. Například Provident sice nabízí  nejdražší půjčky, ale ostatní podmínky jsou jinak poměrně férové (například co do délky a přehlednosti smlouvy je nejlepší).

Hlavní problém? Rozhodčí doložky

"Hlavním problémem zůstávají rozhodčí doložky, které využívají všechny zkoumané společnosti kromě Cofidisu a Providentu," dodává Hůle.

Je-li ve smlouvě tento institut použit, neřeší se případné spory u soudu, ale u předem jmenovaného rozhodce, kterým může být kdokoli. Navíc proti tomuto rozhodnutí neexistuje žádné odvolání.

„Banky již rozhodčí doložky, a to i díky naší analýze, přestaly používat. Stejného úspěchu chceme dosáhnout u nebankovního sektoru," doplňuje Martin Kovalčík ze společnosti Člověk v tísni. 

Home Credit je proti

Proti výsledkům analýzy se už ohradila společnost Home Credit, která dopadla nejhůře. "Nemáme nejrizikovější úvěrový produkt na trhu. Index používá zavádějící a účelovou metodiku, srovnává odlišné obchodní modely a informuje o postupech, které nepoužíváme," říká její mluvčí Eva Řimnáčová.

"Pokud klient řádně nesplácí svůj úvěr, posíláme jednu upomínku za měsíc. První stojí 120 korun a další 360 korun. Tyto poplatky jsou mezi finančními institucemi včetně bank jedny z nejnižších. Pokud bychom v textu úvěrových podmínek omezili počet upomínek, na naší praxi by se nic nezměnilo, stále bychom dlužníkovi posílali jednu měsíčně," dodává mluvčí Home Credit.

Hůle vysvětluje, že analytici uplatnili vždy nejpřísnější právně relevantní výklad veřejně dostupných podmínek jednotlivých úvěrových produktů. "Nejde tedy o analýzu obvyklé praxe těchto firem. Vycházíme z toho, že zvláště u společností využívajících rozhodčí doložku je konečným výkladem smlouvy pověřený rozhodce sjednaný ve smlouvě. Obvyklou praxi je tak možné kdykoli měnit, aniž by měl klient vliv na tuto změnu," upozorňuje Hůle.

Zástupci Home Credit slibují, že po Novém roce se zákazníci setkají se zcela novou podobou úvěrových podmínek, která bude mít formu přehledné brožury. "Už zhruba od poloviny příštího roku plánujeme změnu sankční politiky, která bude vůči klientům mírnější a bude je více motivovat dodržovat splátkový kalendář," dodává Řimnáčová.

Foto: Ludvík Hradilek
Čtěte podrobněji:
Obejděte nenažrané bankéře, vyzvala Čechy nová služba
Musíte vědět, kolik platíte. Soud kárá splátkové firmy
Registr dlužníků: Zaplatíte za výpis, který je k ničemu
 

Právě se děje

Další zprávy