Méně masa, než slibuje obal. Podívejte se na výrobky, které podle inspekce šidí spotřebitele

Méně masa, než slibuje obal. Podívejte se na výrobky, které podle inspekce šidí spotřebitele
Prodejny Makro musí neprodleně stáhnout mražené filety aljašské tresky v kilovém balení a s minimální trvanlivostí do 24. 6. 2017. Obal podle inspekce slibuje 80 procent obsahu masa, které pochází z Číny. "Laboratorní rozbor ale stanovil obsah masa ve výrobku jen na 46,3 procenta hmotnosti potraviny," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Konzervu s krůtím masem značky Werblinski (v balení 110 g a s označením data minimální trvanlivosti do 10. 8. 2017) koupili inspektoři v řetězci Kaufland. "Polský výrobce na obalu deklaroval obsah masa 59 procent, laboratorní rozbor ale určil skutečný obsah na 46,7 procenta. Informace na obalu tak byla klamavá," říká Kopřiva.
Chalupářské vepřové maso Pikok z Lidlu (v balení 300 g, datum minimální trvanlivosti do 2. 3. 2018, šarže  L2852) slibuje obsah masa v hodnotě 89 procent, laboratorní analýza ale stanovila podíl masa na 77,1 procenta. Etiketa tak opět klamala nakupující. I tento výrobek pocházel z Polska.
Mražené kuřecí prsní řízky z Maďarska v prodejnách Albert obsahovaly podle inspekce vodu, přestože na obalu informaci o přítomnosti přidané vody neuváděly. "Spotřebitel se tak mohl domnívat, že se jedná o čistou svalovinu. Laboratorní analýza hodnotící poměr bílkovin a vody ale prokázala přítomnost vody v množství nad přirozené hodnoty vody ve svalovině," říká Kopřiva. Řízky byly v půlkilovém balení a s označením data minimální trvanlivosti do 9. 3. 2017 (šarže 20150309) a 13. 4. 2017 (šarže 20160413).
Foto: SZPI
Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 7. 6. 2016 11:47
Přehled: Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalily v obchodech další výrobky, které slibují více masa, než skutečně obsahují.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Při srážce dvou vlaků mezi Úvaly a Českým Brodem se zranily desítky lidí, uvedla mluvčí hasičů. Provoz je odkloněn

Na místě jsou podle hasičů lidé s těžkými i lehkými zraněnými, podrobnější informace zatím neuvádějí. Záchranná služba už spustila traumaplán, na místě je několik vrtulníků.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ararat-Armenia obhájil titul v arménské fotbalové lize

Fotbalisté celku Ararat-Armenia získali podruhé za sebou arménský titul. Jerevanský klub, který existuje teprve tři roky, zvítězil v utkání posledního ligového kola nad Noahem 2:0 a udržel před ním první místo.

Ararat-Armenia vyhrál ligu o čtyři body a bude startovat v kvalifikaci Ligy mistrů. Druhý Noah a třetí Alaškert čekají boje o Evropskou ligu.

Dva nejlepší arménské celky se v pátek utkaly také v pohárovém finále. Trofej získal po penaltovém rozstřelu Noah, který byl rovněž založen v roce 2017.

před 1 hodinou

Tisíce Izraelců demonstrovaly za odstoupení premiéra Netanjahua kvůli obviněním z korupce a koronavirové krizi

Tisíce Izraelců v úterý večer demonstrovaly před rezidencí premiéra Benjamina Netanjahua. Lidé žádali jeho odstoupení v době, kdy čelí soudu kvůli obviněním z korupce a zápolí s prohlubující se koronavirovou krizí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy