Méně masa, než slibuje obal. Podívejte se na výrobky, které podle inspekce šidí spotřebitele

Méně masa, než slibuje obal. Podívejte se na výrobky, které podle inspekce šidí spotřebitele
Prodejny Makro musí neprodleně stáhnout mražené filety aljašské tresky v kilovém balení a s minimální trvanlivostí do 24. 6. 2017. Obal podle inspekce slibuje 80 procent obsahu masa, které pochází z Číny. "Laboratorní rozbor ale stanovil obsah masa ve výrobku jen na 46,3 procenta hmotnosti potraviny," říká mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.
Konzervu s krůtím masem značky Werblinski (v balení 110 g a s označením data minimální trvanlivosti do 10. 8. 2017) koupili inspektoři v řetězci Kaufland. "Polský výrobce na obalu deklaroval obsah masa 59 procent, laboratorní rozbor ale určil skutečný obsah na 46,7 procenta. Informace na obalu tak byla klamavá," říká Kopřiva.
Chalupářské vepřové maso Pikok z Lidlu (v balení 300 g, datum minimální trvanlivosti do 2. 3. 2018, šarže  L2852) slibuje obsah masa v hodnotě 89 procent, laboratorní analýza ale stanovila podíl masa na 77,1 procenta. Etiketa tak opět klamala nakupující. I tento výrobek pocházel z Polska.
Mražené kuřecí prsní řízky z Maďarska v prodejnách Albert obsahovaly podle inspekce vodu, přestože na obalu informaci o přítomnosti přidané vody neuváděly. "Spotřebitel se tak mohl domnívat, že se jedná o čistou svalovinu. Laboratorní analýza hodnotící poměr bílkovin a vody ale prokázala přítomnost vody v množství nad přirozené hodnoty vody ve svalovině," říká Kopřiva. Řízky byly v půlkilovém balení a s označením data minimální trvanlivosti do 9. 3. 2017 (šarže 20150309) a 13. 4. 2017 (šarže 20160413).
Foto: SZPI
Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 7. 6. 2016 11:47
Přehled: Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce odhalily v obchodech další výrobky, které slibují více masa, než skutečně obsahují.
 

Právě se děje

před 39 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, nejvíce u podnikatelů ve službách

Důvěra v českou ekonomiku klesla v listopadu ve srovnání s říjnem o 4,4 bodu na 82 bodů. Níže byla naposledy v červnu. Snížila se důvěra podnikatelů i spotřebitelů. Nejvýraznější pokles zaznamenali statistici u podnikatelů ve vybraných službách a obchodě, kterých se přímo dotkla protiepidemická opatření.

Indikátor důvěry podnikatelů klesl v listopadu o 4,8 bodu na 81,7 bodu, v případě spotřebitelů se důvěra snížila o 2,9 bodu na 83,1 bodu. "Aktuální situace v lidech stále vyvolává velké obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají růstu nezaměstnanosti," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Další zprávy