Margarín Flora maskoval palmový olej. Firma musela změnit obal, zasáhla potravinářská inspekce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 3. 2016 6:30
Na nejviditelnějším místě obalu se Flora chlubí obsahem slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Ze složení ale zjistíte, že palmového oleje je v margarínu více než oleje řepkového. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už výrobci nařídila změnu obalu.
Foto: Unilever

Praha – Palmový olej, za jehož používání jsou v poslední době potravinářské firmy kritizovány, odrazuje od nákupu. To si zřejmě řekli ve společnosti Unilever, která vyrábí margaríny Flora. Narazili ale u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Margaríny Flora mají na vrchní, tedy nejviditelnější části obalu napsáno, že jsou vyrobeny ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Jak ale nyní upozornil časopis dTest, palmový olej je v margarínu také - a dokonce ve větším množství než řepkový olej, kterým se Flora chlubí na víčku. Palmový olej přiznává až na méně viditelném místě v povinném seznamu složení výrobku.

"Jsme toho názoru, že se jedná o klamání spotřebitele. Proto jsme podali podnět dozorovému orgánu," konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Potravinářská inspekce už zasáhla. "Společnosti Unilever jsme uložili termínované opatření spočívající v uvedení informací na obalu daných potravin tak, aby nebyly zavádějící," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Konkrétně šlo o úpravu formulace týkající se obsahu olejů tak, aby nevyvolávala dojem, že výrobek je výhradně vyroben pouze ze tří výše zmíněných olejů,"  dodává. Unilever musel změnit obaly u margarínů vyráběných po 22. únoru.

Inspekce také s firmou zahájí správní řízení, firmě hrozí pokuta teoreticky až 50 milionů korun.

Mluvčí Unileveru Veronika Kúšiková potvrzuje, že kvůli inspekci už provedla úpravu obalů. Jak konkrétně, ale neupřesnila. Zdůrazňuje ale, že firma nechtěla poskytovat spotřebitelům zavádějící informace.

"Výrobky značky Flora obsahují vysoký obsah zdraví prospěšných polynenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Slunečnicový, lněný a řepkový olej je na víčku obalu zdůrazněn proto, že právě směs těchto tří rostlinných olejů přirozeně obsahuje kombinaci Omega 3 a Omega 6," vysvětluje mluvčí.

Nekupujte Nutellu

Potravinářské firmy hojně používají palmový olej kvůli jeho technologickým vlastnostem - například má polotuhou konzistenci i při pokojové teplotě.

Používání palmového oleje je světovým tématem. Například francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová loni vyzvala spotřebitele k bojkotu pomazánky Nutella. Používání palmového oleje podle ní vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobilo už rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

"Ať už se chcete palmovému oleji vyhnout kvůli svému zdraví nebo jeho dopadům na životní prostředí, vyplatí se důsledně číst složení a nespoléhat pouze na marketing výrobce. A to nejen v případě potenciálně 'palmových' potravin," říká Zelený z dTestu.

Dvě třetiny čokoládových výrobků obsahují palmový olej. Skoro všude, kde je psáno rostlinný tuk, je palma, říká lékařka Marie Skalská. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy