Margarín Flora maskoval palmový olej. Firma musela změnit obal, zasáhla potravinářská inspekce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 3. 2016 6:30
Na nejviditelnějším místě obalu se Flora chlubí obsahem slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Ze složení ale zjistíte, že palmového oleje je v margarínu více než oleje řepkového. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už výrobci nařídila změnu obalu.
Foto: Unilever

Praha – Palmový olej, za jehož používání jsou v poslední době potravinářské firmy kritizovány, odrazuje od nákupu. To si zřejmě řekli ve společnosti Unilever, která vyrábí margaríny Flora. Narazili ale u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Margaríny Flora mají na vrchní, tedy nejviditelnější části obalu napsáno, že jsou vyrobeny ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Jak ale nyní upozornil časopis dTest, palmový olej je v margarínu také - a dokonce ve větším množství než řepkový olej, kterým se Flora chlubí na víčku. Palmový olej přiznává až na méně viditelném místě v povinném seznamu složení výrobku.

"Jsme toho názoru, že se jedná o klamání spotřebitele. Proto jsme podali podnět dozorovému orgánu," konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Potravinářská inspekce už zasáhla. "Společnosti Unilever jsme uložili termínované opatření spočívající v uvedení informací na obalu daných potravin tak, aby nebyly zavádějící," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Konkrétně šlo o úpravu formulace týkající se obsahu olejů tak, aby nevyvolávala dojem, že výrobek je výhradně vyroben pouze ze tří výše zmíněných olejů,"  dodává. Unilever musel změnit obaly u margarínů vyráběných po 22. únoru.

Inspekce také s firmou zahájí správní řízení, firmě hrozí pokuta teoreticky až 50 milionů korun.

Mluvčí Unileveru Veronika Kúšiková potvrzuje, že kvůli inspekci už provedla úpravu obalů. Jak konkrétně, ale neupřesnila. Zdůrazňuje ale, že firma nechtěla poskytovat spotřebitelům zavádějící informace.

"Výrobky značky Flora obsahují vysoký obsah zdraví prospěšných polynenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Slunečnicový, lněný a řepkový olej je na víčku obalu zdůrazněn proto, že právě směs těchto tří rostlinných olejů přirozeně obsahuje kombinaci Omega 3 a Omega 6," vysvětluje mluvčí.

Nekupujte Nutellu

Potravinářské firmy hojně používají palmový olej kvůli jeho technologickým vlastnostem - například má polotuhou konzistenci i při pokojové teplotě.

Používání palmového oleje je světovým tématem. Například francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová loni vyzvala spotřebitele k bojkotu pomazánky Nutella. Používání palmového oleje podle ní vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobilo už rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

"Ať už se chcete palmovému oleji vyhnout kvůli svému zdraví nebo jeho dopadům na životní prostředí, vyplatí se důsledně číst složení a nespoléhat pouze na marketing výrobce. A to nejen v případě potenciálně 'palmových' potravin," říká Zelený z dTestu.

Dvě třetiny čokoládových výrobků obsahují palmový olej. Skoro všude, kde je psáno rostlinný tuk, je palma, říká lékařka Marie Skalská. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 58 minutami

Španělská policie odhalila nelegální továrnu na cigarety, zabavila přes tři miliony cigaret

Policie na jihu Španělska odhalila tajnou podzemní továrnu na výrobu cigaret. Informuje o tom agentura AP. Podle policie jde o první odhalení takovéto továrny v Evropské unii.

Továrna se nacházela čtyři metry pod koňskými stájemi ve španělské provincii Málaga. Byla vybavena obytnými prostory a postelemi pro pracovníky. Vchod zakrýval dopravní kontejner.

Ze zpráv španělské policie a evropského policejního úřadu Europol vyplývá, že v důsledku odhalení továrny bylo zadrženo 20 osob z Británie, Ukrajiny a Litvy.

Podle Europolu byli dělníci nuceni pracovat v mimořádně nebezpečných podmínkách a nesměli bez svolení továrnu opustit. Továrna vyráběla 3500 cigaret za hodinu.

Policie při zásahu proti továrně zabavila přes tři miliony cigaret, velké množství hašiše a marihuany a tři zbraně, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy