Margarín Flora maskoval palmový olej. Firma musela změnit obal, zasáhla potravinářská inspekce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 3. 2016 6:30
Na nejviditelnějším místě obalu se Flora chlubí obsahem slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Ze složení ale zjistíte, že palmového oleje je v margarínu více než oleje řepkového. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už výrobci nařídila změnu obalu.
Foto: Unilever

Praha – Palmový olej, za jehož používání jsou v poslední době potravinářské firmy kritizovány, odrazuje od nákupu. To si zřejmě řekli ve společnosti Unilever, která vyrábí margaríny Flora. Narazili ale u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Margaríny Flora mají na vrchní, tedy nejviditelnější části obalu napsáno, že jsou vyrobeny ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Jak ale nyní upozornil časopis dTest, palmový olej je v margarínu také - a dokonce ve větším množství než řepkový olej, kterým se Flora chlubí na víčku. Palmový olej přiznává až na méně viditelném místě v povinném seznamu složení výrobku.

"Jsme toho názoru, že se jedná o klamání spotřebitele. Proto jsme podali podnět dozorovému orgánu," konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Potravinářská inspekce už zasáhla. "Společnosti Unilever jsme uložili termínované opatření spočívající v uvedení informací na obalu daných potravin tak, aby nebyly zavádějící," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Konkrétně šlo o úpravu formulace týkající se obsahu olejů tak, aby nevyvolávala dojem, že výrobek je výhradně vyroben pouze ze tří výše zmíněných olejů,"  dodává. Unilever musel změnit obaly u margarínů vyráběných po 22. únoru.

Inspekce také s firmou zahájí správní řízení, firmě hrozí pokuta teoreticky až 50 milionů korun.

Mluvčí Unileveru Veronika Kúšiková potvrzuje, že kvůli inspekci už provedla úpravu obalů. Jak konkrétně, ale neupřesnila. Zdůrazňuje ale, že firma nechtěla poskytovat spotřebitelům zavádějící informace.

"Výrobky značky Flora obsahují vysoký obsah zdraví prospěšných polynenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Slunečnicový, lněný a řepkový olej je na víčku obalu zdůrazněn proto, že právě směs těchto tří rostlinných olejů přirozeně obsahuje kombinaci Omega 3 a Omega 6," vysvětluje mluvčí.

Nekupujte Nutellu

Potravinářské firmy hojně používají palmový olej kvůli jeho technologickým vlastnostem - například má polotuhou konzistenci i při pokojové teplotě.

Používání palmového oleje je světovým tématem. Například francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová loni vyzvala spotřebitele k bojkotu pomazánky Nutella. Používání palmového oleje podle ní vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobilo už rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

"Ať už se chcete palmovému oleji vyhnout kvůli svému zdraví nebo jeho dopadům na životní prostředí, vyplatí se důsledně číst složení a nespoléhat pouze na marketing výrobce. A to nejen v případě potenciálně 'palmových' potravin," říká Zelený z dTestu.

Dvě třetiny čokoládových výrobků obsahují palmový olej. Skoro všude, kde je psáno rostlinný tuk, je palma, říká lékařka Marie Skalská. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy