Margarín Flora maskoval palmový olej. Firma musela změnit obal, zasáhla potravinářská inspekce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 3. 2016 6:30
Na nejviditelnějším místě obalu se Flora chlubí obsahem slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Ze složení ale zjistíte, že palmového oleje je v margarínu více než oleje řepkového. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už výrobci nařídila změnu obalu.
Foto: Unilever

Praha – Palmový olej, za jehož používání jsou v poslední době potravinářské firmy kritizovány, odrazuje od nákupu. To si zřejmě řekli ve společnosti Unilever, která vyrábí margaríny Flora. Narazili ale u Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Margaríny Flora mají na vrchní, tedy nejviditelnější části obalu napsáno, že jsou vyrobeny ze slunečnicového, lněného a řepkového oleje. Jak ale nyní upozornil časopis dTest, palmový olej je v margarínu také - a dokonce ve větším množství než řepkový olej, kterým se Flora chlubí na víčku. Palmový olej přiznává až na méně viditelném místě v povinném seznamu složení výrobku.

"Jsme toho názoru, že se jedná o klamání spotřebitele. Proto jsme podali podnět dozorovému orgánu," konstatuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Potravinářská inspekce už zasáhla. "Společnosti Unilever jsme uložili termínované opatření spočívající v uvedení informací na obalu daných potravin tak, aby nebyly zavádějící," říká mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Konkrétně šlo o úpravu formulace týkající se obsahu olejů tak, aby nevyvolávala dojem, že výrobek je výhradně vyroben pouze ze tří výše zmíněných olejů,"  dodává. Unilever musel změnit obaly u margarínů vyráběných po 22. únoru.

Inspekce také s firmou zahájí správní řízení, firmě hrozí pokuta teoreticky až 50 milionů korun.

Mluvčí Unileveru Veronika Kúšiková potvrzuje, že kvůli inspekci už provedla úpravu obalů. Jak konkrétně, ale neupřesnila. Zdůrazňuje ale, že firma nechtěla poskytovat spotřebitelům zavádějící informace.

"Výrobky značky Flora obsahují vysoký obsah zdraví prospěšných polynenasycených mastných kyselin Omega 3 a Omega 6. Slunečnicový, lněný a řepkový olej je na víčku obalu zdůrazněn proto, že právě směs těchto tří rostlinných olejů přirozeně obsahuje kombinaci Omega 3 a Omega 6," vysvětluje mluvčí.

Nekupujte Nutellu

Potravinářské firmy hojně používají palmový olej kvůli jeho technologickým vlastnostem - například má polotuhou konzistenci i při pokojové teplotě.

Používání palmového oleje je světovým tématem. Například francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová loni vyzvala spotřebitele k bojkotu pomazánky Nutella. Používání palmového oleje podle ní vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobilo už rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

"Ať už se chcete palmovému oleji vyhnout kvůli svému zdraví nebo jeho dopadům na životní prostředí, vyplatí se důsledně číst složení a nespoléhat pouze na marketing výrobce. A to nejen v případě potenciálně 'palmových' potravin," říká Zelený z dTestu.

Dvě třetiny čokoládových výrobků obsahují palmový olej. Skoro všude, kde je psáno rostlinný tuk, je palma, říká lékařka Marie Skalská. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Komise zamítla odvolání Kuchty proti trestu na pět zápasů

Odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) zamítla odvolání sparťanského útočníka Jana Kuchty proti zastavení činnosti na pět zápasů za šlápnutí na hlavu brankáři Olivieru Vliegenovi v úvodním kole první ligy proti Liberci. Komise je přesvědčena, že si pětadvacetiletý český reprezentant při svém zákroku na gólmana Slovanu počínal úmyslně a výši trestu označila za odpovídající. Hráče před týdnem potrestala disciplinární komise Ligové fotbalové asociace.

před 39 minutami

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy