V obchodech přibylo mražených ryb s množstvím vody. Inspekce se na ně zaměří

ČTK ČTK
19. 5. 2016 16:40
Za posledních šest měsíců jde podle inspekce o šest závažných zjištění. Řada výrobců přitom nahrazuje až 50 procent rybího masa vodou či jinými složkami a dopouští se klamání spotřebitele. Běžně se tyto ryby objevují i v nabídce velkých řetězců.
Šizená aljašská treska Aro.
Šizená aljašská treska Aro. | Foto: SZPI

Brno - V obchodech se podle zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) objevuje nezvykle velké množství mražených ryb, které obsahují výrazně více vody než deklarují výrobci na obalu. I proto se tomuto sortimentu hodlá inspekce věnovat v následujících měsících intenzivněji, řekl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

"Za posledních šest měsíců jde o šest závažných zjištění, což je nezvykle hodně. Řada výrobců nahrazuje až 50 procent rybího masa vodou či jinými složkami a dopouští se klamání spotřebitele. Běžně se tyto ryby objevují i v nabídce velkých řetězců," řekl Kopřiva.

K posledním zjištěním patří například tříkilové balení filet aljašské tresky v řetězci Makro. Čínský výrobce na obale uvedl, že hmotnost po odkapání vody je 2,4 kilogramu, ve skutečnosti byl obsah masa méně než 1,5 kila. "Tedy pouze 46,7 procenta," doplnil Kopřiva. Makro prodávalo také aljašskou tresku značky Aro od slovenského výrobce. Místo 80 procent masa obsahovala jen 70 procent.

Na webu Potraviny na pranýři lze nalézt i další klamavě označené mražené ryby, zpravidla z Číny, ale také z Vietnamu či Estonska. Většinou se jedná o tresku, v jednom případě o rybí prsty a o pangasia. Tři výrobky inspekce odebrala v Tesku.

Při podobných zjištěních nařizuje SZPI prodejci stáhnout výrobek z prodeje a také zahajuje správní řízení o uložení sankce.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy