Inspekce odhalila v Lidlu a Tesku další falšované masné výrobky

ČTK ČTK
18. 5. 2016 16:18
Hovězí guláš z Lidlu a párky z Teska slibovaly na obalu výrazně větší podíl masa, než ve skutečnosti obsahovaly. Vzhledem k častým případům falšování masných výrobků se Státní zemědělská a potravinářská inspekce hodlá na tento druh sortimentu výrazněji zaměřit.
Minipárečky z Teska: slibují 93 % masa, obsahují jen 78 %
Minipárečky z Teska: slibují 93 % masa, obsahují jen 78 % | Foto: SZPI

Brno - Státní zemědělská a potravinářská inspekce zjistila v dalších dvou masných výrobcích ze zahraničí výrazně nižší podíl masa, než uvedli němečtí a polští výrobci na obalu. Odchylka je až několik desítek procent.

Jde o hovězí guláš, který se prodával v Lidlu, a párky, jež prodávalo Tesco, uvedl v tiskové zprávě mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

Foto: SZPI

Lidl prodával v půlkilovém balení Coquette hovězí guláš z německého Neuruppinu. Místo 80 procent v něm bylo jen 52 procent masa.

V Tesku se prodávaly polské minipárečky Classic Henryk Kania v balení 170 gramů, které na obalu avizovalo, že obsahují 93 procent vepřového masa z kýty, laboratorní rozbor ale prokázal přítomnost masa pouze v hodnotě 78,2 procenta.

S oběma prodejci zahájila inspekce správní řízení o udělení pokuty a také nařídila stáhnout výrobek z prodeje.

V minulém týdnu inspekce informovala o podobném případu, kdy Kaufland prodával drůbeží mortadelu z Německa, která měla místo 70 procent jen 57 procent masa.

Vzhledem k častým případům falšování masných výrobků se inspektoři hodlají na tento druh sortimentu výrazněji zaměřit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Rozbory vody z řeky Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. V tiskové zprávě to uvedli mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatém nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není pro člověka významně toxický, ale patří mezi potenciální karcinogeny, je rozšířeným kožním alergenem.

Zdroj: ČTK
před 4 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy