Pomoc od potravinových bank loni dostalo téměř 100 tisíc lidí. Letos jich může být výrazně víc

Ilustrační foto.
Je pondělí ráno, 8.25. Martin Vágner, řidič potravinové banky v Ústeckém kraji, se právě dozvídá, že řetězec Makro Cash & Carry pro něj má připraveny dva vozíky plné potravin. Některé z nich se musí sníst nejpozději zítra - takže je třeba vyrazit, aby se rychle dostaly k těm, kdo si je nemohou koupit.
Necelých pět stupňů Celsia - to je fajn. Ani velká zima, ani malá, aby se musela měnit teplota uvnitř chladírenského auta. V létě to je mnohem horší - chladnička jede naplno a spotřebuje hodně energie, aby udržela správnou teplotu u zboží, jako jsou pudinky, máslo či maso.
Dnes se ozvaly dokonce dva obchody, že mají pro místní banku připravené zboží, kterému brzy vyprší expirace. Vedle Makra to je i Globus.
"Dříve byly dny, kdy nebylo kam jet a měli jsme třeba i prázdné sklady, dnes je toho dvakrát až třikrát více," říká čtyřiačtyřicetiletý řidič. V roce 2016 s bankami dobrovolně spolupracovalo jen několik řetězců. Od Nového roku 2018 to je pro všechny prodejny nad 400 metrů čtverečních povinné.
Foto: Jakub Plíhal
ČTK ČTK
5. 6. 2018 14:21
V loňském roce distribuovaly potravinové banky v České republice 2336 tun potravin v hodnotě 128 milionů. Pomoc tak dostalo 96 tisíc lidí.

Praha - Potravinové banky loni v Česku distribuovaly potřebným 2336 tun potravin, meziročně to bylo skoro o 1000 tun více. Potraviny v hodnotě 128 milionů korun tak dostalo na 96 000 lidí. Uvedla to ředitelka České federace potravinových bank Veronika Láchová.

Letos začal platit zákon, podle kterého musí obchody s výměrou nad 400 metrů čtverečních nabídnout bankám nezávadné jídlo, které hodlají vyřadit z prodeje. Láchová tak očekává letos další nárůst, kvůli nárůstu počtu odběratelů ale podle ní potravin pro potřebné stejně nebude dost.

"Nasycenost (potravin pro banky) nedokážu předpokládat. Bůh ví, jestli nastane dříve, než nastane další ekonomická krize, já si to ale nemyslím," uvedla dnes Láchová. ČR je podle ní i přes zvyšující se množství distribuovaných potravin charitativním organizacím stále na zadních místech evropského žebříčku.

Podle ní přibývá klientů společně s rostoucím množstvím a pestrostí potravin. Například se více podporují azylové domy, kam se může dávat dětská výživa, do domovů pro seniory pak míří třeba ovoce a zelenina. Žádná z 15 českých potravinových bank není podle ní přehlcená potravinami.

Spolu s nástupem platnosti zákona se podle ní muselo zhruba 35 zaměstnanců profesionalizovat. "Měli bychom pokrývat něco přes 800 obchodů," vysvětluje. Kromě tvorby logistických plánů je pak nutné potraviny předtřídit. "Každý sáček projde rukou někoho, kdo je zkontroluje," dodala.

Do budoucna se obává, že obchody, které nejsou zařazené do řetězců, se o nyní již platné povinnosti nedozví.

Část z potravin kromě řetězců darují i občané v podzimní Národní potravinové sbírce, například loni šlo o 412 tun potravin a drogistického zboží, meziročně o 95 tun více.

První potravinová banka na světě byla založena v roce 1967 ve Phoenixu v Arizoně, v Evropě vznikla v roce 1984 v Paříži. V roce 1986 byla založena Evropská federace potravinových bank a v roce 1994 Česká federace potravinových bank. V ČR je 15 takových bank. Do tuzemské potravinové sbírky se dlouhodobě zapojuje většina obchodních řetězců.

 

Právě se děje

Další zprávy