Praha získá veřejné lednice. Jídlo, které by končilo v popelnici, nasytí potřebné

Iva Špačková Iva Špačková
12. 5. 2018 8:02
První komunitní lednici instaloval Samsung v Praze 8, další postaví na Žižkově a v Holešovicích. Pokud budou fungovat, rozšíří je do dalších měst v Česku.
Podívejte se, jak funguje komunitní lednice. | Video: Zdeněk Bašus

Praha - Společnost Samsung otevřela v komunitním centru Kotlaska svou první veřejnou lednici. Chce omezit plýtvání, nakrmit chudé a zároveň rozproudit život v Praze 8.

Ivana Krásová využila lednici na Kotlasce jako první.
Ivana Krásová využila lednici na Kotlasce jako první. | Foto: Samsung

Do konce roku zprovozní další dvě lednice v Praze. A pokud se pilotní projekt osvědčí, rozšíří ho do dalších měst v České republice. 

Veřejná lednice funguje tak, že do ní lidé, obchody či firmy mohou dávat potraviny a kdokoliv si je naopak může z lednice podle potřeby brát.

Kdo tedy například před odjezdem na dovolenou zjistí, že nestačil sníst nakoupené jogurty, zeleninu, mléko či maso a skončily by zbytečně v koši, může je uložit v lednici a věnovat ostatním. 

"Průměrný Čech vyhodí každoročně do koše kolem 80 kilogramů jídla v hodnotě 20 tisíc korun. Zároveň ale roste počet lidí, kteří si nemohou dovolit kupovat kvalitní potraviny, hlavně senioři či matky samoživitelky," vysvětluje Veronika Doubnerová, manažerka projektu Samsung Bezezbytku.

"Cílem je propojit tyto skupiny. Pomoci těm, kdo to potřebují, a na druhé straně omezit plýtvání, a tím i šetřit přírodní zdroje a životní prostředí," dodává Doubnerová.

Pod hranicí chudoby žije v Česku téměř desetina lidí.

Samsung si pro svou první veřejnou lednici vybral místo, které jako centrum setkávání lidí žijících v okolí Kotlasky funguje už dva roky. Denně sem chodí v průměru dvacet lidí. Jsou to hlavně matky s dětmi, obyvatelé Prahy 8, lidé, kteří mají pronajaté zahrádky a pěstují na nich ovoce či zeleninu, i klienti Rubikon Centra, které se snaží najít práci bývalým vězňům a dát jim tak novou šanci.

"Jsem moc ráda, že taková lednice je. Využívala bych ji i několikrát týdně. Dnes jsem si vzala džus, který mi chutná, a nebudu tak muset v práci pít vodu," říká Ivana Krásová, která lednici využila na Kotlasce jako první. Bývalá vězeňkyně nyní pracuje jako uklízečka v drogerii dm i jako vrátná v Pražském kreativním centru.

Právě živý komunitní prostor sloužící různým skupinám lidí byl pro výběr místa pro firmu klíčový. V Česku už totiž několik veřejných lednic funguje, ale buď jsou určeny uzavřené skupině studentů (například na Rooseveltově koleji pražské Vysoké školy ekonomické) a neslouží tak všem, nebo se o ně nikdo nestará, a není tak možné garantovat jejich nezávadnost. Velká část lednic tak po několika měsících přestává svému účelu sloužit (například v kině Bio Oko).

CO SE HODÍ DO KOMUNITNÍ LEDNICE   
Ano Uzavřené, balené, originálně označené potraviny před datem spotřeby; čerstvé ovoce; čerstvá zelenina; čerstvé pečivo; neotevřené pasterizované mléko; jogurty; sýry; neotevřené ovocné šťávy, džusy; čerstvá vejce; konzervované a neotevřené potraviny
Ne Prošlé potraviny; otevřené potraviny nebo s poškozeným obalem; vařené jídlo z domova nebo z jiného necertifikovaného zdroje; nepasterizované mléko; maso; ryby (vyjma konzervovaných ryb); alkohol či potraviny, které jej obsahují; energetické nápoje
Zdroj: Samsung Electronics Czech and Slovak; Byznys pro společnost

V komunitním centru se bude o jídlo starat koordinátorka, která pravidelně zkontroluje, zda jsou potraviny v lednici v pořádku, tedy například v originálním neporušeném obalu a před datem spotřeby. Zasáhla by i v okamžiku, kdyby se někdo opakovaně snažil lednici zneužít a vybírat si vše na úkor ostatních. "Ale neobáváme se, že by se něco takového stalo," říká koordinátorka Hana Kramlová, která bude mít lednici na starosti.

Do začátku prázdnin chce Samsung zprovoznit ještě další dvě lednice v Praze - v komunitním centru na Žižkově a v Holešovicích. Pokud se projekt osvědčí, hodlá ho firma rozšiřovat dál do větších měst v republice.

Vodítkem úspěchu jsou například veřejné lednice ve Velké Británii, které začaly vznikat v roce 2012. Nyní jich je v zemi 31 a dalších 30 čeká na otevření. Každá z nich "vydá" lidem každý měsíc v průměru 520 kilogramů potravin.

"Za listopad až leden se v rámci komunitních lednic podařilo přerozdělit celkem 21 521 kilogramů potravin," říká Catherine Darraghová, projektová manažerka organizace Hubbub, která zájemcům o provoz lednic radí, jak se mohou do veřejného projektu zapojit.

První veřejné lednice se objevily před šesti lety ve Velké Británii a ve Španělsku, poté se rozšířily do Německa, Indie či na Nový Zéland. Do Česka pronikly v roce 2016.

Globálně končí v koši podle iniciativy Zachraň jídlo zbytečně zhruba třetina celé potravinové produkce, což představuje přibližně 1,3 miliardy tun jídla. Do popelnic putuje 45 procent vypěstovaného ovoce a zeleniny, 35 procent ryb a mořských plodů, 30 procent obilovin, 20 procent mléčných výrobků a stejné množství masa.

Plýtváním se také ničí přírodní zdroje. Na jeden kilogram vyrobeného jídla se do atmosféry vypustí průměrně 4,5 kilogramu oxidu uhličitého. Produkce jednoho kilogramu hovězího masa spolkne až 15 tisíc litrů vody a na kilogram sýra je potřeba až pět tisíc litrů vody.

Video: Komunitní lednice: Můžete do ní umístit a vzít si cokoliv. Takhle fungují v Británii

Komunitní lednice: Můžete do ní umístit a vzít si cokoliv. Takhle fungují v Británii | Video: Hubbub
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Skupina útočníků na východě Iráku zabila 11 lidí a dalších 15 zranila. Útočníci byli vyzbrojeni poloautomatickými zbraněmi

před 4 hodinami

Veselý se blýskl 24 body, ale Fenerbahce podlehlo v Eurolize Barceloně

Basketbalista Jan Veselý odehrál nejlepší zápas v této sezoně Evropské ligy, ale těsné porážce Fenerbahce Istanbul s Barcelonou 74:76 nezabránil. Český reprezentant nasbíral 24 bodů a byl nejlepším střelcem zápasu. K tomu přidal osm doskoků.

Do poslední minuty šlo Fenerbahce s pětibodovým mankem, ale díky Veselému vykřesalo naději na zvrat. Český hráč byl 43 sekund před koncem faulován, proměnil jeden trestný hod, po druhém nepřesném si doskočil míč a snížil na 72:74. V koncovce se domácí opět snažili dostat míč k Veselému, ale neúspěšně. Dostal se k němu však Devin Booker a nekompromisní smečí vyrovnal. Hostům vyšla poslední akce - v poslední sekundě rozhodl v obtížné střelecké pozici Nikola Mirotič, který do té doby nijak nezářil. Minul všech šest trojek a zápas zakončil s osmi body.

Turecký tým prohrál čtvrtý z šesti zápasů, zatímco Barcelona si udržela stoprocentní bilanci a je v čele soutěže.

Evropská liga basketbalistů - 6. kolo: Fenerbahce Istanbul - FC Barcelona 74:76 (za domácí Veselý 24 bodů, 8 doskoků, 2 asistence), Monako - Crvena zvezda Bělehrad 70:62, Olympiakos Pireus - Alba Berlín 87:83, Maccabi Tel Aviv - Žalgiris Kaunas 76:62, Bayern Mnichov - Milán 83:77.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Súdánská armáda nechala odejít domů premiéra Abdalláha Hamduka i jeho ženu

Vojáci je zadrželi spolu s dalšími vládními představiteli při pondělním převratu.

Jeho vůdce generál Abdal Fattáh Burhán na dnešní tiskové konferenci oznámil, že je premiér v jeho domě z bezpečnostních důvodů.

Večer agentura AFP s odvoláním na jiný armádní zdroj oznámila, že se mohl premiér i jeho žena vrátit domů. "Doprovodili jsme premiéra Abdalláha Hamduka k němu domů, kolem jeho bydliště byla zavedena bezpečnostní opatření," sdělil tento zdroj. Odmítl ale podle AFP říci, zda je premiér v domácím vězení.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V litvínovské chemičce hořela trafostanice, škoda je 25 milionů

V areálu litvínovské petrochemické společnosti Orlen Unipetrol RPA v úterý hořela trafostanice. Požár, jehož příčinou byla technická závada, způsobil podle odhadů škodu 25 milionů korun, uvedli na twitteru ústečtí krajští hasiči.

Trafostanice v litvínovské chemičce vzplanula dnes odpoledne. Uhasila ji podniková jednotka profesionálních hasičů. Na místo přijel také hasičský vyšetřovatel. "Škoda způsobená požárem byla předběžně odhadnuta na 25 milionů Kč," uvedli krajští hasiči.

Společnost Unipetrol RPA vyrábí v rafineriích Litvínově a Kralupech petrochemické, rafinérské a agrochemické výrobky. Na trh dodává především motorová paliva, topné oleje, asfalty, zkapalněné ropné produkty či polyetylen. V rafinerii v Litvínově-Záluží firma ročně zpracuje kolem 5,4 milionu tun ropy.

Další zprávy