Kolik Čechů je opravdu chudých? Projděte si nová čísla, v Evropě patří k nejlepším

Filip Sýkora
10. 4. 2018 11:40
Za poslední rok klesl počet rodin a jednotlivců, kteří se nacházejí pod hranicí chudoby. Naopak čistý příjem domácností dál roste.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Díky růstu ekonomiky klesá počet českých domácností, které lze označit za skutečně chudé. Vyplývá to z nových zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Hranice příjmové chudoby vzrostla na 11 195 korun. Je sice o zhruba 500 korun vyšší než před rokem, ale díky tomu, že tuzemské domácnosti díky růstu čistých příjmů bohatnou, klesá míra ohrožení příjmovou chudobou. Ta nyní dosahuje 9,2 procenta, což je nepatrný pokles (o 0,6 procentního bodu) oproti předchozímu roku.

Podle ČSÚ to však nemusí značit žádný trend, protože mezi devíti a deseti procenty se míra ohrožení chudobou pohybuje stabilně posledních deset let. A to přesto, že hranice chudoby byla v roce 2007 zhruba o třetinu nižší než v současnosti.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Pro stanovení hranice chudoby se používá poměrně komplikovaný výpočet. Hodně zjednodušeně ji lze stanovit jako 60 procent čistého příjmu běžného člověka v daném státě - včetně důchodců či dětí, a to i po započtení sociálních dávek.

Výpočet bere v potaz složení domácnosti a skutečnost, že každá další osoba v domácnosti náklady nezvedá rovnoměrně, protože vybavení či zateplení bytu sdílejí členové domácnosti. Narození dítěte se do rozpočtu rodiny navíc projeví jinak, než když se k rodině přistěhuje ovdovělá babička. Podstatné však je, že hranice chudoby je závislá na příjmu běžného obyvatele, nikoliv na cenové hladině v zemi. Dražší bydlení a rostoucí ceny energií či potravin se v něm neprojeví.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Naopak ukazatel míry materiální deprivace - na rozdíl od příjmové chudoby - zohledňuje výši finančních nákladů v dané zemi. Hodnotí blahobyt domácností podle toho, jaké základní služby si mohou dovolit. Ukazuje totiž podíl osob, jejichž domácnosti si nemohou dovolit čtyři a více položek z devíti položek, které lze považovat za určitý životní standard.

Mezi tyto položky patří auto, pračka, telefon, barevná televize, dostatečně vytápěný byt, týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, konzumace masa každý druhý den, úhrada neočekávaného výdaje (ve výši odpovídajícího nynějším 10 200 korunám) a včasné hrazení pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček.

Počet domácností ohrožených materiální deprivací v Česku klesá - přestože rostou ceny nájmů, bytů i půjček. Materiální deprivací trpělo loni 3,7 procenta domácností, což je o 1,1 procentního bodu méně než v roce 2016.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ

Česku se daří i ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi. Spolu s Norskem, Finskem a Nizozemskem patříme mezi státy s nejnižším ohrožením příjmovou chudobou nebo sociálním vyloučením. Naopak nejhůře jsou na tom Rumunsko, Bulharsko či Řecko.

Míra ohrožení příjmovou chudobou, míra materiální deprivace a míra nízké pracovní intenzity tvoří dohromady ukazatel nazvaný souhrnný evropský indikátor sociálního vyloučení. Ten v Česku činí 12,2 procenta, evropský průměr je přitom 23,5 procenta.

Foto: ČSÚ
Foto: ČSÚ
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy