Třetina Čechů jí prošlé jídlo, zjistil průzkum. Pětina ho dá domácím zvířatům

Iva Špačková Iva Špačková
28. 11. 2016 16:17
Tři čtvrtiny lidí považují plýtvání za akutní problém, který je třeba řešit, ať už lepší distribucí potravin a plánováním nákupů či darováním jídla potřebným. A jelikož většina lidí jídlo vyhazuje nerada, třetina ho raději sní, i když je prošlé. Pětina ho přidá do krmení domácím zvířatům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha – Čechům je líto, když se plýtvá jídlem. Z finančních či ekologických důvodů to trápí 92 procent obyvatel, jen osmi procentům je to jedno. Za akutní problém považuje plýtvání 75 procent lidí. Ukázaly to dnes zveřejněné průzkumy agentury Ipsos a obchodního řetězce Tesco.

Foto: Ipsos, Tesco

Lidé by rádi snížili podíl vyhozených potravin například tím, že budou lépe plánovat nákupy a nenechají se tolik zlákat akčními nabídkami řetězců, jež je přimějí nakoupit výhodně do zásoby, kterou však nakonec nespotřebují a musí zboží vyhodit. Často proto, že mu dojde datum trvanlivosti nebo se do něj ve spíži pustí moli.

Více než desetina Čechů by také uvítala, kdyby jídlo mohla věnovat někomu, kdo ho potřebuje.

Foto: Ipsos, Tesco

Devatenáct z dvaceti lidí vyhodí jídlo aspoň jednou za měsíc. Jen pět procent obyvatel nevyhazuje nic. Každý stý člověk dokonce prošlé jídlo vyhazuje každý den.

Dvě třetiny potravin končí v koši hlavně proto, že jsou plesnivé či shnilé. Třicet procent proto, že jsou prošlé a sedm procent proto, že nevoní, ačkoliv jsou v pořádku. Dvě procenta potravin však končí v popelnici z toho důvodu, že strávníkům nechutnají.

Vůbec nejčastěji končí v koši ovoce a zelenina, ztvrdlé pečivo a mléčné výrobky. Maso je drahé, takže si lidé na jeho včasnou spotřebu dávají větší pozor a v popelnici končí jen sedm procent masných výrobků.

Jaké potraviny končí v koši nejčastěji
Ovoce a zelenina 68 %
Pečivo 52 %
Mléčné výrobky 33 %
Maso 7 %
Výrobky s delší trvanlivostí (sušenky, konzervy, dehydrované výrobky) 5 %
Jiné 2 %

Pokud však jídlo není shnilé či plesnivé, snaží se ho více než polovina lidí spotřebovat. "Já vyhazuji jen mléčné výrobky, pokud je najdu v lednici až po datu spotřeby. Když však najdu v kuchyni těstoviny, kterým pouze prošlo datum trvalivosti, tak to neřeším, protože vím, že to nikomu neuškodí, když z nich ještě něco uvařím," říká například čtyřicetiletá Petra, matka tří dětí.

Foto: Ipsos, Tesco

Podobně se podle průzkumů chovají i ostatní. Šestatřicent procent lidí prošlé jídlo bez problémů sní a každý pátý ho hodí buď slepicím, nebo ho přidá do misky psům, kočkám či potkanům.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Policisté odhalili rozsáhlý gang drogových dealerů, obvinili 60 lidí

Policisté ve spolupráci s kolegy z USA a Austrálie odhalili gang obchodníků s kokainem a heroinem. V ČR zatím obvinili 60 lidí, hrozí jim až 18 let.

před 24 minutami

Dallas vyhrál duel NBA v Mexiku, proti Detroitu opět zářil Dončič

Basketbalisté Dallasu vyhráli čtvrteční duel NBA v Mexiku a při vítězství nad Detroitem 122:111 se opět činil zejména Luka Dončič. Hvězdný Slovinec nastřílel 41 bodů, doskočil 12 míčů a přidal 11 asistencí a zaznamenal osmý triple double v sezoně.

Dvacetiletý rozehrávač dosáhl dvouciferných čísel ve třech základních statistikách už posedmé v kariéře na cizí palubovce, což se před dovršením 22 let ještě nikomu nepodařilo. Slavní Magic Johnson a LeBron James odehráli svého času takových zápasů šest. Jako nejmladší hráč v historii také Dončič nashromáždil už druhý triple double se čtyřicetibodovým výkonem v sezoně.

"Neustále se zlepšujeme. Já, Kristaps (Porzingis), který nehrál skoro dva roky, celý tým. Věřte, že budeme ještě lepší," prohlásil tahoun Mavericks. "Luka začíná dělat ze skvělých výkonů rutinu. Jsem za něj moc rád, ale hlavně mě těší, že nikdy nezapomíná na spoluhráče," přidal trenér Rick Carlisle.

Slovinskému reprezentantovi sekundoval Seth Curry, který nastřílel 30 bodů z pozice náhradníka. Porzingis přidal 20 bodů a osm doskoků. Nejlepším hráčem Pistons byl s 23 body a 15 doskoky Andre Drummond.

Mexiko hostilo od roku 1992 už 29. utkání NBA, což dělá ze souseda USA zemi s největším počtem duelů mimo území samotných Spojených států. Třicátý zápas se odehraje v sobotu, kdy se opět v Mexico City představí San Antonio a Phoenix.

Výsledky NBA:

Boston - Philadelphia 109:115, Denver - Portland 114:99, Detroit - Dallas 111:122, San Antonio - Cleveland 109:117 po prodl.

před 1 hodinou

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 1 hodinou

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

Další zprávy