Jak Češi pijí pivo? V hospodách utrácejí rekordně málo peněz, ukazují nová čísla

Kateřina Šefrová Ekonomika ČTK Kateřina Šefrová, Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2016 18:06
Spotřeba piva v Česku zůstává stabilní – člověk vypije v průměru 143 litrů za rok. Na rekordně nízkou úroveň ale klesl podíl připadající na restaurace a hospody. Lidé pijí čím dál více doma. Průzkum také ukázal, že pro dvě třetiny Čechů je chuť důležitější než cena.
Na pivo, které si lidé otevřou doma, připadá čím dál větší podíl. (ilustrační foto)
Na pivo, které si lidé otevřou doma, připadá čím dál větší podíl. (ilustrační foto) | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Podíl piva, které Češi pijí hospodách či restauracích, klesl na rekordně nízkou úroveň 38 procent. Ukazují to údaje z letošního průzkumu Českého svazu pivovarů s sladoven, který každoročně připravuje společně s Centrem pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

Zatímco loni a předloni připadalo na spotřebu mimo hospody či restaurace téměř 60 procent, letos už se podíl piva vypitého doma zvýšil na 62 procent.

Podíly konzumentů piva mezi muži a ženami
Podíly konzumentů piva mezi muži a ženami | Foto: Sociologický ústav AV - průzkum v roce 2016

“Mužům, kteří mají hospody za své nejoblíbenější podniky, se frekvence jejich návštěv pomalu, ale jistě snižuje. V roce 2004 uskutečnili v průměru 9,6 návštěvy za měsíc, letos už jen 7,3 návštěvy. U žen žádná takováto systematická a déletrvající změna není vidět,” říká Jiří Vinopal z Centra pro průzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR.

I v rámci této kategorie jsou ovšem výjimky: Zatímco návštěva běžných pivnic klesá, mírně roste popularita pivních barů a restaurací – v roce 2004 do nich lidé zašli třikrát měsíčně, letos více než čtyřikrát.

Průzkum, jehož se zúčastnil vzorek téměř tisíce lidí, také ukázal, že pro dvě třetiny Čechů je chuť piva důležitější než cena. Zůstávají také věrní oblíbené značce.

Celková spotřeba zůstává podle průzkumu stabilní – v průměru 143 litrů na hlavu. "Stále se u nás pije nejvíce piva v Evropě. Přestože v poslední době spotřeba mírně klesla, tak pokud se na ni podíváme v delším horizontu, je tomu jinak. Od 50. let minulého století došlo k dramatickému nárůstu konzumace piva," říká Vinopal.

Spotřeba piva v Česku v litrech na osobu za rok
Spotřeba piva v Česku v litrech na osobu za rok | Foto: ČSÚ, Sociologický ústav AV
Spotřeba piva v Česku v litrech na osobu za rok
Spotřeba piva v Česku v litrech na osobu za rok | Foto: ČSÚ, Sociologický ústav AV

Hrdost na to, že Češi vypijí nejvíc piva na světě, cítila letos podle průzkumu přibližně třetina mužů a desetina žen. Naopak stud cítí desetina mužů a čtvrtina žen.

Spotřeba piva u žen začala pomalu růst od roku 2008, kdy na ně začaly pivovary více cílit. “Pivo přestalo být pouze mužskou doménou a začaly se objevovat podniky zaměřené i na ženy,” vysvětluje Martina Ferencová, pověřená výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven.

Počet půllitrů týdně
Počet půllitrů týdně | Foto: Sociologický ústav AV - průzkum v roce 2016

Nealkoholické pivo před jinými nealkoholickými nápoji preferuje 48 procent mužů a 20 procent žen.

Rizikových pijáků je přes půl milionu

Nejen pivu se věnuje také dnes zveřejněná výroční zpráva Národního monitorovací střediska pro drogy a závislosti. Podle ní zhruba 640 000 Čechů a Češek nad 15 let pije alkohol rizikově a může mít problém se závislostí. Dalších 540 000 lidí se k tomuto množství blíží.

Škodlivé pití odpovídá konzumaci 40 až 60 gramů alkoholu u mužů a 20 až 40 gramů u žen. Jsou to u mužů dvě až tři piva, čtyři až šest decilitrů vína a dva až tři "panáky". U žen je to o sklenici méně. Rizikové pití pak představuje u mužů víc než 60 gramů a u žen přes 40, tedy u mužů přes tři a u žen přes dvě sklenice.

Spotřeba piva v Evropě (v litrech na hlavu za rok)
Spotřeba piva v Evropě (v litrech na hlavu za rok) | Foto: JakubMarian.com

Pravidelně nebo denně si alkohol dopřeje 12,5 procenta lidí nad 15 let - zhruba 19 procent mužů a šest procent žen. Škodlivě pije šest procent osob a rizikově sedm procent. Denně kouří skoro čtvrtina Čechů a Češek - 28 procent mužů a 19 procent žen.

Podle nových výsledků evropského výzkumu o zdraví (EHIS) kouří v Česku 35 procent mužů a 23 procent žen. Denně si zapálí 28 procent mužů a 16 procent žen. To je 1,2 milionu kuřáků a 720 000 kuřaček nad 15 let.

Alkohol každoročně usmrtí mnohem víc lidí než tvrdé drogy. Podle pitevního registru loni na předávkování zemřelo 104 lidí. Z nich se 44 předávkovalo drogami a těkavými látkami a 60 pak léky. Alkohol otrávil 133 osob a u dalších 682 lidí k úmrtí přispěl, a to třeba při nehodě či sebevraždě. Podle registru zemřelých bylo loni předávkování příčinou smrti 57 lidí, otrava alkoholem pak 342 osob. Za rozdílné počty v obou registrech může odlišný postup evidence a označení příčin úmrtí.

Roste také podíl zranění pod vlivem alkoholu. V roce 2002 se stalo 187 090 úrazů, z nich 4959 za přispění alkoholu. Bylo to necelých 2,7 procenta. Loni evidoval Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) 210 030 úrazů, z nich 7384 pod vlivem alkoholu. To je už přes 3,5 procenta. Alkohol byl i u 4544 dopravních nehod, při nichž zemřelo 62 lidí.

Podle zprávy loni ubylo školáků, kteří kouří a pijí alkohol. Tři čtvrtiny šestnáctiletých, kteří se v posledním měsíci napily, si daly alkoholický nápoj v restauraci, baru či na diskotéce. Podle výsledků kontrol děti s pořízením alkoholu a cigaret v restauraci uspějí v polovině případů. Ve večerkách se podaří dětem alkoholické nápoje a tabákové výrobky koupit až v 90 procentech případů.

Problémových uživatelů pervitinu, heroinu a dalších drog bylo loni podle dokumentu 46 900.

Vláda loni přijala plány boje proti pití alkoholu, kouření a hazardnímu hraní. Mezi zamýšlená opatření patří například zákaz kouření v restauracích, varování s odstrašujícím vyobrazením na krabičkách cigaret, zdražení alkoholu, omezení počtu prodejních míst či sankce pro provozovatele za to, že v jejich podniku budou opilé děti. Cílem je snížit postupně spotřebu alkoholu a tabáku a u mladých odsunout první zkušenost s alkoholickým nápojem o tři roky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Kanoista Fuksa a kajakářka Paloudová na MS postoupili přímo do finále kilometru

Kanoista Martin Fuksa postoupil do finále mistrovství světa na 1000 metrů. Rozjížďku díky výbornému závěru vyhrál a získal jedinou přímou postupovou pozici. Nemusí tak vpodvečer absolvovat semifinále. Tomu se vyhnula také kajakářka Anežka Paloudová, které stačilo třetí místo v rozjížďce. Přes rozjížďku a semifinále postoupil do finále dvoustovky deblkajak Štěpánka Sobíšková, Barbora Galádová.

Letošní dvojnásobný mistr Evropy a pátý muž olympijského závodu Fuksa po hrách v Tokiu pracoval na rychlosti, ale ani v rozjížďce neodstartoval nejlépe. Němec Conrad Scheibner v polovině trati vedl před českým reprezentantem o více než sekundu. Zhruba 300 metrů před cílem ale Fuksa mohutně nastoupil a jeho útok byl zničující. Dostal se výrazně před Scheibnera, který pak viditelně šetřil síly na semifinále. Ani Fuksa nemusel jet poslední metry naplno.

Paloudová dojela ve druhé rozjížďce za Maďarkou Alidou Gaszovou a Britkou Lizzie Broughtonovou a s přehledem uhájila postupovou třetí pozici. Stejně jako Fuksa se tak může těšit na sobotní finále.

V sobotním finálovém programu se představí rovněž kajakářky Sobíšková a Galádová. Měly na dvoustovce blízko k postupu už z rozjížďky, kde dojely čtvrté se ztrátou osmnácti setin na postupovou třetí příčku. V semifinále měly štěstí v těsném dojezdu, když skončily druhé. Rozdíl mezi druhým a nepostupovým čtvrtým místem byl jen tři setiny. Společně budou usilovat o postup ještě na pětistovce.

V dobré formě se ukázal také čtyřkajak, do něhož společně s Jakubem Špicarem, Danielem Havlem a Janem Vorlem usedl bronzový olympijský medailista z deblkajaku Radek Šlouf. Česká posádka výborně zvládla především druhou polovinu rozjížďky na 500 metrů a předčili ji jen Maďaři s olympijským šampionem ze singlkajaku Bálintem Kopaszem. Od přímého postupu Česko dělilo 27 setin sekundy. Semifinále je čeká v pátek.

Semifinále pojedou i kajakář Jakub Zavřel na kilometru, kanoistka Denisa Řáhová na pětistovce a deblkajak Tomáš Sobíšek, Jakub Brabec na kilometru. Vypadly kanoistky Martina Malíková a Jana Zetek, které v semifinále deblu na 500 metrů dojely s velkým odstupem poslední.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač se v MS posune do kategorie Moto2

Motocyklový jezdec Filip Salač se v příští sezoně posune v mistrovství světa do vyšší kategorie Moto2, podepsal roční smlouvu s týmem Gresini Racing. Devatenáctiletý český reprezentant aktuálně závodí třetí rok v kategorii Moto3. Dohodu o novém angažmá potvrdil prezident Autoklubu České republiky Jan Šťovíček.

"Mám z toho ohromnou radost. Celou letošní sezonu jsme se snažili sehnat místo o třídu výš. Jsem opravdu rád, že se to povedlo," uvedl Salač, kterého o víkendu čeká Velká cena San Marina v Misanu.

Rodák z Mladé Boleslavi debutoval v MS v roce 2018, v další sezoně začal v šampionátu jezdit pravidelně. Jeho nejlepším výsledkem je druhé místo z letošní Velké ceny Francie v Le Mans, v průběžném pořadí mu patří 17. místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy