Češi pijí víc než Dánové, ukazuje nové porovnání. Jdeme proti proudu, jinde spotřeba klesá

Jana Kohoutová Jana Kohoutová
20. 10. 2016 7:11
Přestože za posledních patnáct let v zemích OECD spotřeba alkoholu celkově klesla, v Česku nepatrně stoupla. Mezi 35 členskými státy tak Česká republika skončila na druhém místě – vyšší spotřebu má už jen Rakousko.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha/Paříž – Češi patří k největším konzumentům alkoholu. Potvrzují to nově zveřejněné statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), které vycházejí většinou z údajů za rok 2014.

Mezi 35 členskými státy skončila Česká republika na druhém místě s 11,9 litry prodaného čistého alkoholu na osobu za rok. Vyšší spotřebu než Česko má už jen Rakousko – o pouhé tři desetiny litru více.

Konzumace alkoholu u lidí starších 15 let v zemích OECD a dalších vybraných státech
Konzumace alkoholu u lidí starších 15 let v zemích OECD a dalších vybraných státech | Foto: OECD

Ještě v roce 2000 přitom byli Češi v obdobném porovnání až desátí. Prodej a spotřeba alkoholu v tuzemsku od té doby sice stouply pouze nepatrně, ale v jiných zemích citelně poklesly – u Irska dokonce o více než tři litry na osobu za rok.

Průměr v rámci OECD činí 8,9 litru na osobu ročně, zatímco ještě v roce 2000 to bylo o více než půl litru více.

Naopak nejméně alkoholu se kupuje v Turecku (1,5 litru na osobu ročně) a v Izraeli (2,7 litru), což je zřejmě ovlivněno i náboženskými a kulturními důvody.

Analýza OECD založená na individuálních datech zároveň říká, že muži nižšího socioekonomického postavení tíhnou k mnohem vyšší konzumaci alkoholu než muži s lepším společenským postavením, zatímco u žen je to naopak.

Konzumace alkoholu u lidí starších 15 let v zemích OECD:

Země Průměr na osobu (rok 2014)
1. Rakousko 12,2 litru
2. Česká republika 11,9 litru
3. Estonsko 11,7 litru
4. Francie 11,5 litru
5. Irsko 11 litrů
6. Lucembursko 11 litrů
7. Slovinsko 10,9 litru
8. Německo 10,9 litru
9. Maďarsko 10,6 litru
10. Polsko 10,5 litru
11. Portugalsko 10,3 litru
12. Lotyšsko 10,2 litru
13. Slovensko 10,1 litru
14. Belgie 9,8 litru
15. Španělsko 9,8 litru
16. Austrálie 9,7 litru
17. Švýcarsko 9,5 litru
18. Dánsko 9,4 litru
19. Velká Británie 9,4 litru
20. Nový Zéland 9,1 litru
21. Korea 9 litrů
22. USA 8,9 litru
23. Finsko 8,8 litru
24. Nizozemí 8,4 litru
25. Kanada 8 litrů
26. Chile 7,9 litru
27. Řecko 7,4 litru
28. Švédsko 7,2 litru
29. Japonsko 7,1 litru
30. Island 6,3 litru
31. Itálie 6,1 litru
32. Norsko 6,1 litru
33. Mexiko 5,5 litru
34. Izrael 2,6 litru
35. Turecko 1,5 litru

Zdroj: OECD

Problémem Česka je podle Národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila to, že je zde alkohol extrémně dostupný, a to i mládeži, navíc levně. "Podle Světové zdravotnické organizace svou roli hraje také cenotvorba – alkoholické nápoje v ČR jsou levné, levnější než voda především v restauracích, kde se jich konzumuje přibližně polovina," doplňuje Vobořil.

Podle loňské studie výzkumné agentury GfK Austria má problém s nadměrným pitím 200 tisíc Rakušanů. „Faktem je, že konzumace alkoholu je tu vysoká a je usídlená přímo ve středu společnosti,“ říká Rudolf Bretschneider z GfK Austria.

Statistiku podle Vobořila zřejmě ovlivňuje to, že Rakousko má relativně málo obyvatel a přitom je významným producentem vína i piva. 

„Konzumaci alkoholu“ definuje OECD jako roční prodej čistého alkoholu v litrech na osobu starší než 15 let. Národní statistiky nicméně mohou být ovlivněny tím, že nezahrnují černý trh nebo domácí pálení, což v některých zemích představuje významný podíl v konzumaci alkoholu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Babiš nemá s Kulhánkem jako případným ministrem zahraničí problém. Ve čtvrtek se sejde i se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá problém s kandidátem ČSSD na ministra zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD). Řekl to ve středu Rádiu Z. Prezident Miloš Zeman přijme Kulhánka ve čtvrtek na zámku v Lánech. Kulhánek má ve funkci nahradit odvolaného Tomáše Petříčka (ČSSD). Dosud svou nominaci nechtěl komentovat s tím, že se k ní vyjádří až po schůzi se Zemanem.

Spolupráce by podle Babiše mohla být ještě lepší než s jeho předchůdcem v čele české diplomacie Tomášem Petříčkem (ČSSD). Ve čtvrtek ráno se chce premiér s Kulhánkem sejít, řekl novinářům. "Budeme diskutovat o zahraniční politice," řekl Babiš. Dodal, že Kulhánka považuje za pracovitého a slušného člověka.

Kulhánek je dlouhodobým Hamáčkovým spolupracovníkem. Zastával také pozici náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální na ministerstvu zahraničí v době, kdy úřadu šéfoval Zaorálek. Náměstkem byl také na ministerstvu obrany. Kulhánek studoval mezinárodní vztahy na Univerzitě Karlově v Praze, magisterský titul má z washingtonské Georgetown University.

Po Kulhánkově nástupu na ministerstvo vnitra média upozornila na jeho angažmá v čínské společnosti CEFC Europe, kam nastoupil po odchodu z ministerstva zahraničí. Experti oslovení Hospodářskými novinami to vnímali jako bezpečnostní riziko. "V minulosti jsem působil ve firmě jako externí konzultant a mimo jiné jsem se věnoval analýze investičních projektů a regulačnímu prostředí v EU," řekl k tomu tehdy Kulhánek.

Zdroj: Domácí
před 1 hodinou

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce neprobojovali. Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna v závěrečném šestém utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8 a ve čtyřčlenné skupině obsadili nepostupové třetí místo.

Po domácí remíze 3:3 s Polskem z minulého týdne potřeboval český celek k přímému postupu na šampionát zvítězit. Hosté, kteří byli mírným favoritem, začali náporem a už ve třetí minutě otevřel skóre s pomocí tyče Janovský. Poláci třemi góly otočili stav, ale ještě do pauzy srovnali David Drozd s Koudelkou.

Na začátku druhé dvacetiminutovky Seidlerova přízemní střela překvapivě zapadla do sítě a Češi znovu vedli. Poté ale začal zářit polský střelec Leszczak, který během minuty obrátil skóre. V 37. minutě z penalty zkompletoval hattrick a hosté už na zvrat neměli. Leszczak se nakonec pár sekund před závěrečným hvizdem dočkal čtvrté branky v zápase.

Český tým si ve skupině připsal dvě kontumační výhry 5:0 nad Norskem, v dalším průběhu už ale nezvítězil. Svěřenci trenéra Neumanna nenavázali na překvapivý postup na letošní mistrovství světa, které bude hostit Litva.Další zprávy