Jak vyplývá z insolvenčního rejstříku, Iceland má v Česku celkem 135 věřitelů se splatnými peněžitými pohledávkami přesahující 38 milionů korun. Závazky ve výši asi 36 milionů korun má pak například vůči ČSOB, České správě sociálního zabezpečení nebo Finančnímu úřadu pro hlavní město Prahu.
"Úpadek navrhovatele je zapříčiněn negativním stavem ekonomiky v důsledku pandemie covid-19, která zasáhla i odvětví maloobchodního prodeje potravin, uvádí se v návrhu dlužníka na zahájení insolvenčního řízení.
Výrazně negativní vliv na výsledky měl podle návrhu brexit, jehož důsledkem firmě narostly náklady na dopravu a proclívání zboží. Supermarkety tak musely zdražit, dodávky potravin se navíc zpožďovaly. Britské jídlo přitom představovalo klíčovou součást sortimentu Icelandu.
"V neposlední řadě nutno zmínit i obrovský nárůst ceny elektrické energie, který má výrazný vliv na provoz energeticky náročných prodejen navrhovatele specializujících se (na) prodej mražených potravin," uvádí se dále v dokumentu.
Iceland má v Česku 82 zaměstnanců v pracovním poměru a 19 lidí na dohody. Ukončen byl provoz 6 z 11 prodejen, přičemž zbývající prodejny již podle návrhu na insolvenci "nejsou schopny generovat tržby dostatečné k dalšímu provozu."
Prodejny začal řetězec v Česku uzavírat v dubnu letošního roku. Zároveň ukončil provoz svého e-shopu. Internetový obchod s rozvážkou spustil řetězec koncem roku 2020, podle návrhu ale propad tržeb na prodejnách vykompenzovat nedokázal.
"Ano, došlo k uzavření několika prodejen a e-shop ukončil svou činnost," potvrdil v dubnu pro online deník Aktuálně.cz Langmaier. "K takovému rozhodnutí jsme dospěli po náročném brexitovém období a nyní dochází k určitým změnám obchodní strategie," dodal.