Pavla Adamcová
Aktualizováno 1. 2. 2020 16:59
Zatímco dříve byla úprava pitné vody výsadou vodáren, dnes už na možnost jejího vylepšení láká nepřeberné množství domácích filtrů. A lidé - hlavně rodiny s dětmi - na to slyší. Málokdo by doma nechtěl mít vodu ještě kvalitnější. Odborníci ovšem varují, že v široké nabídce domácích úpraven vody se laik orientuje jen těžko a ve finále může svému zdraví naopak přitížit.
Pomůže převaření?
- Dříve, než se lidé rozhodnou pořídit si domácí úpravu vody, často se snaží zajistit si její pitelnost převařením. Ne vždy má ale tento postup kýžený efekt.
"U mikrobiologické kontaminace je var skutečně účinným prostředkem 'dezinfekce', ale potřebná délka varu je udávána velmi rozdílně. Je-li voda nezakalená a senzoricky přijatelná (barva, pach, chuť), je možné následující postup považovat za dostatečný pro dezinfekci pitné vody," vysvětluje postup Kožíšek.
Vodu nejprve uvedeme jednorázově do klokotavého varu, například ve varné konvici, takže bublá celá její hladina. Pak ji necháme nejméně 10 minut stát a přirozeně chladnout. Nedáváme do ní led ani ji během chladnutí nedáváme do lednice.
U chemické kontaminace ale - tedy s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují - není převaření vody podle expertů nic platné. Varem se totiž chemické složení vody nezmění. " A pokud ano, tak k horšímu: odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) 'zahustí' a koncentrují," upozorňuje expert.