Brýle nemám, data taky ne. Senioři s e-recepty v mobilu testují trpělivost lékárníků

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
4. 2. 2020 6:16
Pomalé, pracné, někdy i riskantní. Kvůli receptu už lidé sice nemusí přešlapovat v ordinacích lékařů, lékárníkům ale předpis ve formě SMS často komplikuje práci. U mobilů bez dat totiž musí přepisovat několikamístné kódy z displeje ručně. Někteří zákazníci často e-recept v telefonu ani nenajdou a vyžadují to právě po lékárnících. Situaci ještě zhoršuje zavedení jedné položky na e-recept.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Nešťastné řešení - více klikání, více vyťukávání, stěžují si zaměstnanci lékáren na facebookovém profilu České lékárnické komory v reakci na zavedení jednopoložkového e-receptu od ledna letošního roku. 

Zatímco na vytištěný papír, takzvanou průvodku, mohou lékaři napsat více identifikátorů s předepsaným lékem najednou, v případě SMS formy teď připadá jeden předepsaný lék na jednu textovou zprávu.

Teoreticky funguje systém e-receptů chytře. Zákazník v lékárně klikne na odkaz v SMS a zobrazí se QR kód, který ukáže lékárníkovi, ten ho jen naskenuje a vše je hotovo. Avšak s praxí přicházejí problémy.

Například starší lidé, kteří běžně nosí do lékáren několik předpisů najednou, mnohdy nemají chytré telefony ani mobilní data a ke QR kódu se tak nedostanou. Lékárník v těchto případech musí do počítače přepisovat 12 alfanumerických znaků z každé SMS ručně.

"Tím, že se od nového roku vydávají jednopoložkové recepty, se výdej léků zpomaluje. Navíc z takovéto SMS si pacient nemůže zkontrolovat, zda má předepsány všechny léky. Často se stává, že pokud má zákazník více SMS, může nějakou přehlédnout. Tento problém se s papírovými průvodkami nestává," popisuje postup odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová.

Prezident České lékárnické komory Aleš Krebs už dříve uvedl, že řešením by mohl být přístup lékárníka k dalším předepsaným e-receptům konkrétního pacienta po načtení prvního identifikátoru.

Po kritice lékárníků, které jednopoložkový recept ještě více zpomaluje, se také zřejmě od poloviny března vrátí na e-recept položky dvě. I tak ale jejich problém se zpracováním některých předpisů potrvá.

Od práce je totiž mnohdy zdržuje i to, když jim zákazníci nejsou schopní kód ze SMS sami nadiktovat. Běžně se spletou, případně sérii číslic a písmen nepřečtou vůbec s odůvodněním, že si zapomněli brýle. Ve svém telefonu se také často nevyznají.

"V praxi pacient chce recept poslat na telefon, protože se mu nechce chodit k lékaři. Ale svůj telefon neumí ani zapnout, natož přečíst SMS. Snad někdy bude lepší postup, protože tohle je fakt komplikované snad pro všechny strany," stěžuje si další z uživatelek sociální sítě Facebook, která pracuje v lékárně.

"Senioři často neumí zacházet ani s klasickými tlačítkovými telefony, a tak se nezřídka stává, že pacient podá telefon lékárníkovi s prosbou, že někde v telefonu má recepty, ale neví kde. To samozřejmě lékárníci chápou a snaží se jim vyjít vstříc a pomoct," říká Lánová.

Zároveň ale upozorňuje, že pracovníci lékáren nemohou umět zacházet se všemi typy mobilních telefonů.

Na cizí mobil nesahám

Mnozí z nich se navíc obávají toho, aby neopatrnou manipulací mobil zákazníka nerozbili či nevymazali data a nedostali se tím do problémů. Jiným pak v době chřipkové epidemie nemusí být příjemné ani samotné dotýkání se cizího mobilu. 

Jedna z pracovnic lékárny například na profilu České lékárnické komory zmiňuje, že od zákazníka již dostala vynadáno, protože mu prý recept z mobilu smazala. Ostatní uživatelé její zkušenost potvrzují a shodují se na tom, že právě proto již cizí telefony do ruky neberou.

"To je důvod, proč na jejich mobil nesahám. Musí mi to nastavit pacient a buď mi podat mobil s QR kódem k načtení, nebo přede mě položit SMS tak, abych si to načetla do aplikace a převedla na QR kód," vysvětluje svůj postup další lékárnice.

Aplikací, které dokážou SMS recept "přetavit" do podoby přijatelné pro lékárníky, přitom v současnosti existuje už několik.

Loni v prosinci jednu takovou spustily například lékárny Pilulka. Proměnit SMS kód na QR kód dokáže ze starých mobilů typu Nokia, Ericsson, Motorola či Aligator. Lékárník ovšem musí disponovat mobilem s fotoaparátem a operačním systémem Android. "Čtečku e-receptů jsme zpřístupnili všem, včetně konkurence. K dnešnímu dni ji používá přes 2000 lékárníků v ČR, tedy okolo 20 procent všech lékárníků," uvádí za Pilulka.cz Kateřina Schotliová.

Převod SMS identifikátoru na čárový kód nabízí také starší aplikace Lékárny v ČR. Aplikaci stačí mít staženou v mobilním telefonu, převod probíhá bez potřeby datového připojení.

Nezvládáte mobil? Chtějte průvodku

Pokud by lékárník zákazníkovi mobil skutečně poničil, vzniká mu podle právních expertů povinnost nahradit způsobenou škodu. Ta se primárně nahrazuje uvedením do předešlého stavu. "Pokud to nelze, tak se nahradí v penězích. Dle § 2969 OZ se při určení výše škody způsobené na věci vychází z ceny v době poškození a zohlední se, co musí poškozený vynaložit na obnovení," vysvětluje Petr Novák ze serveru Vašenároky.cz.

Zákazník nicméně musí prokázat, že škodu způsobil lékárník, třeba záznamem z kamer. Dále musí prokázat i výši škody, například fakturou z opravny. Možností pro lékárníka tak může být takzvaná "pojistka na blbost". "Avšak vzhledem k tomu, že výše škody na telefonu seniora a pravděpodobnost jejího způsobení při nakládání s rozumem průměrného člověka nebývá vysoká, se domnívám, že není nutné se obávat pomoci takovému zákazníkovi," dodává Novák.

Pacientům, kteří si nejsou jistí ovládáním svého telefonu, lékárníci přesto doporučují, aby si od lékaře raději vyžádali papírové průvodky. "To je jejich právo a lékař by jim měl vyhovět," připomíná Lánová z Benu.

Podle statistik elektronického receptu zveřejněných na webu SÚKL bylo za leden formou SMS předáno pacientům k 20. lednu 1,135 milionu receptů z celkových zhruba 5,3 milionu. Za loňský prosinec to bylo 1,119 milionu.

Jak funguje e-recept

SMS verze:

SMS zpráva obsahuje identifikátor (dvanáctimístný alfanumerický kód) a odkaz na zobrazení identifikátoru ve formě QR kódu. U starších telefonů a těch bez připojení k internetu lékárník kód přepíše ručně, u chytrých telefonů přečte QR kód čtečkou. Pacient ani lékař za odeslání SMS zprávy nic neplatí.

E-mailová verze:

Pacient si eRecept zaslaný e-mailem může dle své vlastní volby vytisknout, nebo si jej zobrazit na chytrém mobilním telefonu a v lékárně přiložit zobrazený identifikátor ke čtečce čárových kódů. Při odeslání eReceptu e-mailem je průvodka eReceptu uložena jako příloha ve formátu PDF a opatřena heslem - kódem pojištěnce.

Aplikace:

Webová nebo mobilní aplikace umožní pacientovi detailní přehled o všech eReceptech, které byly pacientovi vystaveny, případně i vydány. Slouží i k jednoduchému výdeji léků. Pacient si může vytisknout Průvodku eReceptu a postupovat obvyklým způsobem, nebo může zobrazit eRecept v mobilním zařízení a přiložit identifikátor pro výdej léků ke čtečce v lékárně. Pro přístup do webové aplikace je třeba vlastnit nový elektronický občanský průkaz, nebo si zřídit účet na www.eidentita.cz.

Papírová průvodka:

Pacientovi vytiskne lékař Průvodku eReceptu, která kromě předepsaného léku a dalších obvyklých položek obsahuje identifikační znak (dvanáctimístný alfanumerický znak, čárový kód). S takovou průvodkou pacient standardně odchází do lékárny, kde mu na základě načtení identifikátoru vydají předepsané léky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy