Homeopatika jako léčivá lež. Lidé je chtějí, krčí rameny lékárníci a prodeje rostou

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
20. 11. 2019 6:22
"Stačí, když v lékárně místo platby za homeopatika třikrát praštím peněženkou o pult?" ptá se posměšně jeden z odpůrců nejrozšířenější alternativní léčebné metody. Naráží přitom na to, co kritikům homeopatie vadí nejvíce - tedy prakticky nulový obsah léčivé látky v něčem, co je za lék považováno. Oslovené lékárny se ovšem homeopatik nebojí a potvrzují, že právě teď jejich prodeje prudce rostou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Český klub skeptiků Sisyfos každoročně pořádá akci s názvem Předávkování homeopatiky v Praze, homeopatii přitom opakovaně označuje za podvod na pacientech. "Kampani se přezdívá 'předávkování homeopatiky', protože to je přesně to, co účastníci udělají, aby ukázali, že homeopatika nejsou léky a nemělo by se s nimi tak nakládat," uvádějí skeptici na svém webu.

Homeopatie je založena na údajném principu podobnosti. Velmi zjednodušeně - léčí se lékem, který by u zdravého jedince vyvolal dané onemocnění, ale tento lék je v tak malé koncentraci (tak zředěný neboli potencovaný), že je běžnými přístroji neměřitelná. Svou roli u výroby hraje i takzvaná dynamizace, což je pravidelné protřepávání během ředění, které má zvyšovat účinnost. Výsledným efektem homeopatik je přenos jakési informace.

Podle klubu Sisyfos ale není možné, aby se zředění homeopatik tak, jak se u nich uvádí, docílilo dosavadními technologiemi. "Pro představu, ředění C60 uváděné na homeopatikách je poměr hmotnosti jednoho elektronu k hmotnosti Slunce," dodávají skeptici.

Složení a účinkům nejoblíbenějšího homeopatika zvaného Oscillococcinum se před časem velmi podrobně věnoval také server Technet.cz. Novináři prokázali, že oblíbený přípravek je ve skutečnosti pouhý čistý cukr.

Podle zákona jde o lék

Řada skeptiků si pokládá otázku, zda je správné, aby se homeopatika nabízela v lékárnách vedle prokazatelně účinných "normálních" léků. Zákon o léčivech nicméně homeopatický přípravek považuje za léčivý přípravek, i když nemá zcela jeho vlastnosti a látky v něm obsažené nejsou vždy látkami s prokázaným léčivým účinkem.

"Je zhotovený ze základních homeopatických látek podle homeopatického výrobního postupu popsaného Evropským lékopisem. Homeopatický léčivý přípravek může být podán samostatně i jako doplněk ke klasické léčbě," upřesňuje odborná konzultantka lékáren BENU Ivana Lánová.

"Většina homeopatických přípravků na trhu u nás jsou registrované léky a většinu nabízím tedy jako léky. Homeopatika nabízím zákazníkům, kteří mají o tento typ léčby zájem, a až na výjimky - například v těhotenství - je nenabízím jako léčbu první volby," popisuje svůj postup Vladimír Novotný z lékárny na Táborsku.

Zastánci versus odpůrci homeopatie

Studie zabývající se homeopatiky nevznikají pouze na straně skeptiků, ale rovněž na straně zastánců této léčebné metody, kteří nejčastěji argumentují tím, že když něco vědci momentálně nedokáží prokázat, neznamená to, že to neexistuje. Před třemi lety si například francouzská společnost Boiron vyrábějící homeopatika nechala na toto téma zpracovat odbornou studii. Výzkumníci v ní došli k závěru, že u tří typů chorob má homeopatie stejné výsledky jako konvenční léčebné postupy.

Podle lékárníků oslovených Aktuálně.cz homeopatika do lékáren patří a k tomu, zda by neměl být jejich prodej pro jejich nepodložený účinek v lékárnách zakázán, se většina z nich nechce vyjadřovat. Shodují se ale na tom, že zákazník má mít možnost volby mezi klasickou a alternativní medicínou.

"V současné době je pojem homeopatie již v širším povědomí. Většina zákazníků si může zjistit během pár minut princip a filozofii homeopatie. Problém bych viděl, kdyby měla být homeopatika hrazena ze zdravotního pojištění," dodává pro Aktuálně.cz Novotný.

Obsah léčiva je mizivý, cena už nikoli

Ačkoli podle vědeckých měřítek je přítomnost léčivé látky v homeopatikách mizivá, o jejich ceně se to samé říct nedá. Jedna tobolka se sladkými bílými kuličkami vyjde okolo stokoruny, potřeba jich je dle návodu na kompletní léčbu hned několik a často i několik různých typů.

Konkrétně třeba balení 30 dávek Oscillococcina, které má podle výrobce pomáhat v boji s chřipkou, stojí přes 500 korun. Preventivně se sice doporučuje užívat jednu dávku jednou týdně, při prvních příznacích chřipkových stavů se ovšem užívá jedna dávka třikrát denně po dobu až tří dnů. Zde stojí za připomenutí, že právě u tohoto přípravku prokázal Technet.cz, že se jedná jen o čistý cukr.

Prodeje Oscillococcina se nicméně začínají v podzimním období výrazně zvedat. "Na e-shopu Lékárna.cz si homeopatika vloží do nákupního košíku mimo sezonu chřipek v průměru dva až tři zákazníci denně, v podzimním a vánočním období zájem zákazníků každý rok významně roste. Oscillococcinum je nejžádanější přípravek z nabídky homeopatik, zájem je hlavně o balení s větším počtem dávek, řádově prodáme v sezoně jednotky stovek kusů," uvádí na dotaz Aktuálně.cz výkonný ředitel Lékárna.cz Karel Klodner.

Zájem zákazníků o homeopatika potvrzuje také Pilulka.cz. "Měsíčně se v Pilulka lékárnách prodá okolo 10 tisíc kusů homeopatik. Nejprodávanější homeopatikum je Oscillococcinum s prodejem okolo 500 kusů měsíčně," říká specialistka PR a marketingu Kateřina Schotliová.

V cizině předepisují homeopatika i lékaři

Podle Lánové ale homeopatika nejsou v Česku tolik žádána jako v jiných zemích. "Například ve Francii, kde jsou běžně lékaři doporučovanými a předepisovanými léky," doplňuje Lánová. Podle ní se nejvíce prodávají homeopatika na chřipku a kašel, ale velmi často se též prodává přípravek na podporu kojení.

Oslovené lékárny potvrzují, že právě maminky patří mezi nejčastější uživatelky homeopatik. Vyhovuje jim hlavně to, že lék je bez vedlejších účinků a dá se různě kombinovat. "Jejich léčivé síle věřím. Mám je odzkoušená na sobě i na svém dítěti. Samozřejmě to neznamená, že když dostanu od doktora antibiotika, že je zahodím a půjdu si pro homeopatika. Používám je jako prevenci a podpůrnou léčbu ke klasické léčbě během nemoci," popisuje pro Aktuálně.cz jedna z nich, vysokoškolačka Eva z Prahy, která pracuje jako IT analytička.

"Homeopatii věřím, ale pokud by to byly už velmi závažné choroby, tak bych se spíše svěřila odborníkovi. Lehčí zdravotní záležitosti převážně řeším přírodní léčbou a právě homeopatií," říká další maminka, paní Lucie z Benešovska, která pracuje ve veřejném sektoru.

Vysokoškolačka Lenka z Prahy homeopatika vyzkoušela již několikrát, ale nedosáhla výsledku, který od nich očekávala. "Příliš nefungují, chce to užívat dlouhodobě. To většinou nevydržím a sáhnu po klasice. Příklad za všechny - homeopatické pastilky proti nevolnosti v autě nikdy nezabraly, oproti tomu klasický lék zabral okamžitě," popisuje.

Víra v léčebný účinek homeopatik přitom podle zjištění Aktuálně.cz u Čechů nesouvisí ani tak s úrovní dosaženého vzdělání či typem profese. Zastánce i kritiky tohoto druhu léčby lze najít napříč celou společností.

Na lidech, které jsme oslovili a kteří si v naprosté většině případů nepřáli uvést plné jméno, je ale patrné, že pro Čechy jsou homeopatika citlivé téma a k jejich účinkům se často neradi veřejně vyjadřují. "Nemám potřebu, aby se na mě sesypali kritici homeopatik. Mám jednoduše nějakou svou zkušenost a na tu se spoléhám," zdůvodňuje například paní Eva, proč nechtěla zveřejnit celé své jméno.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy