Foto: Zajímavé nápady designérů z pražské přehlídky. Nechybí dřevěné kolo či křeslo z barelu

Iva Špačková Iva Špačková
Aktualizováno 27. 5. 2018 19:53
Kolo s dřevěným rámem, nábytek vyráběný z vraků indonéských rybářských bárek, křesílko z barelu či rozpůlená vázička usazená v betonu. To jsou příklady výrobků, které na Prague Design Week vystavuje osmdesát různých kreativců. Podívejte se na ukázky jejich práce.
Foto: Prague Design Week

Světla inspirována antikou

Jana Hejdová vyrábí speciální závěsná a stolní svítidla z probarvované sádrové hmoty, která je vtlačována do forem na bázi staré řemeslné techniky Stucco-Lustro.

Tato stará klasická technika pochází původně z antiky a byla zdokonalena v Itálii v renesanci a baroku. Celý proces trvá asi dva týdny, po vyjmutí z forem se povrch mnohokrát brousí, leští a následně se po vyschnutí napouští lněným olejem a včelím voskem.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 14 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy