Praha - Do Nebankovního úvěrového registru vstoupila společnost Home Credit, která patří spolu s firmami Cetelem a GE Money Multiservis mezi tři největší poskytovatele spotřebitelských úvěrů v Česku.
Do registru, který vedle prohřešků ve splácení sleduje i pozitivní data ohledně celkového objemu úvěrů nebo výše jednotlivých splátek, tak už mají přístup společnosti s celkem 83,5% podílem na trhu spotřebitelských úvěrů.
Ještě na konci loňského roku přitom registr evidoval jen 35 procent trhu, po nedávném vstupu společností Cetelem a Cofidis už 57 procent.
"Počet firem zapojených do nebankovního registru, který vedle splátkových společností využívají rovněž leasingové společnosti, poskytovatelé kreditních karet nebo faktoringové firmy, se rozrostl na 27," říká Karel Kolář, výkonný ředitel sdružení Leasing & Loan Credit Bureau (LLCB), které registr provozuje.
Uživatelé nebankovního registru
- Agro Leasing J. Hradec
- Cetelem ČR
- Cofidis
- Credium
- ČSOB Leasing
- Diners Club Czech
- DS Leasing
- D.S. Leasing Full Service
- Factoring České spořitelny
- GE Money Auto
- GE Money Multiservis
- Home Credit
- Impuls Leasing Austria
- Leasing České spořitelny
- NLB Factoring
- PSA Finance Česká republika
- Raiffeisen - Leasing
- RCI Financial Services
- Santander Consumer Finance
- s Autoleasing
- s Autoúvěr
- SG Equipment Finance Czech Republic
- S Morava Leasing
- ŠkoFIN
- Toyota Financial Services Czech
- UniCredit Leasing CZ
- UniLeasing
"Důvodem rostoucího zájmu společností o celkovou úvěrovou historii klientů je mimo jiné rostoucí tempo nesplácení závazků," dodává Kolář.
Home Credit, podobně jako předtím Cetelem i Cofidis, byl dosud členem "konkurenčního" registru Solus. Ten však poskytuje jen informace o klientech, kteří se už dostali do problémů se splácením závazků.
I klienti, kteří nejsou v rejstříku dlužníků Solus, protože zatím vše splácejí bez problémů, už ale mohou mít sjednáno příliš mnoho půjček a brzy jim hrozí předlužení.
Podíl objemu splátek tři a více měsíců po splatnosti na celkovém objemu úvěru evidovaných v Nebankovním úvěrovém registru činil ke konci loňského roku 2,86 procent, což je o 0,78 procentního bodu více než před rokem. U samotných spotřebitelských úvěrů činí podíl dlouhodobě nesplácených splátek na jejich celkovém objemu 4,44 procenta.
Firmy, které registry nevyužívají, musí podle Koláře promítnout riziko spojené s nesplácením do ceny poskytnutých peněz, což neúměrně zvyšuje úrokové sazby a u lidí způsobuje největší finanční problémy.
Z větších společností, které v Česku poskytují spotřebitelské úvěry, zatím v Nebankovním úvěrovém registru stále chybí například Essox, VB Leasing nebo Profi Credit.
Nebankovní registr funguje od června 2005. Vyměňuje si také informace se "sesterským" Bankovním registrem.