V registru dlužníků je už téměř každý desátý člověk

Petr Kučera Petr Kučera, pek
10. 2. 2010 6:50
Počet osob v registru Solus vzrostl o šestinu. Horší je to s firmami
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Počet fyzických osob v registru dlužníků sdružení Solus vloni meziročně vzrostl o 16 procent na téměř 868 tisíc. V evidenci jsou lidé, kteří mají nebo v uplynulých třech letech měli problémy se splácením závazků.

"Počet nesplácených závazků vzrostl o čtvrtinu na 1,5 milionu. Dlužná částka se vyšplhala na téměř 22,7 miliardy korun," říká tajemník sdružení Jan Stopka.

"Z devíti milionů dospělých obyvatel České republiky má záznam v registru již 9,6 procenta, tedy téměř každý desátý člověk," dodává Stopka.

Není to tak černé…

Rok, který významně poznamenala finanční krize, se však podle zástupců sdružení Solus neprojevil tak černě, jak by se mohlo na první pohled zdát.

"Nárůst počtu dlužníků z řad potřebitelů už není tak dramatický jako v předchozích letech.  Přikládám to hlavně faktu, že si společnosti mnohem více prověřují potenciální žadatele o službu a zpřísňují podmínky," vysvětluje Stopka.

Na druhou stranu je potěšitelný nárůst počtu lidí, kteří zaplatili své starší závazky.

Dluhy podnikatelů vzrostly o čtyři pětiny

Výraznější nárůst dlužníků však vloni zaznamenala část registru týkající se podnikajících fyzických a právnických osob.

Ke konci loňského roku v ní bylo evidováno zhruba 58 tisíc záznamů, což je meziročně o 79 procent více.  Záznamy se týkají více než 45 tisíc firem, celková dlužná částka přesáhla dvě miliardy korun.

Záznam na tři roky

Sdružení Solus funguje od roku 1999, nyní má 29 členů zejména z řad bank a dalších poskytovatelů úvěrů. V loňském roce nově přistoupily Citibank, LBBW Bank, BRE Bank a Makro. Název vznikl složením počátečních písmen Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Členská společnost se z databáze dozví (pouze) informaci o existenci dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována tři roky.

Od letošního února sdružení zprovoznilo SMS službu, pomocí které si informaci o zápisu v registru mohou zjistit i sami dlužníci. Odeslání zprávy však stojí zhruba 100 korun, na začátku využívání služby je navíc nutné zaregistrovat se klasickou písemnou cestou s ověřeným podpisem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
V registru dlužníků zůstanete. I když jste už zaplatili
Máte už příliš půjček? Další dostanete ještě obtížněji
Výpočet úroků se zjednoduší. Dlužníkům to teď pomůže
O hypotéku se bojí víc lidí. V krizi objevili pojištění
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy