Co dostanete k Vánocům a co chtějí ostatní? Už to víme

Petr Kučera Petr Kučera
9. 11. 2010 13:15
Průzkum: Evropu zaplavily dárkové poukázky, Česko zatím ne
Foto: Jan Langer

Praha - Evropu o Vánocích zaplaví dárkové poukazy, Češi zatím zůstanou u tradičních dárků. Vyplývá to z celoevropského průzkumu renomované poradenské společnosti Deloitte.

"Stejně jako vloni se Češi budou orientovat hlavně na levnější a praktické dárky," říká Bronislav Pánek z Deloitte. Za dárky lidé utratí zhruba stejně jako vloni - v průměru 325 eur, tedy kolem osmi tisíc korun.

Celkový rozpočet na svátky - včetně občerstvení, výzdoby a podobně - dosáhne 495 eur, tedy přes 12 tisíc korun. Oproti loňsku je to sice o 2,5 procenta méně, přesné porovnání ale zkresluje přepočet měn - letos je koruna k euru silnější.

Nejvíce si utáhnou opasky lidé v Řecku, kde za dárky utratí o téměř čtvrtinu méně než vloni. V Irsku klesnou výdaje o 11,2 procenta, v celé Evropě v průměru o 2,5 procenta. Více než vloni se naopak chystají utrácet lidé na Ukrajině (o téměř 16 %), v Rusku (o 7,5 %) a Lucembursku (o 4,1 %).

Nejčastěji chceme oblečení a obuv

Češi si letos pod stromeček nejčastěji přejí oblečení či obuv, které mezi prioritami zmínilo 43 procent dotázaných. Dalším častým přáním jsou knihy (41 %), peníze (také 41 %), kosmetika či parfémy (37 %), počítače, tiskárny nebo externí harddisk (37 %) a dárky spojené s cestováním (33 procent).

Více než pětina lidé zmínila také sportovní vybavení včetně oblečení (27 %), potraviny a nápoje (25 %), vstupenky na kulturní nebo sportovní akce (23 %) a mobilní telefony (23 %).

Připravte se na kosmetiku

A jaké dárky Češi skutečně dostanou? Lidé se nejčastěji chystají věnovat kosmetiku a parfémy - jako dárek pro své blízké je zmínilo 59 procent účastníků průzkumu.

Další místa mezi plánovanými dary patří oblečení a obuvi (45 %), knihám (45 %), sportovnímu vybavení (25 %), potravinám či nápojům (23 %) a šperkům či hodinkám (19 %). Teprve pak následují dárkové poukazy (18 %), peníze (16 %), čokoláda (15 %) a hudba (15 %).

Děti do 12 let nejčastěji dostanou oblečení či obuv (tento dárek chystá 33 % lidí) a kreativní hračky či stavebnice (33 %). Následují knihy (32 %),  vzdělávací hry (32 %), deskové hry (20 %), puzzle (19 %), plyšová zvířátka (19 %), auta na ovládání (19 %), sportovní vybavení včetně oblečení (18 %) a kolo, koloběžka či kolečkové brusle (15 %).

Také teenageři mezi 12 a 18 lety dostanou nejčastěji oblečení či obuv (24 %), druhá příčka ale patří kosmetice a parfémům (21 %). Následují sportovní vybavení (18 %), knihy (16 %), hudební nosiče (13 %), peníze (12 %), MP3 přehrávač nebo iPod (12 %), vzdělávací hry (12 %), videohry (11 %) a filmy (10 %).

V Evropě vedou poukázky

V řadě zemí Evropy si přitom lidé nejčastěji přejí dárkové poukazy. Na prvním místě je průzkum zaznamenal ve Velké Británii, Francii, Nizozemsku, Belgii a Irsku.

Na Slovensku, v Německu, Švýcarsku a Lucembursku si lidé nejčastěji přejí knihy. Oblečení a obuv preferují vedle Česka také Španělé. V Polsku vede kosmetika (parfémy), v Itálii a na Ukrajině cestování, ve Finsku, Rusku a Portugalsku peníze.

Svým blízkým dají Evropané nejčastěji kosmetiku a parfémy, tedy stejně jako v Česku. Na prvním místě chystaných nákupů pod stromeček je uvádějí nejen na Slovensku či v Polsku, ale také ve Velké Británii, Francii, Irsku, Řecku, Ukrajině a Rusku.

Dárkové poukazy budou nejčastějším dárkem v Německu, Nizozemsku, Belgii a Švýcarsku. V Itálii, Finsku, Portugalsku a Lucembursku vedou knihy, ve Španělsku oblečení a obuv.

Průzkum ukázal, že alespoň jeden dárkový poukaz dostalo v posledních dvanácti měsících (tedy nejen k Vánocům) necelých 40 procent Čechů. Jen 22 procent tyto poukazy beze zbytku využilo  - dalších 10 procent tak učinilo jen částečně a sedm procent vůbec.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy