"Slavíme Black Friday, svátek všech slev." Obchodníci opět oprašují staré známé triky

Už i v Česku velice úspěšná prodejní akce Black Friday nemusí být nejšťastnější způsob, jak nakoupit ve slevě například dárky na Vánoce. Spousta prodejců totiž používá jednoduché triky, jak se slevou kouzlit.
"Zlevněný" produkt.
"Zlevněný" produkt. | Foto: Mall.cz

Falešné slevy

Už i v Česku velice úspěšná prodejní akce Black Friday nemusí být nejšťastnější způsob, jak nakoupit ve slevě například dárky na Vánoce. Spousta prodejců totiž používá jednoduché triky, jak se slevou kouzlit.

Obchody často využívají klasický fígl, kdy těsně před výprodejem zvýší ceny zboží. Samotný produkt poté stojí mnohdy stejně (někdy i více) jako před několika měsíci, obchodník ovšem může uvádět, že výrobek zlevnil o desítky procent. Podle České obchodní inspekce (ČOI) ovšem tento přístup není nezákonný a tak jej nemohou postihnout.

"Existují případy, kdy zboží ve slevě bylo dražší než nezlevněné zboží před Black Friday obdobím. Je tudíž důležité neřídit se podle procentuální výše slevy, ale podle konečné ceny za zboží a konkurenční nabídky navzájem porovnávat. Bohužel je nutné si hlídat také vypočtenou cenu po slevě, jelikož ne vždy výpočty obchodníkům sedí," upozorňuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Starší ceny jde ověřit

Na obrázku vidíme e-shop Mall.cz, který bude už jen pár posledních dní nabízet kultivátor za 8 190 korun (zlevněný z maloobchodní ceny 9 290 korun). Jakub Balada ze společnosti Apify vytvořil nástroj, kterým si lze ověřit ceny nyní nabízených výrobků k letošnímu 30. 9. Lze tak snadno dokázat, že stejný produkt stál na konci září 7 790 korun.

"Nastavení cen a slev řeší každý e-shop individuálně v rámci svého produktového portfolia, proto je nabídka Black Friday těžko porovnatelná. Letos se snažíme být mnohem transparentnější než loni, kdy jsme byli nařčeni z nesrovnalostí, které jsme pak museli uvádět na pravou míru. Proto tento rok zákazníkům otevřeně vysvětlujeme, jak slevy tvoříme," vysvětluje pro Aktuálně.cz obchodní ředitel CZC.cz Tomáš Pilský.

Výchozí je podle něj maloobchodní cena nebo cena stanovená při zavedení produktů do nabídky na e-shopu. Maloobchodní cena je hodnota zboží, kterou stanoví jeho výrobce nebo distributor pro konečného zákazníka při uvedení produktu na trh.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 42 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy