Černý pátek pomohl Alze.cz k rekordu. Lidé nakupovali hromadně mobily a televize

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
30. 11. 2017 14:09
E-shopy mohou slavit. Nákupní svátek nazvaný Black Friday jim ještě před Vánoci pomohl překonat loňské prodejní rekordy.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Internetové obchody sčítají, co jim přinesly slevové akce nazvané Black Friday. Největšímu tuzemskému e-shopu Alza.cz stoupl obrat meziročně o více než 40 procent. Tento výsledek pomohl firmě k tomu, že její obrat za posledních 12 měsíců překonal hranici 20 miliard korun a denní obrat poprvé překonal hranici 200 milionů Kč.

Nejvíce si lidé kupovali mobilní telefony, kterých si odnesli více než 55 tisíc. Hojně utráceli také za televize, kterých nakoupili přes 12 tisíc. Celkem si zákazníci během slev pořídili 1,1 milionu kusů zboží.

Během samotného pátku meziročně vzrostly prodeje o šedesát procent, vyplývá z údajů VIVnetworks.com. Nejvyšší nárůsty byly u zboží z kategorií zdraví a wellness, kosmetika a móda. Průměrná výše objednávky činila 2177 Kč.

Mall.cz během Černého pátku prověřil i připravenost logistiky na vánoční špičku. Největší tržby zaznamenal u bílé techniky. Operátor O2 prodal více než trojnásobek chytrých telefonů oproti letošnímu listopadovému dennímu průměru. Celkový prodej všech telefonů na prodejnách meziročně stoupl o 138 procent.

Podle údajů srovnávače cen Heureka.cz byla průměrná sleva v e-shopech jen 17 procent proti často inzerovaným desítkám procent. Řada obchodníků před začátkem slevových akcí navýší slevu tak, že ji počítá z ceny, za kterou byl výrobek původně uveden na trh. Sleva tak uměle vypadá vyšší než ve skutečnosti je. Pokud obchod v minulosti za takovou cenu zboží skutečně prodával, je ale takové jednání nepostižitelné. "Zákon neříká z jaké původní ceny má sleva vycházet," uvedl k tomu mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

V domácích skrýších se ukrývá o pětinu více hraček

Podle údajů společnosti Wormelen group, která zastřešuje řetězce hraček Bambule, Sparkys a HM Studio, stouply prodeje meziročně o pětinu. "Nárůst je evidentní v kamenných prodejnách i na e-shopech, kde je ještě větší," uvedla marketingová ředitelka Wormelen group Jana Krčková.

Obraty tuzemských e-shopů dosáhly v posledním týdnu během slevových akcí na Černý pátek téměř čtyř miliard korun, uvedla Asociace pro elektronickou komerci.

Kurýrní společnost PPL zaznamenala v listopadu nárůst přepravených zásilek o 48 procent oproti loňskému roku. Rozvezla 243 tisíc balíků za den. "Nárůst je enormní a vzhledem k tomu, že i přes rok sháníme zaměstnance velmi těžko, pomáháme jak v depech, tak při rozvážení úplně všichni. Účetními a administrativou počínaje a nejvyšším vedením konče," uvedl generální ředitel PPL Petr Chvátal.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ombudsman loni přijal 7926 podnětů, v 19 případech využil sankce

Kancelář veřejného ochránce práv v Brně loni přijala 7926 podnětů. Novinářům to dnes řekl ombudsman Stanislav Křeček. Je to o 86 podnětů více než o rok dříve. Nejvíce se jich týkalo sociálního zabezpečení, dále stavebnictví a regionálního rozvoje, ale také armády, policie nebo vězeňství. Podněty ovlivnila i pandemie koronaviru. Úřad zjistil kolem 500 pochybení, v 19 případech odmítly úřady chybu napravit a ombudsman využil sankce.

Z přijatých podnětů bylo 68 procent v působnosti ombudsmana a mohl se jimi zabývat. Z podnětů provedl šetření v 671 případech, přičemž ve 490 podle Křečka konstatovala kancelář pochybení, v 17 případech diskriminaci. Ve 349 případech úřady po vydání zprávy pochybení napravily, v 85 tak učinily až po vydání závěrečného stanoviska s navrženým opatřením k nápravě. Pouze v 19 případech úřad chybu odmítl a ombudsman přistoupil k vyžití sankce, která spočívá ve vyrozumění nadřízeného úřadu nebo informování veřejnosti.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy