Nové porovnání cen v EU: Česko má levnou elektroniku, jídlo i dopravní prostředky

Markéta Zemánková Markéta Zemánková
16. 6. 2017 8:05
Celkově nejvyšší ceny jsou podle Eurostatu v Dánsku, nejnižší v Bulharsku. V Česku jsou nejlevnější auta a další prostředky individuální dopravy, má také druhou nejlevnější elektroniku a třetí nejlevnější restaurace a hotely.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Lucemburk, Praha - Nejvíce peněz za spotřební zboží a služby při cestování po Evropské unii zaplatíte v Dánsku - cenová úroveň tam dosahuje 139 procent unijního průměru. Vyplývá to z čerstvého porovnání Eurostatu, který se zaměřil na šest skupin výdajů. Žebříček tentokrát nezohledňuje odlišnou kupní sílu obyvatel, tedy zejména rozdíly v příjmech. 

Druhou nejdražší zemí EU je Irsko (125 procent) následované Lucemburskem a Švédskem (shodně 124 procent).

Naopak nejlevnější je Bulharsko, kde cenová úroveň dosahuje jen 48 procent unijního průměru. Do trojice nejlevnějších zemí dále patří Rumunsko (52 procent) a Polsko (53 procent).

Celková cenová úroveň spotřebního zboží a služeb
Celková cenová úroveň spotřebního zboží a služeb | Foto: Eurostat

Podíváme-li se na ceny podle šesti vybraných skupin zboží či služeb, objevíme Česko mezi nejlevnějšími hned v několika kategoriích. Podle Eurostatu má nejlevnější prostředky sloužící k osobní přepravě - ceny za motorová vozidla, motocykly či kola v Česku dosahují jen 78 procent unijního průměru (počítají se také výdaje za benzin nebo opravy). Naopak v Dánsku dosahují 146 procent.

Nejmenší cenové rozdíly mezi státy EU najdeme v cenách spotřební elektroniky a oblečení. Nejlevnější elektronika je v Polsku (86 procent unijního průměru) a v České republice (91 procent), nejdražší je opět v Dánsku (115 procent). Za oblečení zaplatíte nejméně v Bulharsku (81 procent) a nejvíce ve Švédsku (136 procent).

Česko má také třetí nejlevnější restaurace a hotely (56 procent). Nejnižší ceny v restauracích má Bulharsko (44 procent) a Rumunsko (53 procent), nejvyšší Dánsko (150 procent) a Švédsko (144 procent).

  Nejdražší  Nejlevnější
Prostředky osobní dopravy Dánsko, Nizozemsko, Irsko, Finsko Česko, Slovensko, Polsko, Litva
Restaurace a hotely Dánsko, Švédsko, Finsko Bulharsko, Rumunsko, Česko
Spotřební elektronika Dánsko, Francie, Kypr, Portugalsko, Švédsko Polsko, Česko, Rumunsko
Oblečení Švédsko, Dánsko, Finsko Bulharsko, Maďarsko, Velká Británie
Potraviny a nealkoholické nápoje Dánsko, Švédsko, Rakousko Polsko, Rumunsko, Bulharsko
Alkohol a tabák Irsko, Velká Británie, Finsko Bulharsko, Maďarsko, Polsko

Velký rozdíl mezi zeměmi EU je také v cenách potravin a nealkoholických nápojů. Za běžný nákup zaplatíte nejvíce v Dánsku (148 procent průměru EU), což je dvakrát více než v Polsku a Rumunsku, kde jsou ceny potravin nejnižší (shodně 62 procent průměru EU). Výrazně dražší jsou tyto nákupy i ve Švédsku (126 procent), Rakousku (123 procent) nebo v Lucembursku (121 procent). V Česku dosahují ceny potravin 81 procent úrovně EU a jsou šesté nejlevnější.

Pokud do celkového porovnání započítáme i země, které nepatří do EU, vychází jako nejdražší evropská země Švýcarsko (161 procent unijního průměru) následované Norskem (140 procent) a Islandem (147 procent). Naopak úplně nejlevnější evropskou zemí je Makedonie (46 procent), levně je i v Albánii a v Srbsku (obě země 49 procent).

Celková cenová úroveň v porovnání s průměrem EU:

Švýcarsko 161
Island 147
Norsko 140
Dánsko 139
Irsko 125
Švédsko 124
Lucembursko 124
Velká Británie 121
Finsko 121
Nizozemsko 111
Belgie 109
Francie 108
Rakousko 107
Německo 104
Itálie 102
Španělsko 92
Kypr 88
Řecko 86
Portugalsko 84
Malta 82
Slovinsko 82
Estonsko 76
Lotyšsko 71
Slovensko 68
Chorvatsko 66
Česká republika 65
Litva 63
Maďarsko 60
Turecko 60
Černá Hora 54
Polsko 53
Rumunsko 52
Bosna a Hercegovina 51
Albánie 49
Srbsko 49
Bulharsko 48
Makedonie 46

Za alkohol a tabák nejvíce zaplatíte v Irsku, kde jsou ceny na 175 procentech unijního průměru. Následují Velká Británie (162 procent) a severské státy Finsko (135 procent), Švédsko (128 procent) a Dánsko (122 procent).

Naopak nejlevnější alkohol a cigarety mají v Bulharsku (56 procent), Maďarsku (67 procent) a Polsku (68 procent). Ceny tabákových výrobků a alkoholu se v členských zemích EU liší především kvůli daním, které na tyto položky jednotlivé země uvalují.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 39 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy