Česko má nejmenší nezaměstnanost v EU. Největší problém sehnat práci mají mladí

ČTK ČTK
31. 5. 2017 12:01
Česká republika má opět nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci Evropské unie, následuje ji Německo a Malta. Nezaměstnanost klesá dlouhodobě v celé Evropské unii, je nejnižší od roku 2008. Vysoký podíl nezaměstnaných zůstává ve věku do 25 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Brusel - Česká republika má opět nejnižší míru nezaměstnanosti z 28 členských zemí Evropské unie. Dubnová data ukazují, že míra nezaměstnanosti činila v Česku 3,2 procenta. Druhé bylo Německo s 3,9 procenty a třetí Malta s 4,1 procenty. Nejvyšší je nezaměstnanost nadále v Řecku a ve Španělsku.

Míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii v dubnu klesla na 7,8 procenta z březnových 7,9 procenta a ocitla se nejníže od prosince 2008. V zemích platících eurem se nezaměstnanost snížila rovněž o 0,1 procentního bodu na 9,3 procenta, a je tak nyní nejnižší od března 2009. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V dubnu bylo v celé EU bez práce 19,121 milionu mužů a žen, z toho 15,040 milionu v eurozóně. Proti březnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 253 000 a v zemích platících eurem o 233 000.

Proti loňskému dubnu klesla v EU i eurozóně nezaměstnanost o 0,9 procentního bodu. Celkem se nezaměstnanost snížila ve 27 členských zemích, ve Finsku zůstala beze změny. Největší propad míry nezaměstnanosti zaznamenaly Chorvatsko, Španělsko a Irsko.

Nadále zůstává vysoká nezaměstnanost mezi mladými do 25 let, i když i zde výrazně klesla. V EU se snížila na 16,7 procenta z loňských 19 procent a v eurozóně na 18,7 procenta z 21,4 procenta. Nejnižší byla míra nezaměstnanosti mezi mladými v Německu, kde dosáhla 6,8 procenta. Naopak v Řecku je nadále blízko 50 procent, ve Španělsku činí 39,3 procenta a v Itálii 34 procent.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v dubnu klesla na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy