Česko má nejmenší nezaměstnanost v EU. Největší problém sehnat práci mají mladí

ČTK ČTK
31. 5. 2017 12:01
Česká republika má opět nejnižší míru nezaměstnanosti v rámci Evropské unie, následuje ji Německo a Malta. Nezaměstnanost klesá dlouhodobě v celé Evropské unii, je nejnižší od roku 2008. Vysoký podíl nezaměstnaných zůstává ve věku do 25 let.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Brusel - Česká republika má opět nejnižší míru nezaměstnanosti z 28 členských zemí Evropské unie. Dubnová data ukazují, že míra nezaměstnanosti činila v Česku 3,2 procenta. Druhé bylo Německo s 3,9 procenty a třetí Malta s 4,1 procenty. Nejvyšší je nezaměstnanost nadále v Řecku a ve Španělsku.

Míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii v dubnu klesla na 7,8 procenta z březnových 7,9 procenta a ocitla se nejníže od prosince 2008. V zemích platících eurem se nezaměstnanost snížila rovněž o 0,1 procentního bodu na 9,3 procenta, a je tak nyní nejnižší od března 2009. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

V dubnu bylo v celé EU bez práce 19,121 milionu mužů a žen, z toho 15,040 milionu v eurozóně. Proti březnu se počet nezaměstnaných v EU snížil o 253 000 a v zemích platících eurem o 233 000.

Proti loňskému dubnu klesla v EU i eurozóně nezaměstnanost o 0,9 procentního bodu. Celkem se nezaměstnanost snížila ve 27 členských zemích, ve Finsku zůstala beze změny. Největší propad míry nezaměstnanosti zaznamenaly Chorvatsko, Španělsko a Irsko.

Nadále zůstává vysoká nezaměstnanost mezi mladými do 25 let, i když i zde výrazně klesla. V EU se snížila na 16,7 procenta z loňských 19 procent a v eurozóně na 18,7 procenta z 21,4 procenta. Nejnižší byla míra nezaměstnanosti mezi mladými v Německu, kde dosáhla 6,8 procenta. Naopak v Řecku je nadále blízko 50 procent, ve Španělsku činí 39,3 procenta a v Itálii 34 procent.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v dubnu klesla na 4,4 procenta z březnových 4,8 procenta. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce pak z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy