Praha jako Bavorsko. Je šestým nejbohatším regionem EU, projděte si žebříček

Alice Stejskalová Petr Kučera Alice Stejskalová, Petr Kučera
Aktualizováno 15. 12. 2017 11:00
Česká metropole se dělí o šesté místo v pořadí evropských regionů podle HDP na obyvatele. S velkým náskokem vede západní část vnitřního Londýna. Nejsilnější zastoupení na čele tabulky mají německé regiony, naopak konec tabulky patří Bulharsku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Brusel - Ekonomicky nejsilnějším regionem Evropské unie je Vnitřní Londýn - Západ. Vyplývá to ze statistiky Eurostatu za rok 2015, o níž informoval on-line deník Aktuálně.cz na začátku letošního dubna a nyní ji zveřejnil také Český statistický úřad.

Porovnává 276 územních jednotek nazvaných NUTS2 podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele.

Inner London-West vede tabulku s obrovským náskokem před ostatními. Výkon tamní ekonomiky dosahuje téměř šestinásobek (580 procent) unijního průměru. Druhé skončilo Lucembursko s 264 procenty, třetí Hamburk s 206 procenty těsně před Bruselem.

Praha se dělí o šesté místo spolu s německým Horním Bavorskem, tedy regionem tvořeným Mnichovem a širším okolím. Ještě o jednu příčku lépe je na tom Bratislavský kraj na Slovensku.

Nejsilnější regiony EU:

Region - NUTS2 HDP na obyvatele
Inner London - West (Velká Británie) 580 % průměru EU
Luxembourg  (Lucembursko) 264 %
Hamburg (Německo) 206 %
Bruxelles-Cap. / Brussel Hfdst.  (Belgie) 205 %
Bratislavský kraj (Slovensko) 188 %
Praha (Česká republika) 178 %
Oberbayern (Německo) 178 %
Île de France (Francie) 176 %
Inner London - East (Velká Británie) 175 %
Stockholm (Švédsko) 174 %
Noord-Holland (Nizozemsko) 164 %
Darmstadt (Německo) 163 %
Hovedstaden (Dánsko) 163 %
Stuttgart (Německo) 162 %
Bremen (Německo) 159 %
North Eastern Scotland (Velká Británie) 155 %
Wien (Rakousko) 155 %
Utrecht (Nizozemsko) 150 %
Berkshire, Buckinghamshire & Oxfordshire (VB) 150 %
Salzburg (Rakousko) 150 %

Londýnský i lucemburský HDP na osobu je vyšší i díky tomu, že na relativně malém prostoru pracuje mnoho lidí ze sousedních regionů. Ti sice přispívají k tvorbě tamního HDP, ten se pak ale při rozpočítání na osobu dělí jen mezi tamní občany. Započítá se tedy menší počet osob, než jej vytváří.

Celkem dvacet regionů má HDP na obyvatele alespoň o polovinu vyšší než průměr Evropské unie. Pět z nich najdeme v Německu, čtyři ve Velké Británii, dva v Nizozemsku a Rakousku. Jednoho zástupce mají v této nejsilnější skupině Belgie, Česká republika, Dánsko, Francie, Lucembursko, Slovensko a Švédsko.

S výjimkou Prahy (178 procent unijního průměru) nedosáhl žádný z tuzemských regionů alespoň průměru EU. Nejlépe dopadly Střední Čechy a Jihovýchod (tvořený Jihomoravským krajem a Vysočinou) s 81 procenty. Následují regiony Jihozápad (Jihočeský a Plzeňský kraj) - 77 procent a Střední Morava (Olomoucký a Zlínský kraj) - 73 procent.

Tuzemský region Severovýchod (Královéhradecký a Pardubický kraj) spolu s Moravskoslezskem dosahují na 72 procent průměru EU. Nejchudším tuzemským regionem je Severozápad (Karlovarský a Ústecký kraj), který dosáhl jen 65 procent unijního průměru.

Nejslabší ekonomiku v celé Evropské unii má region Severozapaden v Bulharsku - dosahuje jen 29 procent unijního průměru. Mezi něj a další bulharský region Severen tsentralen (33 procent) se dostal ještě francouzský ostrov v Indickém oceánu Mayotte (32 procent).

Region - NUTS2 HDP na obyvatele
Severozapaden (Bulharsko) 29 % průměru EU
Mayotte (Francie) 32 %
Severen tsentralen (Bulharsko) 33 %
Yuzhen tsentralen (Bulharsko) 33 %
Nord-Est (Rumunsko) 34 %
Severoiztochen (Bulharsko) 39 %
Yugoiztochen (Bulharsko) 39 %
Sud-Vest Oltenia (Rumunsko) 40 %
Észak-Alföld (Maďarsko) 43 %
Dél-Dunántúl (Maďarsko) 45 %
Észak-Magyarország (Maďarsko) 45 %
Lubelskie (Polsko) 47 %
Sud-Muntenia (Rumunsko) 47 %
Anatoliki Makedonia, Thraki (Řecko) 48 %
Dél-Alföld (Maďarsko) 48 %
Ipeiros (Řecko) 48 %
Podkarpackie (Polsko) 48 %
Warmińsko-Mazurskie (Polsko) 49 %
Podlaskie (Polsko) 49 %
Swiętokrzyskie (Polsko) 50 %
 

Právě se děje

před 51 minutami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy