Žebříček svátků podle útrat v obchodech: V Česku se naplno usadily importované oslavy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 11. 2019 6:03
Utratí Češi více za Silvestra, Mikuláše, nebo Vánoce? Aktuálně.cz porovnalo čísla od prodejců a analytiků a sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v Česku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Obchodníci ovšem druhým dechem dodávají, že po prvotní skepsi obliba svátků importovaných ze zahraničí mezi lidmi roste a jsou za ně ochotni dávat stále více peněz.
Silvestrovské oslavy
Silvestrovské oslavy | Foto: Economia

2. Silvestr: 2250 korun na hlavu

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit z roku 2017 mezi 1500 respondenty slaví silvestr přes 80 procent dotázaných Čechů, přestože naprostá většina (93 procent z nich) zůstává doma.

Letos by ale na oslavy mimo domov mělo vyrazit více lidí. Podle dat agentury Invia je letošní nárůst objednávek silvestrovských zahraničních pobytů meziročně více než desetiprocentní. Z lyžařských destinací vede tradičně Rakousko a Itálie, z přímořských pak Egypt a Dubaj. Populární jsou ještě maďarské termální lázně.

  • Největší výdaje na Silvestra ale mají s nákupem potravin, za který v průměru utratí 1000 korun. Alkohol je pak stojí 600 korun, podobně jako útrata za pyrotechniku. Celkem to znamená asi 17,5 miliardy korun na všechny obyvatele Česka.

Tradiční nárůst prodejů v této době potvrzuje Penny Market i Lidl. "Stejně jako v případě Vánoc a Velikonoc je největší zájem o ingredience pro výrobu pohoštění. Stoupají například prodeje salámů, podobně je na tom majonéza či vlašský salát. Až desetkrát více roste i prodej sektu, vyšší odprodeje registrujeme také u piva a likérů," uvádí Holá z Lidlu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy