Žebříček svátků podle útrat v obchodech: V Česku se naplno usadily importované oslavy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 11. 2019 6:03
Utratí Češi více za Silvestra, Mikuláše, nebo Vánoce? Aktuálně.cz porovnalo čísla od prodejců a analytiků a sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v Česku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Obchodníci ovšem druhým dechem dodávají, že po prvotní skepsi obliba svátků importovaných ze zahraničí mezi lidmi roste a jsou za ně ochotni dávat stále více peněz.
Silvestrovské oslavy
Silvestrovské oslavy | Foto: Economia

2. Silvestr: 2250 korun na hlavu

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost Profi Credit z roku 2017 mezi 1500 respondenty slaví silvestr přes 80 procent dotázaných Čechů, přestože naprostá většina (93 procent z nich) zůstává doma.

Letos by ale na oslavy mimo domov mělo vyrazit více lidí. Podle dat agentury Invia je letošní nárůst objednávek silvestrovských zahraničních pobytů meziročně více než desetiprocentní. Z lyžařských destinací vede tradičně Rakousko a Itálie, z přímořských pak Egypt a Dubaj. Populární jsou ještě maďarské termální lázně.

  • Největší výdaje na Silvestra ale mají s nákupem potravin, za který v průměru utratí 1000 korun. Alkohol je pak stojí 600 korun, podobně jako útrata za pyrotechniku. Celkem to znamená asi 17,5 miliardy korun na všechny obyvatele Česka.

Tradiční nárůst prodejů v této době potvrzuje Penny Market i Lidl. "Stejně jako v případě Vánoc a Velikonoc je největší zájem o ingredience pro výrobu pohoštění. Stoupají například prodeje salámů, podobně je na tom majonéza či vlašský salát. Až desetkrát více roste i prodej sektu, vyšší odprodeje registrujeme také u piva a likérů," uvádí Holá z Lidlu.

 

Právě se děje

před 2 minutami

V německém Rot am See se střílí, podle médií zemřelo šest lidí

Z německého města Rot am See je hlášena střelba, při které podle magazínu Focus zahynulo šest lidí. Policie podle agentury DPA zadržela jednoho podezřelého.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy