Žebříček svátků podle útrat v obchodech: V Česku se naplno usadily importované oslavy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 11. 2019 6:03
Utratí Češi více za Silvestra, Mikuláše, nebo Vánoce? Aktuálně.cz porovnalo čísla od prodejců a analytiků a sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v Česku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Obchodníci ovšem druhým dechem dodávají, že po prvotní skepsi obliba svátků importovaných ze zahraničí mezi lidmi roste a jsou za ně ochotni dávat stále více peněz.
Foto: iStock

4. Halloween: až 1000 korun na hlavu

Výdaje na převzatý svátek Halloween se pohybují v rozmezí od 500 korun do 1000 korun na osobu.

  • "Je ovšem pravda, že Halloween příliš není svátkem nízkopříjmových a nižších středních vrstev, které si jeho oslavu odpustí, aby mohly peníze střádat na výdaje spjaté s blížícími se svátky vánočními," říká Kovanda ze společnosti Czech Fund.

Halloween podle prodejců soupeří s Dušičkami, které jsou v těsném závěsu, ale mezi Čechy mají delší tradici, takže se na ně pečlivěji chystají. "Halloween je více o zábavě a rok od roku častěji se stává oblíbenou příležitostí nejen pro rodiny, ale i pro školy a firmy. Také výzdoba na Halloween je stále vynalézavější a jde přitom nejen o čarodějnické masky, ale i o vnější a vnitřní výzdobu domů," říká za prodejny Globus Gabrielová.

  • "Pokud bychom srovnávali Dušičky a Halloween, v loňském roce v Globusu vítězil s mírnou obratovou převahou právě Halloween," dodává.

Zatímco Dušičky jsou spíše pro starší generace Čechů, Halloween si získal mladé lidi. "Letos byl například obrovský zájem o kostýmy a další dekorace spojené s Halloweenem a tyto produkty se velmi rychle vyprodaly," potvrzuje Koukolíček za prodejny Tesco.

Podle letošního průzkumu agentury Stem/Mark téměř polovina z 500 dotázaných některý z halloweenských zvyků udržuje, nejčastěji je to vyřezávání dýní. V porovnání s průzkumem z roku 2015 se popularita této tradice zvýšila -  před čtyřmi lety ji dodržovalo 30 procent Čechů. Naopak ubylo o 13 bodů na 53 procent odpůrců slavení Halloweenu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy