Žebříček svátků podle útrat v obchodech: V Česku se naplno usadily importované oslavy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 11. 2019 6:03
Utratí Češi více za Silvestra, Mikuláše, nebo Vánoce? Aktuálně.cz porovnalo čísla od prodejců a analytiků a sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v Česku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Obchodníci ovšem druhým dechem dodávají, že po prvotní skepsi obliba svátků importovaných ze zahraničí mezi lidmi roste a jsou za ně ochotni dávat stále více peněz.
Foto: iStock

4. Halloween: až 1000 korun na hlavu

Výdaje na převzatý svátek Halloween se pohybují v rozmezí od 500 korun do 1000 korun na osobu.

  • "Je ovšem pravda, že Halloween příliš není svátkem nízkopříjmových a nižších středních vrstev, které si jeho oslavu odpustí, aby mohly peníze střádat na výdaje spjaté s blížícími se svátky vánočními," říká Kovanda ze společnosti Czech Fund.

Halloween podle prodejců soupeří s Dušičkami, které jsou v těsném závěsu, ale mezi Čechy mají delší tradici, takže se na ně pečlivěji chystají. "Halloween je více o zábavě a rok od roku častěji se stává oblíbenou příležitostí nejen pro rodiny, ale i pro školy a firmy. Také výzdoba na Halloween je stále vynalézavější a jde přitom nejen o čarodějnické masky, ale i o vnější a vnitřní výzdobu domů," říká za prodejny Globus Gabrielová.

  • "Pokud bychom srovnávali Dušičky a Halloween, v loňském roce v Globusu vítězil s mírnou obratovou převahou právě Halloween," dodává.

Zatímco Dušičky jsou spíše pro starší generace Čechů, Halloween si získal mladé lidi. "Letos byl například obrovský zájem o kostýmy a další dekorace spojené s Halloweenem a tyto produkty se velmi rychle vyprodaly," potvrzuje Koukolíček za prodejny Tesco.

Podle letošního průzkumu agentury Stem/Mark téměř polovina z 500 dotázaných některý z halloweenských zvyků udržuje, nejčastěji je to vyřezávání dýní. V porovnání s průzkumem z roku 2015 se popularita této tradice zvýšila -  před čtyřmi lety ji dodržovalo 30 procent Čechů. Naopak ubylo o 13 bodů na 53 procent odpůrců slavení Halloweenu.

 

Právě se děje

Další zprávy