Žebříček svátků podle útrat v obchodech: V Česku se naplno usadily importované oslavy

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
11. 11. 2019 6:03
Utratí Češi více za Silvestra, Mikuláše, nebo Vánoce? Aktuálně.cz porovnalo čísla od prodejců a analytiků a sestavilo žebříček nejvýdělečnějších svátků v Česku. Vyplývá z něj, že na špici se jednoznačně drží česká tradice. Obchodníci ovšem druhým dechem dodávají, že po prvotní skepsi obliba svátků importovaných ze zahraničí mezi lidmi roste a jsou za ně ochotni dávat stále více peněz.
Foto: iStock

3. Velikonoce: 1100 korun na hlavu

Průzkum společnosti Ipsos pro prodejny Albert loni ukázal, že Češi za velikonoční nákupy utratí v průměru 1140 korun. Celkem tento svátek stojí přibližně 9,6 miliardy za všechny obyvatele Česka.

Pro většinu prodejců oslovených Aktuálně.cz jsou právě Velikonoce druhým nejvýdělečnějším svátkem v roce - a překonávají tak Silvestr. "Podobně jako Vánoce spojené s úklidem a výzdobou domů, zahrad a někde i s pořizováním dárků od beránka. Tradiční je i jídelníček, který se neobejde bez jehněčího, telecího, kůzlečího nebo vepřového masa, uzeného, nádivky, klobás, dále vajec, másla, cukru a také 'pomlázky'," vypočítává za obchodní řetězec Globus Rita Gabrielová.

"Velikonoce jsou současně i rodinnou oslavou a příležitostí k setkání, kde má své místo i alkohol, sladkosti, dorty apod. Velikonoční nákupní košík je podobně bohatý jako ten vánoční, a proto je příprava Velikonoc druhou nejnáročnější sortimentní a logistickou akcí celého roku," dodává Gabrielová. Podobně tento svátek vnímá i řetězec Kaufland.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy