Na hrob žádné výstřednosti. O Dušičkách volí Češi klasiku, utrácet se ale nebojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2019 11:07
Češi o Dušičkách neexperimentují, pokud koupí dekorace na hrob, potrpí si na klasiku. Vyplývá to z ankety mezi majiteli zahradnictví a zástupci obchodů. Roste však obliba LED svíček. Zákazníci preferují živé květiny před umělými, na špičce popularity se drží chryzantémy a vřes. Za tento svátek letos Češi podle ekonomů utratí hodně přes miliardu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Dušičky jsou z ekonomického hlediska stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Letos lidé u obchodníků nechají za ozdobu hrobů v průměru 140 korun za osobu, celkově pak přes miliardu korun, vypočítává ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

"Jsou ale lidé, kteří za dušičkové předměty utratí i několik tisíc. Pak jsou však i tací Češi, těch je zhruba dvacet procent, které svátek zcela míjí," připomíná Kovanda.

Dušičky jsou podle něj svátkem spíše lidí středního a vyššího věku, tudíž i výdaje za dušičkové předměty vykazují rostoucí tendenci s růstem věku zákazníka. "Mladší lidé nevykazují takové dušičkové výdaje, takže jejich průměrnou výši stlačují. Mnozí mladí pak dávají přednost spíše importovanému Halloweenu, který se slaví o dva dny dříve, Halloween slaví zhruba osmkrát méně Čechů než Dušičky, pouze asi deset procent," dodává ekonom.

LED svíčky jsou hit

Z dušičkového sortimentu jdou v internetovém obchodě Alza na odbyt hlavně svíce. Moderní LED svíčky jsou podle mluvčí Patricie Šedivé stále oblíbenější. "Jsou v rámci Dušiček vhodné zejména pro interiérová pietní místa různých farností a kostelů, kde nejsou povolené otevřené klasické hořící svíčky," podotkla Šedivá.

To, že "LEDky" nabyly na popularitě, uvedla i mluvčí hypermarketu Globus Rita Gabrielová. Parafínové, olejové či malé iluminační svíce v kalíšku ale dál patří pro nakupující k osvědčené klasice. Běžné svíčky nejčastěji volí i zákazníci e-shopu Hrbitovnizbozi.cz. "Češi jsou konzervativní, nenakupují nic výstředního, nic co by vyčnívalo," řekl majitel e-shopu Milan Hegner.

Mluvčí Teska Václav Koukolíček uvedl, že se prodej rovnoměrně dělí mezi skleněné dekorativní svíčky, olejové, které hoří velice dlouho, a náhradní náplně. Dlouho hořící svíčky, v červené a bílé, se nejlépe prodávají i v Kauflandu, uvedla mluvčí Denisa Vítková.

Co se květin týče, dávají Češi přednost živým před umělými. Podle Martina Mládka, majitele Květinářství a zahradnictví Mládek, zůstávají oblíbené chryzantémy. K favoritům se řadí i astry, různé druhy vřesu a dekorativní věnečky. V pražském Zahradnictví Kočí je největší zájem o věnce v přírodním stylu, které se zdobí usušenými přebytky - například růžemi. Oblibu váz a věnců z přírodních materiálů eviduje i Globus.

"Záleží i na počasí. Když je hezky, vezmou lidé chryzantému, když je mráz a ošklivo, volí spíše věnec," řekla Květa Sunarto ze Zahradnictví Rypáček. Sunarto také míní, že zájem o Dušičky klesá. Podobný názor má Radka Velechovská ze Zahradnictví Bašť v Líbeznicích. Mladí lidé podle ní na hroby příliš nechodí. A když, tak za dekorace moc neutratí. Hlouběji do kapsy podle ní sáhne spíše starší generace.

Většina oslovených zahradnictví nicméně uvedla, že zájem o dušičkový sortiment je stabilní a zatím srovnatelný s předchozími lety. Větší zájem o dušičkové zboží proti loňsku už nyní eviduje Kaufland a podle mluvčí Vítkové s blížícím se svátkem stále roste. V Tesku lidé nakupují na Dušičky až v posledních 14 dnech, jindy začínali už počátkem října. Koukolíček přičítá změnu teplému počasí. V Globusu čekají největší zájem o dušičkové dekorace dnes a o víkendu.

Slavit památku všech zemřelých věřících 2. listopadu nařídil poprvé opat Odilo z benediktinského kláštera ve francouzském Cluny v roce 998. Z benediktinských klášterů se později tento zvyk rozšířil.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Slovenský nejvyšší soud bude rozhodovat o vraždě Kuciaka v červnu

Slovenský nejvyšší soud vypsal na polovinu června odvolací líčení v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Informovala o tom mluvčí soudu Alexandra Važanová. Nejvyšší soud bude rozhodovat o trojici obžalovaných, dva další muži, včetně vraha zmíněné dvojice Miroslava Marčeka, dříve přiznali vinu a byli potrestání dlouholetým vězením.

Senát nejvyššího soudu projedná odvolání vůči verdiktu nižšího soudu, který loni v září zprostil podnikatele Mariana Kočnera obžaloby z objednání vraždy Kuciaka a osvobodil i Alenu Zsuzsovou, jež podle žalobce zločin zprostředkovala. Vinným uznal Tomáše Szabóa, který svému bratranci Marčekovi podle obžaloby pomáhal nejen při vraždě novináře a jeho partnerky, ale i při loupežné vraždě jednoho podnikatele.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Liberecký kraj podal předžalobní výzvu na ministerstvo, odmítá rozdělování dotací podle rychlosti kliknutí

Liberecký kraj podal na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) předžalobní výzvu kvůli systému příjmu žádostí o dotace z programu REACT-EU na posílení zdravotnictví. Žádá vyhlášení nové výzvy s rovnými podmínkami pro všechny. Pokud to do konce měsíce ministerstvo neudělá, je kraj připraven obrátit se na soud a žádat i předběžné opatření, které zakáže rozdělování peněz z programu. Podle MMR byly ale kraje od samého počátku u nastavení kritérií a způsobu hodnocení projektů v REACT-EU.

Výzva Libereckého kraje se týká rozdělování peněz v minulém týdnu i dalších dvou výzev, které se uskuteční 14. a 25. května. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Podle opozičních poslanců rozhodovala v systému rychlost podání projektu, tedy kliknutí počítačovou myší, což ve středu označili za skandální.

Kritiku ve čtvrtek odmítl i premiér Andrej Babiš. Novinářům řekl, že všechny přihlášené projekty budou posouzeny. "Není to pravda, všechny projekty, které byly přihlášeny, budou vyhodnoceny," uvedl.

Způsob a kritéria hodnocení projektů v programu jsou podle MMR dílem 29 zástupců Monitorovacího výboru IROP. Finální hodnotící kritéria odsouhlasili i zástupci krajů. "Je zcela absurdní, že si nyní někteří hejtmani stěžují a napadají pravidla, proti kterým nejen že nevznesli od července 2020 žádnou připomínku, dokonce se na jejich vytváření prostřednictvím zástupců Asociace krajů v rámci koncepční skupiny ministerstva zdravotnictví a monitorovacího výboru sami podíleli," řekl náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád. Za Asociaci krajů ČR pro zdravotnictví je ve výboru i zástupce kraje Vysočina, s náhradníkem za Liberecký kraj.

Zdroj: ČTK
Další zprávy