Na hrob žádné výstřednosti. O Dušičkách volí Češi klasiku, utrácet se ale nebojí

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 1. 11. 2019 11:07
Češi o Dušičkách neexperimentují, pokud koupí dekorace na hrob, potrpí si na klasiku. Vyplývá to z ankety mezi majiteli zahradnictví a zástupci obchodů. Roste však obliba LED svíček. Zákazníci preferují živé květiny před umělými, na špičce popularity se drží chryzantémy a vřes. Za tento svátek letos Češi podle ekonomů utratí hodně přes miliardu korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Dušičky jsou z ekonomického hlediska stále čtvrtým nejvýznamnějším svátkem v Česku. Letos lidé u obchodníků nechají za ozdobu hrobů v průměru 140 korun za osobu, celkově pak přes miliardu korun, vypočítává ekonom společnosti Czech Fund Lukáš Kovanda.

"Jsou ale lidé, kteří za dušičkové předměty utratí i několik tisíc. Pak jsou však i tací Češi, těch je zhruba dvacet procent, které svátek zcela míjí," připomíná Kovanda.

Dušičky jsou podle něj svátkem spíše lidí středního a vyššího věku, tudíž i výdaje za dušičkové předměty vykazují rostoucí tendenci s růstem věku zákazníka. "Mladší lidé nevykazují takové dušičkové výdaje, takže jejich průměrnou výši stlačují. Mnozí mladí pak dávají přednost spíše importovanému Halloweenu, který se slaví o dva dny dříve, Halloween slaví zhruba osmkrát méně Čechů než Dušičky, pouze asi deset procent," dodává ekonom.

LED svíčky jsou hit

Z dušičkového sortimentu jdou v internetovém obchodě Alza na odbyt hlavně svíce. Moderní LED svíčky jsou podle mluvčí Patricie Šedivé stále oblíbenější. "Jsou v rámci Dušiček vhodné zejména pro interiérová pietní místa různých farností a kostelů, kde nejsou povolené otevřené klasické hořící svíčky," podotkla Šedivá.

To, že "LEDky" nabyly na popularitě, uvedla i mluvčí hypermarketu Globus Rita Gabrielová. Parafínové, olejové či malé iluminační svíce v kalíšku ale dál patří pro nakupující k osvědčené klasice. Běžné svíčky nejčastěji volí i zákazníci e-shopu Hrbitovnizbozi.cz. "Češi jsou konzervativní, nenakupují nic výstředního, nic co by vyčnívalo," řekl majitel e-shopu Milan Hegner.

Mluvčí Teska Václav Koukolíček uvedl, že se prodej rovnoměrně dělí mezi skleněné dekorativní svíčky, olejové, které hoří velice dlouho, a náhradní náplně. Dlouho hořící svíčky, v červené a bílé, se nejlépe prodávají i v Kauflandu, uvedla mluvčí Denisa Vítková.

Co se květin týče, dávají Češi přednost živým před umělými. Podle Martina Mládka, majitele Květinářství a zahradnictví Mládek, zůstávají oblíbené chryzantémy. K favoritům se řadí i astry, různé druhy vřesu a dekorativní věnečky. V pražském Zahradnictví Kočí je největší zájem o věnce v přírodním stylu, které se zdobí usušenými přebytky - například růžemi. Oblibu váz a věnců z přírodních materiálů eviduje i Globus.

"Záleží i na počasí. Když je hezky, vezmou lidé chryzantému, když je mráz a ošklivo, volí spíše věnec," řekla Květa Sunarto ze Zahradnictví Rypáček. Sunarto také míní, že zájem o Dušičky klesá. Podobný názor má Radka Velechovská ze Zahradnictví Bašť v Líbeznicích. Mladí lidé podle ní na hroby příliš nechodí. A když, tak za dekorace moc neutratí. Hlouběji do kapsy podle ní sáhne spíše starší generace.

Většina oslovených zahradnictví nicméně uvedla, že zájem o dušičkový sortiment je stabilní a zatím srovnatelný s předchozími lety. Větší zájem o dušičkové zboží proti loňsku už nyní eviduje Kaufland a podle mluvčí Vítkové s blížícím se svátkem stále roste. V Tesku lidé nakupují na Dušičky až v posledních 14 dnech, jindy začínali už počátkem října. Koukolíček přičítá změnu teplému počasí. V Globusu čekají největší zájem o dušičkové dekorace dnes a o víkendu.

Slavit památku všech zemřelých věřících 2. listopadu nařídil poprvé opat Odilo z benediktinského kláštera ve francouzském Cluny v roce 998. Z benediktinských klášterů se později tento zvyk rozšířil.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy