Vitaminy jsou teď žádanější než léky proti bolesti, potvrzuje za lékárny Benu Alžběta Poršová. "Výjimečné nárůsty také pozorujeme u přípravků na podporu imunity. I těch je ale v našich lékárnách i na e-shopu dostatek," ujišťuje.
Podle zakladatele e-shopu Lékárna.cz Vladimíra Finsterleho se nákupy dezinfekcí, antibakteriálních gelů a volně prodejných léků na chřipku a bolest v září ustálily na určité hranici a už příliš nerostou.
"Jsem rád, že se zákazníci chovají racionálně při nakupování léčiv, nenakupují zbytečná množství. I když jsme jich na Lékárna.cz samozřejmě letos prodali oproti loňsku jednonásobně víc - ale rozumím té výjimečné situaci, ve které se letos dlouhodobě nacházíme," uvádí na webu firmy. "Značný zájem je setrvale o doplňky stravy na podporu imunity a vitaminy," dodává Finsterle.
Podobný vývoj potvrzuje za lékárny Dr. Max mluvčí Michal Petrov. Z čísel o prodeji nejtypičtějších produktů v době pandemie vyplývá, že Češi začali po první vlně ve větším nakupovat léčiva a vitaminy opět v září. Prodeje léčivé látky ibuprofen se v té době přiblížily březnové úrovni.
Na druhou stranu ale oproti březnu klesly prodeje přípravků s paracetamolem i vitaminem C, které lidé zvládli jen pár měsíců nazpět v lékárnách zcela vykoupit.
Momentálně jsou skladové zásoby ve všech kategoriích uvedených v tabulce prodejů podle Petrova dostatečné. "Z grafu je patrné, že u žádné kategorie jsme v září nebyli a v říjnu zatím nejsme na tak extrémních hodnotách, jako jsme byli v březnu, za vrcholící koronakrize, kdy došlo i ke krátkodobým výpadkům, a teoretická poptávka mohla být tedy tehdy i mírně vyšší," doplňuje mluvčí.
Roli hraje podle lékárníků i to, že řada lidí je nyní těmito přípravky předzásobena právě ještě z jara. Ze statistiky prodejce je nicméně rovněž patrné, že poptávka se výrazně zvýšila po vitaminu D. Zatímco ve zbytku roku se prodeje přípravků s jeho obsahem pohybovaly v řádech desítek tisíc balení, v září se jich v lékárnách Dr. Max oproti březnu prodal více než dvojnásobek.
Nedostatek "déčka"
Právě výrazný nedostatek vitaminu D přitom dalo v posledních týdnech do souvislosti s vážným průběhem onemocněním covid-19 hned několik odborníků. To ve výsledku mohlo po tomto vitaminu vyvolat v lékárnách vyšší poptávku.
"Podle dostupných informací tyto nálezy souvisejí s těžkým zánětlivým stavem, který v těle zásoby vitaminu D vyčerpá, a zatím je nejasné, zda je nedostatek vitaminu D vyvolaný průběhem onemocnění, nebo právě předchozí nižší hladina vitaminu D vedla k těžšímu průběhu nemoci," reaguje například vedoucí lékárník Benu OC Globus Zličín Matyáš Palan na webu firmy.
"Toto se zatím musí potvrdit studiemi, které pravděpodobně budou probíhat. Podle odborného časopisu Lancet je také otázkou, jestli může mít podávání vitaminu D pozitivní účinky již v průběhu onemocnění, dostupných dat je zatím málo pro jednoznačnou odpověď," doplňuje.
Vitamin D přirozeně vzniká v kůži díky slunečnímu záření a především v podzimních a zimních měsících je jeho tvorba obecně nedostatečná. "Příjem vitaminu D je vhodné zvýšit například častější konzumací mořských ryb. Doplnit jej lze také pomocí léčivých přípravků či doplňků stravy. S volbou správné formy pomůže odborný personál v lékárnách," uvedla již minulý rok za Českou lékárnickou komoru Michaela Bažantová s tím, že nedostatek vitaminu D stojí mimo jiné za nízkou obranyschopností organismu.
Doplňování vitaminu D doporučilo lidem již v květnu také ministerstvo zdravotnictví. "Většina Čechů má nedostatek vitaminu D. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v době pandemie covidu-19. Literatura a odborné články uvádějí, že nedostatkem vitaminu D trpí 60-75 procent české populace," uvedlo na jaře ve své zprávě.
Odborníci nicméně apelují na dodržování doporučených dávek. Finsterle z Lékárna.cz připomíná, že přebytek některých vitaminů, jako B a C, tělo vylučuje v moči. "Takže kromě zbytečného zatěžování těla je tu ještě zatížení přírody. A jiné vitaminy (například i onen zmiňovaný D) se zase mohou v těle kumulovat," upozorňuje.