Dávky na bydlení
Další dávkou státní sociální podpory je příspěvek na bydlení. Dostanou ho domácnosti, které vydávají více než 30 procent (v Praze 35 procent) svého čistého příjmu na bydlení. U živnostníka se počítá opět minimálně 17 tisíc korun. Celkové náklady na bydlení včetně služeb a energií jsou započítány jen do výše normativních nákladů na bydlení.
Nárok mají vlastníci bytu, nájemci v družstevním pronájmu nebo nájemci s nájemní smlouvou. U všech žadatelů musí být zároveň splněna i podmínka trvalého pobytu v bytě. Započítávají se příjmy všech osob, které mají v bytě hlášený trvalý pobyt.
"V případě nejasností je možné se obrátit například na občanské poradny a další neziskové organizace, které mohou s žádostí o dávky nebo odvoláním pomoci," říká Adam Fialík ze společnosti IQ Roma servis, který na ověření možností čerpat sociální dávky živnostníků také spolupracoval.
- Všechny dávky vyplácí Úřad práce ČR. Podle typu je ale nutné žádat na různých odděleních - podpora v nezaměstnanosti spadá pod zprostředkování zaměstnání, další dávky pak pod oddělení státní sociální podpory nebo hmotné nouze.
"Úřad má povinnost žádost přijmout a posoudit, případně si vyžádat doplnění. Pokud nemůžete žádost předat osobně, je možné ji nechat na podatelně nebo poslat poštou. V současnosti jsou z důvodu omezení provozu na většině poboček úřadu zřízeny schránky, kde je možné žádosti vložit, případně je podat elektronicky bez zaručeného podpisu," radí Adam Fialík a doporučuje žádost podat co nejdříve.
Standardní doba pro zpracování dávky je 30 dnů a o některé z nich nelze žádat zpětně.